هرلایف خدمات و محصولات محصولات و خدمات بهداشت فردی آیا استفاده از دستمال توالت کاغذی سلامت زنان را به خطر می‌اندازد؟

آیا استفاده از دستمال توالت کاغذی سلامت زنان را به خطر می‌اندازد؟

احتمالا شما هم چندان به استفاده از دستمال توالت‌های کاغذی و تأثیر آنها بر بدن فکر نمی‌کنید. به صورتی که مثل همیشه فقط خودتان را با دستمال پاک می‌کنید و بعد به بقیه کارهایتان می‌رسید. اما به گفته کارشناسان، دستمال‌های توالت آنقدرها که به نظر می‌رسد هم بی‌ضرر نیستند. بافت دستمال، عطر و مواد رنگی…


دستمال کاغذی

احتمالا شما هم چندان به استفاده از دستمال توالت‌های کاغذی و تأثیر آنها بر بدن فکر نمی‌کنید. به صورتی که مثل همیشه فقط خودتان را با دستمال پاک می‌کنید و بعد به بقیه کارهایتان می‌رسید. اما به گفته کارشناسان، دستمال‌های توالت آنقدرها که به نظر می‌رسد هم بی‌ضرر نیستند. بافت دستمال، عطر و مواد رنگی و… در دستمال‌های توالت از جمله مواردی هستند که می‌توانند سلامت شما را به‌خظر بیاندازند.

خطرات دستمال کاغذی برای زنان

بر خلاف تصور عموم دستمال کاغذی‌های کرک‌دار می‌توانند تا حدی مضر باشند. دکتر مارک لیوی، پزشک متخصص زنان در مرکز پزشکی مرسی بالتیمور، می‌گوید: «برخی از دستمال‌های توالت ارزان‌تر معمولاً رویه‌ای با بافت‌های درشت‌تر دارند و مانند کاغذ سنباده در برابر اعضای تناسلی عمل می‌کنند. برخی از دستمال‌های توالت سازگار با محیط‌ زیست ساخته شده‌اند ولی مواد بازیافتی نیز می‌توانند باعث ایجاد مشکل شوند. زیرا الیاف در طول پردازش از خمیر کاغذ اصلی جدا شده که این کار معمولاً نرمی دستمال توالت را کاهش می‌دهد.

استفاده از کاغذ‌های توالتی که بافت درشتی دارند به‌ ویژه در دفاتر کار، رستوران‌ها یا توالت‌های عمومی رایج است، چرا که می‌تواند هزینه‌های مربوط به لوازم دستشویی را کاهش دهد. هنگامی که به طور مکرر با این دستمال‌ها خودتان را پاک کنید، الیاف درشت موجود در بافت آنها می‌تواند دستگاه تناسلی‌ شما را تحریک کرده و حتی بریدگی‌های میکروسکوپی کوچکی در بدنتان ایجاد کند.»

خطرات دستمال کاغذی برای زنان

دکتر لیوی می‌گوید: «اگرچه عمق برش‌های ناشی از دستمال توالت بسیار کم است، اما به اندازه‌ای به سطح پوست آسیب می‌زنند که عملکرد محافظتی آن را مختل می‌کنند. همین موارد باعث تحریک و ناراحتی خواهند شد. با این وجود احتمال دارد در زمان نشستن احساس راحتی نداشته باشید یا حتی در زمان راه رفتن احساس ناراحتی و مشکل داشته باشید. حتی ممکن است متوجه شوید که ناحیه تناسلی شما متورم شده و پف کرده است. اما مسئله تنها مشکل بریدگی‌های میکروسکوپی ناشی از دستمال توالت نیست. استفاده از دستمال کاغذی نامناسب و دستمال توالت بی‌کیفیت می‌تواند موجب ورود میکروارگانیسم‌ها به دستگاه تناسلی و عفونت موضعی هم شود.»

از چه دستمال‌های توالتی استفاده کنیم؟

اگرچه استفاده از دستمال‌های با بافت نرم‌تر منطقی است، اما دکتر لیوی خاطرنشان می‌کند دستمال‌های کرکی نیز ممکن است مشکلات خود را داشته باشند. او می‌گوید: «حتی نرم‌ترین کاغذها نیز ممکن است حاوی مواد رنگی یا عطری باشند که می‌توانند باعث تحریک شوند.»

