هرلایف بلاگ مراحل زندگی زنان بارداری و زایمان بارداری چند روز بعد از عقب افتادن پریود، بی بی چک مثبت می‌شود؟

چند روز بعد از عقب افتادن پریود، بی بی چک مثبت می‌شود؟


چند روز بعد از عقب افتادن پریود، بی بی چک مثبت می‌شود؟

بی بی چک یکی از جدیدترین ساخته‌های دست دانشمندان برای اطلاع از بارداری یا عدم بارداری محسوب می‌شود. افرادی که اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده‌ای داشته‌اند یا برای بارداری اقدام کرده‌اند، می‌توانند از این تست برای اطلاع از وضعیت خود استفاده کنند. البته این کیت‌های مخصوص آزمایش همیشه هم به صورت صد درصدی جوابگو نیستند و مانند هر تست دیگری ممکن است بسته به شرایط با خطا مواجه شوند.

از مزایای بی بی چک می‌توانیم به دسترسی راحت و هزینه کم برای تهیه آن اشاره کنیم. ضمن اینکه دیگر لازم نیست مانند گذشته منتظر بمانید تا جواب تست بارداری را از آزمایشگاه تحویل بگیرید، زیرا این تست بارداری در زمان کوتاهی نتیجه را به شما نشان خواهد داد. با ما همراه باشید تا در مورد میزان جواب دهی این کیت در زمان‌های مختلف صحبت کنیم.

بی بی چک چیست؟

تست بارداری

تست بارداری خانگی که همه ما آن را با نام بی بی چک می‌شناسیم، نوعی آزمایش ساده است که می‌تواند با استفاده از بررسی ادرار، باردار بودن یا نبودن شما را نشان دهد. این تست‌ها عملکرد پیچیده‌ای ندارند و تنها از طریق چک کردن میزان هورمون گنادوتریوپین جفتی انسان (HCG) کار می‌کنند. از لحظه‌ای که عمل لقاح در رحم انجام می‌شود، بدن شروع به انجام تغییراتی می‌کند که تغییر در اندازه هورمون اچ سی جی یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. سطح این هورمون بین ۶ تا ۱۰ روز پس از عمل لقاح افزایش پیدا خواهد کرد.

با گذشت زمان از روزهای اوایل بارداری، میزان هورمون گنادوتروپین افزایش بیشتری پیدا می‌کند، بنابراین احتمال خطای آن کمتر می‌شود. یک بی بی چک در خانه قابل استفاده خواهد بود. این نوع آزمایش بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس بوده و با وجود محدوده‌های قیمتی متفاوت اما از هر نوعی که باشد کاملاً به صرفه است.

اپلیکیشن جامع پیش‌بینی پریود و مدیریت سلامت زنان هرلایف

  • تقویم پیش‌بینی و محاسبه زمان پریود؛
  • گفتگوی ناشناس و رایگان با پزشک؛
  • محتواهای سفارشی روزانه براساس وضعیت جسمی و روحی شما؛
  • امکان اضافه کردن نزدیکان در بخش همراه برای اطلاع از وضعیت چرخه قاعدگی شما.

بی بی چک چه مزایایی دارد؟

اگر قصد دارید از تست بارداری خانگی استفاده کنید، شاید دوست داشته باشید با مزایای متعدد این تست آشنا شوید. همانطور که گفتیم شما می‌توانید بی بی چک را با هزینه کمی خریداری کنید. اما در عین حال استفاده از آن‌ها هیچ دشواری ندارد و شما تنها با بررسی دستورالعمل‌های روی جلد محصول خریداری شده می‌توانید کار خود را انجام دهید. از دیگر مزایای بی بی چک می‌توانیم به نتایج سریع آن اشاره کنیم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و تنها در عرض چند دقیقه قابل مشاهده خواهند بود.

سازندگان این سری از محصولات ادعا می‌کنند که اگر مصرف کنندگان در زمان درست و بر اساس دستورالعمل‌های ذکر شده، از بی بی چک استفاده کنند، می‌توانند بین ۹۸ تا ۹۹ درصد به نتیجه تست اعتماد داشته باشند. البته فراموش نکنید که انجام زودهنگام آزمایش بارداری به کمک کیت خانگی می‌تواند نتایج کاذب را به دنبال داشته باشد.

