هرلایف مراحل زندگی زنان بارداری و زایمان بارداری آیا امکان بارداری در پریود وجود دارد؟

آیا امکان بارداری در پریود وجود دارد؟

برای اغلب ما این موضوع جا افتاده است که امکان بارداری در پریود وجود ندارد. به عبارتی اگرچه به طور جدی توصیه می‌شود که در زمان چرخه پریود به دلایل متعدد از جمله بروز عفونت نباید رابطه جنسی داشته باشید، اما در صورت داشتن رابطه باید خیالتان از بابت بارداری کاملاً راحت باشد. توجه داشته…


آیا امکان بارداری در پریود وجود دارد؟

برای اغلب ما این موضوع جا افتاده است که امکان بارداری در پریود وجود ندارد. به عبارتی اگرچه به طور جدی توصیه می‌شود که در زمان چرخه پریود به دلایل متعدد از جمله بروز عفونت نباید رابطه جنسی داشته باشید، اما در صورت داشتن رابطه باید خیالتان از بابت بارداری کاملاً راحت باشد. توجه داشته باشید که احتمال باردار شدن در زمان پریود بسیار کم است، اما همچنان استثناهایی در این زمینه وجود دارند که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

موقع پریود شدن احتمال بارداری هست؟

حاملگی در پریود

تخمک گذاری دقیقاً زمانی است که شما می‌توانید باردار شوید. به همین دلیل روز تخمک گذاری به عنوان بارورترین زمانی که امکان بارداری وجود دارد، شناخته می‌شود. از سویی دیگر همه چنین تصوری دارند که امکان بارداری در پریود وجود ندارد، چون در طول چرخه عادت ماهانه، تخمک گذاری اتفاق نمی‌افتد. این موضوع تا حدود زیادی صحت دارد. اما بر خلاف تصور همچنان امکان بارداری در پریود برای بسیاری از بانوان فراهم است.

به عبارت ساده تر اسپرم این توانایی را دارد که بین ۳ تا ۵ روز در رحم زنان زندگی کند. البته این در حالی است که شرایط محیطی برای زنده ماندن اسپرم‌ها فراهم باشد. بنابراین اگر در طول دوران عادت ماهانه رابطه جنسی محافظت نشده‌ای داشته باشید، این امکان وجود دارد که اسپرم در بدن شما باقی بماند و با تخمکی که در چند روز آینده از تخمدان‌ها آزاد می‌شود، پیوند خورده و آن را بارور کند. به طور دقیق‌تر باید بگوییم برای زنانی که چرخه پریود آن‌ها کوتاه و حدود ۲۰ روزه است، امکان بارداری در پریود وجود دارد، زیرا تخمک چنین افرادی در روز هفتم آزاد می‌شود. بنابراین روزهای ۵، ۶ و ۷ سیکل پریود، برای این سری از زنان دقیقاً بارورترین مواقع از ماه محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر گاهی ممکن است هنگام تخمک گذاری زنان دچار خونریزی شوند و این خونریزی با عادت ماهانه اشتباه گرفته شود. در چنین شرایطی اگر رابطه جنسی برقرار شود، امکان بارداری به بیشترین حد خود در طول یک ماه می‌رسد. از آن جایی که بیشتر زنان عادت ماهانه نامنظم را تجربه می‌کنند و برخی از آن‌ها در طول سال بیشتر چرخه نامنظم دارند، بنابراین در چنین مواقعی نمی‌توان به طور دقیق گفت که دوره تخمک گذاری چه روزی است.