به گفته دکتر آنتونیو پیزارو، متخصص زنان و زایمان، زنان بیشتر از مردان در معرض مشکلات ناشی از استفاده از دستمال هستند. زیرا در زنان پوست این نواحی بسیار حساس است. دکتر پیزارو در ادامه می‌گوید «پوست ناحیه ولووا (قسمت بیرونی ناحیه تناسلی خانم‌ها) بسیار ظریف است، مانند پوست زیر چشم، و بافت‌های عمیق‌تر دستگاه تناسلی مثلا لب‌های واژن حتی بیشتر از ولووا حساس به عوامل تحریک‌کننده هستند. همیشه به بیمارانم، به ویژه آنهایی که از حساسیت و خارش ولووا شکایت دارند می‌گویم به آرامی این ناحیه را دستمال بکشند – سخت یا تند پاک نکنند – و بعد از ادرار کردن فقط از دستمال توالت سفید بدون عطر استفاده کنند.»

پاک کردن تنها مسئله نیست. دکتر پیزارو می‌گوید چسبیدن باقی‌مانده‌های دستمال توالت به پوست پس از حمام اتفاقی نسبتاً معمول است که می‌تواند باعث تحریک دستگاه تناسلی شود. او توصیه می‌کند اگر می‌توانید حتما موضع را آبکشی و سپس با حوله مناسب خشک کنید. در زمان خشک کردن دستگاه تناسلی در حمام، حوله سفید باکیفیت حتماً بهتر از دستمال کاغذی است.

نحوه استفاده صحیح از دستمال توالت

دکتر پری قدسی متخصص زنان می‌گوید: «گاهی ممکن است در استفاده از دستمال کاغذی افراط کنید، یعنی خیلی مکرر یا خیلی تهاجمی ناحیه تناسلی خود را پاک کنید که می‌تواند به شما آسیب برساند. نکته مهم دیگر جهت کشیدن دستمال به بدن برای پاک یا خشک کردن است. در حالی که جهت استفاده از دستمال مرطوب برای مردان اهمیت چندانی ندارد، اما زنان باید همیشه از قانون «جلو به عقب» پیروی کنند. این حالت مانع از دسترسی باکتری‌های اطراف مقعد به مجرای ادرار می‌شود. رسیدن باکتری‌های ناحیه مقعدی به دستگاه تناسلی می‌تواند منجر به عفونت ادراری شود یا ولووای شما را بیشتر تحریک کند.»

اگر ناحیه دستگاه تناسلی شما قبلا دچار آسیب و حساسیت شده است، دکتر لیوی توصیه می‌کند که استفاده از دستمال توالت را کنار بگذارید و به طور موقت از دستمال مرطوب صورت (حتماً بدون رنگ و عطر) یا دستمال مرطوب نرم شده با روغن استفاده کنید تا زمانی که سوزشتان کم شود.

دکتر لیوی می‌گوید اگر بثورات پوستی، خونریزی یا ضایعات جلدی را در ناحیه تناسلی‌ خود تجربه می‌کنید، یا حساسیت و سوزش این ناحیه از بین نمی‌روند و لازم است حتماً به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

سه نکته مهم درمورد استفاده زنان از دستمال توالت

توصیه مهم در زمان خرید دستمال توالت
  1. مواد شیمیایی به کار رفته در دستمال، خصوصاً دستمال توالت‌های بی‌کیفیت می‌توانند باعث تحریک ناحیه ولووا و واژن و همچنین عفونت‌های قارچی و باکتریایی و ولویت (التهاب پوست ناحیه بیرونی ولووا) شوند.
    • پاک کردن خشن ناحیه تناسلی می‌تواند باعث بریدگی‌های کوچک در ناحیه واژن شود. همین می‌تواند منجر به تحریک و حساسیت، تورم، التهاب و عفونت ناحیه شود.
  2. در ساخت دستمال توالت‌های معطر اغلب از رنگ‌ها، عطرها و حتی سفید کننده‌ها استفاده می‌شود. این موارد می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک مانند ولویت آلرژیک، عفونت‌های قارچی و ولوواژینیت (عفونت ولووا و واژن) شوند؛ در نتیجه ترشحات غیرطبیعی دستگاه تناسلی را به دنبال دارند.
    • هرچه دستمال توالت سفیدتر، پف‌تر و خوشبوتر باشد، احتمالاً حاوی مواد شیمیایی بیشتری است.
  3. محصولاتی مانند دستمال‌های پارچه‌ای زمخت، حوله‌های کاغذی و پدهایی که مجدداً استفاده می‌شوند، زنان را بیشتر در معرض خطر عفونت‌های دستگاه تناسلی، مانند عفونت‌های دستگاه ادراری و واژینوز باکتریایی (عفونت باکتریایی واژن) قرار می‌دهند.
    • این محصولات همچنین با پیامدهایی مانند تحریک پوست ناحیه، خارش واژن و ترشحات سفید یا سبز همراه هستند.

منابعدیدگاهتان را بنویسید