هرلایف بلاگ مراحل زندگی زنان بارداری و زایمان بارداری همه چیز درباره بارداری خارج از رحم و پریود شدن

همه چیز درباره بارداری خارج از رحم و پریود شدن


بارداری خارج از رحم و پریود شدن

شاید برای شما هم سؤال باشد که آیا ارتباطی بین بارداری خارج از رحم و پریود شدن وجود دارد؟ بارداری خارج از رحم همانطور که از نامش پیداست، به عنوان یک عارضه تقریباً شایع در دوران حاملگی محسوب می‌شود که در آن تخمک در خارج از محیط رحم بارور می‌شود. این نوع باروری در بیشتر موارد در لوله فالوپ (برخی مواقع در تخمدان، دهانه رحم یا شکم) رخ می‌دهد، به همین دلیل گاهی اوقات به آن بارداری لوله‌‌ای نیز می‌گویند. در این مطلب از هرلایف به بررسی تفاوت خونریزی بارداری خارج از رحم و پریود شدن می‌پردازیم.

بارداری خارج از رحم و پریود شدن

بارداری خارج از رحم و پریود شدن

زنان زمانی که دچار حاملگی خارج از رحم می‌شوند، علائم متعددی را از جمله خونریزی واژینال به همراه درد لگن یا شکم که از علائم پریود شدن هستند، احساس می‌کنند. بسته به سیستم بدنی فرد باردار، علائم این نوع حاملگی اغلب بین هفته‌های ۴ تا ۱۲ بارداری رخ می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از افراد ممکن است خونریزی ناشی از بارداری خارج از رحم را با پریود شدن اشتباه بگیرند.

بر این اساس، اگر بارداری محافظت نشده‌ای دارید یا اینکه احساس می‌کنید ممکن است باردار باشید اما دچار خونریزی شبیه به قاعدگی هم شده‌اید، بهتر است از یک تست بارداری برای سنجش دقیق شرایط خود استفاده کنید. اگر در این شرایط تست شما مثبت باشد، احتمال بارداری خارج از رحم بسیار بالا خواهد بود. البته باید علائم مختلف دیگری را نیز تجربه کنید که لازم است نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشید. برای مثال خونریزی واژینال یکی از این موارد است.

تفاوت خونریزی پریود با بارداری خارج از رحم

خونریزی شما در زمان بارداری خارج از رحم اگرچه شبیه پریود شدن است، اما در واقع با قاعدگی کمی تفاوت دارد. برای مثال ممکن است پس از شروع شدن متوقف شود یا آبکی باشد. ضمن اینکه رنگ آن هم کمی با رنگ خون قاعدگی متفاوت است و چیزی شبیه به قهوه‌ای تیره خواهد بود. بنابراین بسیاری از خانم‌ها ممکن است بارداری خارج از رحم و پریود شدن را با هم به اشتباه بگیرند. اما کمک گرفتن از یک تست بارداری در شرایطی که شک دارید، می‌تواند کمک کننده باشد. ضمن اینکه بررسی سایر علائم می‌توانند به اطمینان شما از این موضوع کمک کنند.

اپلیکیشن جامع پیش‌بینی پریود و مدیریت سلامت زنان هرلایف

 • تقویم پیش‌بینی و محاسبه زمان پریود؛
 • گفتگوی ناشناس و رایگان با پزشک؛
 • محتواهای سفارشی روزانه براساس وضعیت جسمی و روحی شما؛
 • امکان اضافه کردن نزدیکان در بخش همراه برای اطلاع از وضعیت چرخه قاعدگی شما.

علائم بارداری خارج از رحم

برای اینکه خونریزی بارداری خارج از رحم و پریود شدن را با یکدیگر اشتباه نگیرید، شاید بهتر باشد تا با علائم این نوع حاملگی هم آشنا شوید و در صورت باردار بودن به این شیوه، هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید، زیرا عدم توجه به این موضوع می‌تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. همانطور که گفتیم خونریزی یکی از علائم شایع بارداری خارج از رحم است که گاهی به دلیل بروز در دوران قاعدگی، باعث می‌شود افراد آن را با دوره پریود شدن خود اشتباه بگیرند. از دیگر علائم بارداری خارج از رحم در کنار خونریزی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

درد شکمی

درد شکم هم می‌تواند علامت دیگری از بارداری خارج از رحم در شما باشد که اغلب در یک سمت از شکم و آن هم در بخش انتهایی آن رخ می‌دهد. این درد علائم مختلفی دارد که شما با توجه کردن به آن‌ها می‌توانید درد بارداری خارج از رحم را با سایر دردهای شکمی متمایز کنید. این درد گاهی می‌تواند به صورت ناگهانی فرد را درگیر کند و گاهی به صورت تدریجی ایجاد می‌شود.