هنگام حاملگی امکان پریود شدن نیز وجود دارد؟

پریود شدن در بارداری

حال که متوجه شدیم امکان بارداری در پریود شدن وجود دارد، بهتر است نگاهی به بعد از حاملگی و دوران بارداری و ارتباط آن با عادت ماهانه بپردازیم. خونریزی و لکه بینی از موارد بسیار شایعی هستند که زنان باردار را درگیر می‌کنند. مطابق با آمار به دست آماده از هر ۴ زن باردار ۱ نفر دچار لکه بینی یا خونریزی از واژن می‌شود که معادل ۲۵ درصد از کل بانوان حامله خواهد بود. در واقع خونریزی و یا لکه بینی ممکن است در هر موقعی حتی در بارداری رخ دهد و لزوماً نمی‌تواند به معنای وجود یک مشکل باشد، اما وجود چنین شرایطی ممکن است نشانه‌هایی از سقط جنین محسوب شود.

وجود خونریزی در اوایل بارداری حالتی شایع محسوب می‌شود که طبیعی است. این حالت ممکن است به دلایل متعدد از جمله داشتن رابطه جنسی، عفونت، کاشت جنین (زمانی که تخمک به روش مصنوعی بارور شده است) تغییرات هورمونی و تغییراتی که در دهانه رحم ایجاد شده، رخ دهد. حتی انجام برخی از آزمایش‌ها خاص در این دوران مانند نمونه برداری برای تشخیص ناهنجاری‌های ژنتیکی ممکن است با بروز خونریزی در فرد همراه باشند که بسیاری از افراد آن را با پریود در بارداری اشتباه می‌گیرند. در ادامه به ذکر چند مورد دیگر از مواردی می‌پردازیم که می‌توانند عاملی برای خونریزی در دوران بارداری محسوب شوند.

سقط جنین

سقط جنین

سقط جنین یکی از موارد شایعی است که باعث می‌شود فرد باردار دچار خونریزی شود. این حالت در برخی از زنان ممکن است از مدت‌ها قبل به صورت لکه بینی باشد.

حاملگی خارج از رحم

زمانی که اسپرم با تخمک لقاح پیدا می‌کند اما این روند در بیرون از رحم رخ می‌دهد، حاملگی خارج از رحم رخ داده است. این نوع حاملگی طبیعی نیست و تولد نوزاد را در پی نخواهد داشت و حتی می‌تواند مشکلات زیادی را برای زن باردار ایجاد کند. یکی از علائم بروز این مشکل، خونریزی از واژن در دوران بارداری است که ممکن است با پریود شدن در این زمان اشتباه گرفته شود.

بارداری مولار

در بارداری مولار شاهد حالتی هستیم که به جای وجود جنین، توده ای در بافت رحم ایجاد خواهد شد. البته این نوع بارداری نادر است، اما به هر حال عاملی برای خونریزی رحمی خواهد بود. به حاملگی مولار بارداری پوچ هم می‌گویند. در این حالت در واقع تخمک بارور می‌شود و در رحم لانه گزینی خواهد کرد، اما در نهایت آن طور که لازم است رشد نخواهد کرد. به همین دلیل سیکل عادت ماهانه بین هفته ۴ تا ۵ رخ خواهد داد. در این نوع حاملگی لانه گزینی انجام می‌شود اما سلول‌هایی که وظیفه تشکیل جفت و جنین را دارند، کار خود را نهایی نمی‌کنند.

به همین دلیل اگرچه آزمایش بارداری فرد مثبت می‌شود و وی در ابتدا باردار به نظر می‌رسد، اما چند هفته بعد دچار خونریزی خواهد شد. معمولاً نشانه این نوع بارداری خونریزی کم نیست، اما خونریزی زیاد، یعنی چیزی شبیه به پریود می‌تواند نشان دهنده اتمام بارداری و حاملگی پوچ باشد. در چنین شرایطی حتماً به متخصص مراجعه کنید.

پریود شدن یا خون ریزی در ابتدای بارداری نشانه چیست؟

علاوه بر اینکه امکان بارداری در پریود شدن وجود دارد، ممکن است بعد از باردار شدن هم عادت ماهانه یا چیزی شبیه به آن را تجربه کنید که در بخش قبل به علل مختلف آن پرداختیم. اما علائم بارداری بسیار متنوع هستند که یکی از نشانه‌های آن در ابتدای بارداری می‌تواند لکه بینی یا گرفتگی‌هایی شبیه به دوران عادت ماهانه باشد.