چند روز پس از عقب افتادن پریود از بی بی چک استفاده کنیم؟

تست بی بی چک

بی بی چک برای افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده‌ای داشته‌اند، قابل استفاده خواهد بود. یک تست بارداری خانگی معمولاً از اولین روز تأخیر پریود قابل استفاده است. این حالت برای افرادی که می‌دانند آخرین تاریخ قاعدگی آن‌ها دقیقاً چه زمانی بوده است، کاربرد دارد. اما ممکن است ندانید که این تاریخ چه زمانی بود. در این حالت می‌توانید به تاریخ رابطه جنسی خود برگردید و تا ۲۱ روز بعد از آن را شمارش کنید. روز به دست آمده تاریخ مناسبی برای انجام تست بارداری محسوب می‌شود. هر چه این زمان بیشتر باشد، نتایج آزمایش دقیق‌تر خواهند بود.

برخی از تست‌ها دارای یک چوب هستند که باید آن‌ها را در ظرفی حاوی ادرار قرار دهید. در مقابل بعضی از تست‌ها با ریختن ادرار روی محل تعیین شده نتایج را نشان خواهند داد. این کار با قطره چکان انجام خواهد شد. اما برای بسیاری از افراد این سؤال ایجاد می‌شود که آیا با وجود مصرف قرص‌های ضد بارداری هم می‌توان از این تست استفاده کرد؟ پاسخ مثبت خواهد بود، زیرا اگرچه این قرص‌ها حاوی مقادیری هورمون هستند، اما در نهایت مانعی برای انجام تست بارداری نخواهند بود.

آیا بی بی چک قبل از پریود شدن بارداری را نشان می‌دهد؟

هاله انداختن بی بی چک بعد از پریود

بی بی چک یک راه در دسترس برای اطلاع از بارداری یا عدم بارداری است. اگرچه در توضیحات ذکر کردیم که بهترین زمان برای مشاهده نتایج قابل اعتماد از تست‌های بارداری خانگی، بعد از عقب افتادن پریود است، اما گاهی اوقات ممکن است بی بی چک حاملگی را چند روز قبل از موعد قاعدگی تشخص دهد. ضمن اینکه این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که آزمایش زودهنگام ممکن است منجر به نتیجه منفی کاذب شود.

اما بسته به برند سازنده میزان حساسیت کیت‌های خانگی بارداری، متفاوت است. بر این اساس حساس‌ترین نمونه تست‌ها، می‌توانند حتی بین ۴ تا ۵ روز قبل از شروع قاعدگی، نتیجه بخش باشند. اما در چنین مواقعی توصیه می‌کنیم برای اطمینان از نتایج، بعد از موعد هم از تست‌های بارداری یا سایر آزمایش‌های تشخیصی مشابه استفاده کنید.

علل نشان دادن مثبت کاذب در بی بی چک

بی کیفیت بودن کیت بارداری

دلایل زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند تست بارداری خانگی یک فرد مثبت نشان داده شود. این دلایل ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند، اما آنچه اهمیت دارد این است که به تمامی نکات ذکر شده در ادامه توجه کنید و در صورت بروز شک در خود، تست را دوباره انجام دهید یا اینکه از یک روش جایگزین برای اطلاع از باردار بودن یا نبودن خود استفاده کنید.

خطوط تبخیر

در بسیاری از مواقع ممکن است زمان بررسی نتیجه تست گذشته باشد. این زمان بسته به برند سازنده و توضیحات روی جلد متفاوت است. برای مثال تست‌های مختلف در بسیاری از مواقع بین ۴ تا ۵ دقیقه و در برخی از مواقع حداکثر بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه نتایج را نشان خواهند داد. اما گاهی ممکن است فرد تست دهنده بعد از این زمان نتیجه تست را از روی کیت بررسی کند.

در چنین حالتی همیشه وجود دو خط کامل یا یک خط پر رنگ و یک خط کمرنگ نشان دهنده مثبت بودن تست نیست، زیرا با گذشت زمان ممکن است یک خط تبخیر اضافی روی صفحه نمایش داده شود که هیچ ارتباطی با بارداری شخص نداشته باشد.