در برخی از مواقع درد مداوم و گاهی نیز حالت رفت و برگشتی دارد، پس علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. البته لزوماً وجود درد در شکم در کنار خونریزی به این معنی نیست که شما در حال طی کردن دوران بارداری خارج از رحم هستید. اما اگر این علامت را دارید و فکر می‌کنید باردار هستید، بهتر است از مشاوره پزشکی متخصص زنان خودتان در این زمینه کمک بگیرید.

علائم بارداری

علائم بارداری

از نشانه‌های بارداری خارج از رحم، توجه به علائم بارداری است. برای مثال اگر قاعدگی عقب بیفتد یا متفاوت از قبل شود، وقتی سینه‌ها حساس شوند و در زمانی که حالت تهوع و تکرر ادرار در فرد وجود داشته باشد، احتمال وجود بارداری خواهد بود. این علائم در کنار سایر نشانه‌های بارداری خارج از رحم و پریود شدن می‌توانند نشانگر بروز مشکلی باشند که هر چه سریع‌تر باید نسبت به رفع آن اقدام کرد، در غیر این صورت می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

درد نوک شانه

اگر در نوک شانه خود احساس درد دارید و قبلاً چنین حالتی را تجربه نکرده‌اید، می‌تواند نشانه‌ای از بارداری خارج از رحمی باشد. این درد در قسمت ریشه بالای بازو، جایی که این عضو به شانه متصل می‌شود، احساس خواهد شد و دقیقاً علت رخ دادن آن معلوم نیست، اما جالب اینجاست که می‌تواند یک علامت از بارداری خارج از رحم باشد. مشکلی که در برخی از مواقع خونریزی داخلی را نیز به دنبال دارد.

ناراحتی‌های شکمی

علاوه بر درد شکم، بروز ناراحتی‌های شکمی نیز می‌توانند علامت‌هایی از بارداری خارج از رحم باشند. اغلب این ناراحتی‌ها در زمان توالت رفتن تشدید می‌شوند. برای مثال ممکن است هنگام ادرار کردن درد را احساس کنید یا اسهال داشته باشید. در برخی از مواقع فرد ممکن است حتی استفراغ کند و همزمان با بالا آوردن محتویات معده، درد یا فشار خاصی را در کف بدن احساس کند.

البته برخی از تغییرات شکمی مثل مشکلات مربوط به مثانه (ادرار کردن) ممکن است الگویی طبیعی از بارداری محسوب شوند و گاهی هم ممکن است نشانه‌ای از یک عفونت مانند عفونت در دستگاه ادراری یا عفونت در معده باشند. به همین دلیل باید علائم را با نشانه‌های دیگر در نظر بگیرید.

علائم پارگی لوله فالوپ

حال که با تفاوت علائم بارداری خارج از رحم و پریود شدن به همراه سایر نشانه‌ها آشنا شدیم، بد نیست بدانید که در برخی از مواقع حاملگی خارج از رحم در زمان طولانی، می‌تواند باعث پاره شدن لوله فالوپ شود. مشکلی که بسیار جدی خواهد بود و در اسرع وقت به صورت اورژانسی نیاز به جراحی این عضو از بدن دارد. علائم پارگی لوله فالوپ می‌توانند شامل موارد متعددی از جمله احساس درد شدید یا ناگهانی در شکم، احساس سرگیجه، غش و حتی احساس بیمار بودن را به دنبال داشته باشند.

سایر علائم حاملگی خارج از رحم

سایر علائم حاملگی خارج از رحم

علاوه بر موارد بالا، برخی دیگر از علائم هم وجود دارند که می‌توانند نشانه بروز حاملگی خارج از رحم باشند. در ادامه به ذکر این موارد می‌پردازیم.

 • اگر هنگام دراز کشیدن احساس سیری می‌کنید، در حالی که غذا نخورده‌اید.
 • در شرایطی که احساس کمر درد دارید.
 • در حالتی که در معده خود درد شدیدی احساس می‌کنید.

حاملگی خارج از رحم چگونه رخ می‌دهد؟

باردار شدن با لقاح اسپرم و تخمک رخ می‌دهد. در شرایطی که این باروری در لوله فالوپ اتفاق بیفتد، حاملگی خارج از رحم رخ داده است. لوله فالوپ همان بخشی از رحم است که تخمک آزاد شده از تخمدان را به رحم می‌فرستد. در شرایط عادی، تخمک باید بعد از آزاد شدن از لوله فالوپ عبور کرده و وارد لایه داخلی رحم شود که به آن آندومتر می‌گویند. سپس در این عضو از بدن لانه گزینی، رشد و نمو کند. اما در بارداری خارج از رحم، این لانه گزینی اغلب در لوله فالوپ رخ می‌دهد. هرچند در موارد نادر ممکن است در بخش‌های دیگر همچون دهانه رحم هم اتفاق بیفتد.