به عبارت ساده تر، وقتی تخمک بارور می‌شود، به دیواره رحم خواهد چسبید. این روند می‌تواند یک علامت شایع یعنی لکه بینی یا خونریزی را ایجاد کند. نکته جالب این است که این حالت حتی می‌تواند دردها و گرفتگی‌هایی شبیه به قاعدگی را ایجاد کند که به آن خونریزی لانه گزینی می‌گویند. پریود شدن در ابتدای بارداری ممکن است بین ۶ تا ۱۲ روز بعد از اینکه تخمک و اسپرم با هم لقاح پیدا کردند، اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که اغلب افراد خصوصاً در زمانی که میزان خونریزی زیاد است، آن را با پریود شدن اشتباه می‌گیرند.

تا چند ماه بعد از بارداری پریود می‌شویم؟

عادت ماهانه بعد از بارداری

حال که می‌دانیم احتمال بارداری در پریود هست، باید از زمان عادت ماهانه بعد از دوران بارداری خانم هم آگاه باشیم. زمانی که نوزاد متولد می‌شود، بسته به بدن فرد، عادت ماهانه روی روال خود برمی‌گردد که اغلب بین ۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان خواهد بود. این حالت برای کسانی که از شیر خود به بچه می‌دهند، ممکن است دیرتر رخ دهد و در مقابل کسانی که کودک خود را با شیر خشک تغذیه می‌کنند، یا افرادی که به صورت ترکیبی (هم شیر خشک و هم شیر طبیعی) عمل می‌کنند، زودتر از زمان مورد نظر پریود خواهند شد.

عادت ماهانه بعد از بارداری از شخصی به شخص دیگر و با توجه به شرایط بدنی هر کس متفاوت است. اگرچه گفتیم که زمان حدودی آن بین ۴ تا ۶ هفته بعد خواهد بود، اما در برخی از افراد عادت ماهانه ممکن است تا پایان زمان شیردهی یا بین ۱ تا ۲ سال بعد از زایمان رخ ندهد. فراموش نکنید که بعد از بارداری امکان دارد عادت ماهانه شما مثل قبل نباشد، به این صورت که سنگین‌تر یا سبک‌تر از قبل باشد. با این تفاسیر پیش بینی زمان بازگشت پریود بعد از زایمان دشوار است، اما نحوه تغذیه کودک عاملی مهم در این امر محسوب می‌شود.

جمع‌بندی

  • در این مطلب به این موضوع پرداختیم که امکان بارداری در پریود وجود دارد.
  • بارداری در پریود بیش از هر چیز برای افرادی که دوره عادت ماهانه آن‌ها ۲۰ روزه است، رخ خواهد داد.
  • پریود شدن در بارداری لزوماً به معنای وجود یک مشکل نیست و تقریباً امری شایع به نظر می‌رسد. اما به دنبال برخی مشکلات مانند حاملگی خارج از رحم یا حاملگی مولار هم ممکن است شاهد خونریزی در دوران بارداری باشیم.
  • خونریزی در اوایل بارداری در بیشتر موارد خصوصاً بین روزهای ۶ تا ۱۲ بعد از لقاح با نام خونریزی لانه گزینی شناخته می‌شود و می‌تواند با عادت ماهانه اشتباه گرفته شود.
  • پریود شدن بعد از بارداری کاملاً به شرایط فیزیکی بدن هر فرد بستگی دارد و به طور معمول بین ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد. اگرچه این زمان در برخی افراد بین ۱ تا ۲ سال بعد از زایمان خواهد بود و علت آن هم تغذیه نوزاد با شیر مادر است.

منابع:دیدگاهتان را بنویسید