بارداری مولار

حاملگی مولار نیز جزء مواردی محسوب می‌شود که در مثبت نشان دادن تست به شکل کاذب مؤثر است. این مشکل که به آن خال هیداتیفورم هم می‌گویند، به حالتی گفته می‌شود که باعث رشد تومور در رحم خواهد شد. این بیماری روندی را طی می‌کند که به جای وجود جفت و جنین طبیعی در رحم، بافت جفتی به صورت غیر طبیعی رشد پیدا می‌کند. حاملگی مولار در نهایت کیسه‌های پر از مایع کوچکی را در رحم ایجاد می‌کند که با استفاده از یک روش جراحی به نام کورتاژ از بین خواهند رفت.

این بیماری خود به دو دسته حاملگی مولار کامل و حاملگی مولار جفتی تقسیم می‌شود که هر یک روند خاص خود را دارند. اما آنچه هنگام انجام تست بارداری اهمیت دارد، این است که در حاملگی مولار سطح هورمون (HCG) در بدن افزایش پیدا می‌کند و منجر به مثبت شدن تست بارداری خواهد شد. در حالی که یا هیچ جنینی در بافت رحم وجود ندارد یا اینکه تنها مقداری از بافت جنینی در این ناجیه رشد پیدا می‌کند.

سقط جنین

از دیگر مواردی که می‌تواند نتیجه بی بی چک را با مثبت کاذب نشان دهد، سقط جنین است. افرادی که اخیراً سقط جنین داشته‌اند، در صورت استفاده از بی بی چک ممکن است با نتایج مثبت مواجه شوند. همانطور که گفتیم میزان هورمون (HCG) با بارور شدن تخمک در دیواره رحم، افزایش پیدا می‌کند. اگرچه این هورمون به مرور بعد از سقط جنین روند کاهشی را طی خواهد کرد، اما در طولانی مدت همچنان سطح آن بیش از حد معمول خواهد بود و می‌تواند نتایج تست بارداری را به صورت مثبت کاذب نشان دهد. کسانی که سقط جنین ناقص را هم تجربه کرده‌اند در این دسته جای می‌گیرند.

داروها

مصرف دارو و نتیجه کاذب بی بی چک

در کنار موارد ذکر شده، مصرف برخی داروها هم ممکن است نتایج کاذب در نشان دادن نتیجه بی بی چک را به دنبال داشته باشند. برای مثال اگر شما به دنبال کاهش وزن داروهای خاصی را مصرف می‌کنید، یا برای درمان ناباروری اقدام کرده‌اید، ممکن است شاهد نتایج مثبت کاذب هنگام بررسی تست بارداری خانگی باشید. البته لیست داروهایی که ممکن است چنین تأثیری داشته باشند، بیشتر است که از برخی از آن‌ها می‌توانیم به متادون، کاربامازپین و آسپرین اشاره کنیم.

شرایط پزشکی

در برخی از شرایط پزشکی هم می‌توانیم شاهد مثبت شدن کاذب نتیجه بی بی چک باشیم. برای مثال بروز بیماری و اختلال در غده هیپوفیز می‌تواند روی سطح هورمون‌های بدن تأثیر بگذارد و باعث مثبت شدن نتیجه تست شود. بروز سرطان رحم، روده بزرگ، کلیه، کبد، مثانه، سرطان تخمدان، سینه و معده هم از دیگر مواردی هستند که امکان دارد نتیجه تست بارداری خانگی را در حالی که حاملگی اتفاق نیفتاده است، مثبت نشان دهند.

نتیجه گیری

  • بی بی چک یک تست بارداری خانگی است که با بررسی میزان هورمون (HCG) باردار بودن یا نبودن افراد را مشخص  می‌کند.
  • تست بارداری خانگی از طریق بررسی میزان هورمون (HCG) در ادرار کار می‌کند.
  • از مزایای بی بی چک می‌توانیم به مواردی همچون در دسترس بودن، هزینه کم، استفاده راحت و نتایج سریع اشاره کنیم.
  • برخی عوامل مانند شرایط پزشکی، داروها، حاملگی مولار، خطوط تبخیر یا سقط جنین ممکن است منجر به مثبت نشان دادن کاذب تست بارداری شوند.

منابع