به طور کل علت بروز این مشکل می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال وجود یک ناهنجاری در شکل لوله، نقص‌های مادرزادی یا وجود زخم ناشی از عفونت در رحم می‌تواند منجر به بروز چنین مشکلی شود. هر چه که فرد دیرتر متوجه بارداری خارج از رحم خود شود، جنین رشد بیشتری خواهد کرد و با بزرگ شدن، فضای کافی برای لانه گزینی آن وجود نخواهد داشت، بنابراین پارگی لوله فالوپ را به دنبال دارد که می‌تواند منجر به بروز خونریزی شدید داخلی شود.

عوامل خطر بارداری خارج از رحم

برخی از عوامل هستند که می‌توانند امکان بروز بارداری خارج از رحم را در یک فرد افزایش دهند. اگرچه حتی با وجود این عوامل ممکن است این اتفاق در افراد رخ ندهد، اما شناخت آن‌ها می‌تواند به پیشگیری از بروز این ناهنجاری در بارداری کمک کند. از جمله عوامل خطر این نوع بارداری می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • داشتن سابقه بارداری خارج از رحم در گذشته
 • استفاده از روش‌های باروری (IVF)
 • افراد مبتلا به ناباروری
 • سن
 • عقیم سازی لوله‌های فالوپ
 • سزارین قبلی
 • بیماری‌ التهابی لگن
 • سیگار کشیدن
 • استفاده از آی یو دی (وسیله پیشگیری از بارداری مسی)

انواع حاملگی خارج از رحمی

بارداری خارج از رحم انواع گوناگونی دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

آمپولری

این نوع بارداری، ۸۰ درصد از حاملگی‌های خارج از رحمی را شامل می‌شود که در قسمت میانی لوله فالوپ رخ می‌دهد.

ایستمی

در این نوع بارداری که ۱۲ درصد از کل بارداری‌های خارج از رحم را تشکیل می‌دهد، لانه گزینی تخمک بارور شده در قسمت بالایی لوله فالوپ، درست نزدیک به رحم رخ می‌دهد.

فیبریال

در ۵ درصد از حاملگی‌های خارج از رحم که با نام فیمبریال شناخته می‌شوند، لانه گزینی در انتهای لوله فالوپ رخ خواهد دارد.

علاوه بر بارداری خارج از رحمی ایجاد شده در لوله فالوپ، ما شاهد برخی انواع نادر از دیگر نمونه‌های این نوع بارداری هستیم. حاملگی بینابینی، حاملگی خارج از رحم دهانه رحم، حاملگی خارج رحم تخمدانی، حاملگی شکمی، حاملگی هتروتوپیک -بارداری دوقلو درحالی که یکی از قل ها درون رحم و و دیگری خارج از رحم باشد- و حاملگی داخل دیواره برخی از این نام ها هستند.

نحوه تشخیص بارداری خارج از رحم

نحوه تشخیص بارداری خارج از رحم

همانطور که گفتیم کمک گرفتن از تست بارداری و آگاهی از تفاوت بارداری خارج از رحم و پریود شدن، در کنار شناخت علائم می‌توانند تا حدودی در تشخیص این مشکل کمک کننده باشند. اما در نهایت برای اطمینان از این موضوع و درمان آن باید به یک پزشک مراجعه کنید. به طور کلی بعد از مراجعه به پزشک، این مشکل با ترکیبی از آزمایشات مختلف مشخص می‌شود که در ادامه به ذکر آن‌ها می‌پردازیم.

 • سونوگرافی
 • آزمایش گنادوتروپین جفتی انسان
 • لاپاراسکوپی

نتیجه گیری

 • بسیاری از افراد به دلیل شباهت خونریزی بارداری خارج از رحم و پریود شدن، متوجه این نوع حاملگی خطرناک خود نمی‌شوند.
 • از تفاوت‌های خونریزی بارداری خارج از رحم و پریود شدن می‌توانیم به نحوه خونریزی، تغییر رنگ خونریزی و زمان آن اشاره کنیم.
 • از علائم بارداری خارج از رحم می‌توانیم به خونریزی (مشابه پریودی یا شدیدتر) درد شکمی همزمان با علائم بارداری اشاره کنیم.
 • برخی از عوامل مثل عفونت، استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری داخل رحمی، ناباروری و سزارین، احتمال بروز این مشکل را افزایش می‌دهد.
 • عدم توجه به درمان حاملگی خارج از رحم ممکن است خطر مرگ افراد را در پی داشته باشد.
 • از روش‌های تشخیص بارداری خارج از رحمی می‌توانیم به سونوگرافی، لاپاراسکوپی و آزمایش گنادوتروپین جفتی انسان اشاره کنیم.

منابع: