هرلایف سلامت و بیماری‌ها سلامت جنسی پیشگیری و مراقبت آیا واکسن گارداسیل برای کودکان تجویز می‌شود؟

آیا واکسن گارداسیل برای کودکان تجویز می‌شود؟

واکسن گارداسیل به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و عوارض ناشی از آن همچون زگیل تناسلی یا سرطان دهانه رحم شناخته می‌شود. البته گارداسیل به عنوان یک برند درمانی ویروس اچ پی وی، انواع گوناگونی دارد که هر یک از آن‌ها، بدن را در برابر گروه خاصی از ویروس‌ها…


واکسن گارداسیل برای کودکان

واکسن گارداسیل به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و عوارض ناشی از آن همچون زگیل تناسلی یا سرطان دهانه رحم شناخته می‌شود. البته گارداسیل به عنوان یک برند درمانی ویروس اچ پی وی، انواع گوناگونی دارد که هر یک از آن‌ها، بدن را در برابر گروه خاصی از ویروس‌ها مقاوم می‌کند. اما برای بسیاری از والدین این سؤال وجود دارد که می‌توان از واکسن گارداسیل برای کودکان استفاده کرد یا خیر؟

بررسی اثرات واکسن گارداسیل برای کودکان

تزریق واکسن گارداسیل قبل از اینکه خیلی دیر شده و ویروس (HPV) وارد بدن انسان شود، نیاز به تزریق دارد. این واکسن در چند دوز مختلف استعمال شده و می‌تواند از اچ پی وی به عنوان یک عفونت مقاربتی جلوگیری کند. عفونتی که می‌تواند علاوه بر عارضه ناخوشایند زگیل تناسلی، باعث ۶ نوع سرطان مختلف از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان آلت تناسلی، سرطان مقعد، سرطان واژن، سرطان فرج، سرطان اوروفارنکس (oropharyngeal) یا گلو شود.

بر اساس اعلام کمیته مشورتی شیوه‌های ایمن سازی (ACIP) در ایالات متحده، واکسیناسیون اچ پی وی بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های فوق محسوب می‌شود که نوجوانان ۱۱ تا ۱۲ می‌توانند از آن استفاده کنند. البته این کمیته اعلام کرده است که واکسن گارداسیل برای کودکان ۹ تا ۱۰ ساله نیز مناسب است.

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل برای کودکان

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل برای کودکان

واکسن‌ (hpv) از سنین ۹ سالگی برای کودکان قابل تزریق است. اما بسیاری از والدین به دلیل وسواس روی سن کودک ترجیح می‌دهند که این کار را با کمی تأخیر انجام دهند. بنابراین برای این گروه از افراد، سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی زمان خوبی برای تزریق واکسن اچ پی وی محسوب می‌شود. این واکسن در کودکان ۱۱ تا ۱۲ سال باید به صورت دو دوز و به فاصله ۶ تا ۱۲ ماه دریافت شود.

از آن سو نوجوانانی هم هستند که واکسن گارداسیل را در زمان ۱۵ سالگی خود دریافت می‌کنند. برای این گروه از افراد یا کسانی که بعد از سنین ۱۵ سالگی قصد تزریق گارداسیل دارند، این واکسن در ۳ دوز و تا ۶ ماه تزریق می‌شود. از آن جا که تزریق زودهنگام این واکسن می‌تواند بهترین راه محافظت از تماس با ویروس پاپیلومای انسانی باشد، بنابراین توصیه می‌کنیم اگر کودک یا نوجوان شما هنوز واکسینه نشده است، در اسرع وقت برای دریافت آن اقدام کنید.

دلایل تردید والدین در واکسینه نکردن کودکان در برابر اچ پی وی

با وجود مزایایی که واکسن گارداسیل برای کودکان دارد، با این وجود بسیاری از والدین یا درباره استفاده از این روش پیشگیرانه تردید دارند یا اینکه در کل به انجام آن علاقه‌ای از خود نشان نمی‌دهند. دلایل این مسئله را دکتر (Adjei Boakye) از ایالات متحده توضیح داده است که در ادامه به ذکر آن‌ها می‌پردازیم.

تصور والدین بر عدم ضرورت دریافت واکسن

ضرورت دریافت واکسن گارداسیل

یکی از دلایل قوی برای عدم تزریق واکسن گارداسیل برای کودکان، این است که والدین فکر می‌کنند این واکسن ضروری نیست. دلیل این مسئله بیش از هر چیز به اطلاعات ناکافی آن‌ها دربارۀ عوارض ویروس (HPV) است که نیاز به آگاه سازی بیشتری دارد. بنابراین والدین باید بدانند که اچ پی وی در کنار واکسن هپاتیت (B) یکی از دو واکسن موجود برای پیشگیری از سرطان محسوب می‌شود.

با نگاهی به آمار موجود تنها در یک کشور متوجه خواهیم شد که ویروس پاپیلومای انسانی مسئول چند درصد از سرطان‌های موجود است. در واقع تنها در آمریکا، اچ پی وی عامل ۹۰ درصد از سرطان‌های رحم، ۹۰ درصد از سرطان‌های مقعد، ۶۹ درصد از سرطان‌های واژن، ۵۱ درصد از سرطان‌های فرج، ۴۰ درصد از سرطان‌های آلت تناسلی و ۷۰ درصد از سرطان‌های گلو یا اوروفارنکس است. البته هر یک از این سرطان‌ها سال‌ها پس از ابتلای فرد به ویروس اچ پی وی ایجاد می‌شوند.

نگرانی از عوارض احتمالی واکسن

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود والدین علاقه‌ای به استفاده از واکسن گارداسیل برای کودکان خود نداشته باشند، نگرانی از عوارض احتمالی این واکسن است. واقعیت این است که بر اساس آمار موجود، این واکسن هیچ عارضۀ جانبی طولانی مدتی نداشته است و تنها در کشوری مثل ایالات متحده ۱۳۵ میلیون دوز از آن تزریق شده است. برخی از شایعات به این موضوع دامن می‌زنند که واکسن گارداسیل می‌تواند منجر به ناباروری در افراد شود که این مسئله به هیچ عنوان منبع علمی ندارد و تا به حال اثبات نشده است. از شایع‌ترین عوارض تزریق واکسن گارداسیل برای کودکان و سایر افراد می‌توانیم به درد در محل تزریق و بدن درد اشاره کنیم که طی ۴۸ ساعت پس از دریافت واکسن این علائم از بین می‌روند. عوارضی که پس از دریافت بیشتر واکسن‌های موجود مشاهده می‌کنیم، بنابراین این مسئله جای نگرانی ندارد.

عدم اطلاع از وجود واکسن (HPV)

متأسفانه در مورد واکسن گارداسیل و مزایای ضد پیشگیری آن در بسیاری از مواقع کوتاهی می‌شود. به همین دلیل بسیاری از والدین هنوز با وجود چنین واکسنی آشنایی ندارند. البته گروهی از افراد هم شاید نام آن را شنیده باشند، اما نمی‌دانند که اثرات ضد سرطانی دارد. بنابراین تصویر چنین است که گارداسیل برای آن‌ها مناسب نیست. البته در اوایل ساخت این واکسن، بیش از هر چیز تزریق آن برای زنان توصیه می‌شد. به همین دلیل مردان نیز تصور می‌کردند که گارداسیل مختص یک بیماری زنانه است. اگرچه امروزه تزریق گارداسیل هم برای زنان و هم مردان توصیه می‌شود، اما بسیاری از افراد دانش کافی در مورد اثرات آن ندارند.

ترس به‌خاطر سن کم کودک

یکی از نگرانی‌های والدین برای تزریق واکسن گارداسیل برای کودکان این است که فکر می‌کنند کودکان بیش از اندازه برای دریافت آن کوچک هستند. اما با توجه به منابع موجود، این واکسن که برای پیشگیری از سرطان تزریق می‌شود، بهترین تأثیر را زمانی دارد که فرد هنوز در معرض ویروس پاپیلومای انسانی قرار نگرفته است. بنابراین توصیه می‌شود که این واکسن در سنین پایین‌تر تزریق شود.

عدم توصیه پزشکان

از آن جایی که اطلاع رسانی در مورد تزریق واکسن گارداسیل کم است، بنابراین پزشکان زیادی تزریق این واکسن را به مراجعین خود توصیه نمی‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که والدین تصور کنند که گارداسیل یک واکسن ضروری نیست. اما خوشبختانه با اطلاع رسانی‌های زیادتر، پزشکان بیشتری نیز تزریق این واکسن را برای کودکان توصیه می‌کنند. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته هدف این است که حداقل ۸۰ درصد از نوجوانان تا سال ۲۰۳۰ واکسن گارداسیل را دریافت کرده باشند. هدفی که در کشور ما توجه چندانی به آن نمی‌شود.

نحوه آماده سازی کودک برای دریافت واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

بسیار مهم است که کودک شما قبل از تزریق واکسن گارداسیل آمادگی لازم را داشته باشد تا بتواند به شکل راحت‌تری با آن کنار بیاید. بنابراین در ادامه برخی از مواردی وجود دارند که بد نیست به آن‌ها توجه کنید.

  • از قبل در مورد عملکرد واکسن با کودک خود صحبت کنید، البته بهتر است اطلاعات کافی و مناسب سن کودک را پیش از باز کردن گفتگو، به دست آورید.
  • کودکان حق دارند در مورد فرآیند واکسیناسیون اطلاع داشته باشند. بنابراین با توضیحات لازم درک آن‌ها را از موقعیت پیش رو بالا ببرید.
  • احساسات کودک را در زمان تزریق واکسن درک کرده و با او ابزار همدردی کنید. شاید وعده گرفتن یک جشن کوچک بعد از تزریق واکسن بتواند وی را برای دریافت واکسن آماده‌تر کند.
  • در حین تزریق سعی کنید یک حواس پرتی آرامش بخش ایجاد کنید و بعد از تزریق نیز کودک خود را آرام کنید.

مهم‌ترین نکات درمورد واکسن گارداسیل برای کودکان

  • واکسن گارداسیل بهترین راه پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و بسیاری از سرطان‌هاست که تزریق آن برای افراد مختلف توصیه می‌شود.
  • بهترین سنین تزریق واکسن در کودکی و بین سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی است. هرچند تزریق آن از سن ۹ سالگی هم انجام می‌شود.
  • بر خلاف تصور والدین دریافت واکسن گارداسیل ضرورت دارد، زیرا قبل از تماس فرد به ویروس پاپیلومای انسانی، یک سد دفاعی قدرتمند برای پیشگیری از درگیر شدن بدن خواهد بود.
  • از آن جایی که تزریق واکسن گارداسیل برای کودک می‌تواند برخی از عوارض جانبی زودگذر را به دنبال داشته باشد، حتماً به توصیه‌های پزشک خود در این زمینه گوش دهید.


دیدگاهتان را بنویسید