هرلایف چرخه قاعدگی پریود کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟ + لکه های قهوه‌ای

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟ + لکه های قهوه‌ای

رنگ خون پریود در دوره‌های مختلف قاعدگی ممکن است تغییر کند که گاهی اوقات می‌تواند نشان دهنده بروز یک بیماری در خانم باشد. بنابراین هر خانم لازم است با شناخت رنگ خون طبیعی و تمایز آن با رنگ خون‌های غیرعادی، از سلامت بدن خود اطمینان حاصل کند. در این مطلب از هرلایف همراه ما باشید…


رنگ خون پریود

رنگ خون پریود در دوره‌های مختلف قاعدگی ممکن است تغییر کند که گاهی اوقات می‌تواند نشان دهنده بروز یک بیماری در خانم باشد. بنابراین هر خانم لازم است با شناخت رنگ خون طبیعی و تمایز آن با رنگ خون‌های غیرعادی، از سلامت بدن خود اطمینان حاصل کند. در این مطلب از هرلایف همراه ما باشید تا با انواع رنگ خون در دوران پریود و دلایل آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

انواع رنگ خون پریودی

خانم‌های جوان به ویژه دخترانی که به تازگی دوره قاعدگی را شروع کرده‌اند، غالباً نگران عوض شدن رنگ خون پریود در خود هستند. در چنین شرایطی آن‌ها ممکن است با دیدن هر تغییر رنگی، دچار تشویش و اضطراب شوند که به عنوان مثال رنگ آن قهوه‌ای باشد خوب است یا قرمز بهتر است؟! قبل از اینکه به بررسی این سؤال بپردازیم که کدام رنگ خون پریود غیرعادی است، بهتر است ابتدا با انواع رنگ پریود در این دوره آشنا شوید. می‌توان گفت رنگ خون در دوران قاعدگی یکی از مسائلی است که خانم‌ها نباید از کنار آن بی تفاوت عبور کنند.

البته در تصحیح عبارت فوق، خوب است این را بدانید که رنگ‌های متفاوت خون در طول دوره پریود همیشه غیرعادی نخواهند بود، چرا که لزوماً خون همیشه قرمز نیست. در سال‌های اول آغاز دوران قاعدگی، رنگ آن بین سایه‌های قرمز و قهوه‌ای در تغییر است. این تغییرات رنگ همچنین در سال‌های بعد یا حتی بزرگسالی نیز طبیعی خواهد بود.

لازم به ذکر است خون پریود حتی در یک چرخه قاعدگی نیز یک رنگ نیست و ممکن است در روزهای اول با قرمز آغاز شود و در پایان چرخه به رنگ قهوه‌ای در‌آید. بر این اساس با شناخت انواع رنگ خون پریود، در مواردی که این تغییرات به صورت واضح و قابل توجه متفاوت از قبل به نظر برسند، می‌توان شرایط را از نظر بروز بیماری، مورد بررسی بیشتر قرار داد.

رنگ قرمز روشن

رنگ قرمز روشن پریود

رنگ قرمز روشن پریود، نمایانگر تازه بودن آن است. به این معنی که تازه از رحم خارج شده است. چنین خونی غالباً در روزهای اول پریودی دیده می‌شود که خروج آن با شروع درد کمر و شکم است. از این رو می‌توان گفت دیدن خون قرمز روشن کاملاً نرمال است و نباید از این بابت نگرانی داشت.

البته دیدن خون قرمز روشن تنها مربوط به پریودی نیست. این خون در روزهای اول بعد از زایمان و بعد از بیرون آمدن جنین هم به صورت لوچیا یا همان ترشحات قرمز تیره یا قهوه‌ای واژن که پس از زایمان دیده می‌شود. از این طریق لخته و بافت اضافی از رحم دفع می‌شود. مدت زمان لوچیا در افراد مختلف متفاوت است اما به طور معمول در چند ماه اول پس از زایمان، از بین خواهد رفت. خانم‌هایی که بعد از زایمان خونریزی‌های بسیار شدیدی دارند که موجب کثیف شدن لباس زیر و عدم انجام کارهای شخصی آن‌ها می‌شود، لازم است در اولین فرصت تحت درمان قرار بگیرند.

از طرفی خونریزی قرمز روشن، به ندرت می‌تواند از نشانه‌های سرطان دهانه رحم باشد. از شایع‌ترین علائم سرطان رحم در بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پریودهای سنگین
 • دوره‌های قاعدگی طولانی
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • ترشحات بد بو از واژن
 • درد در ناحیه کمر، لگن و پاها
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن بدون دلیل

خون سیاه

دیده شدن خون پریود به رنگ سیاه در آغاز یا پایان قاعدگی فرد ظاهر می‌شود. گاهی اوقات افراد به ویژه دختران جوان با دیدن خون سیاه در لباس زیر خود، دچار ترس و تشویش می‌شوند. در صورتی که تیره بودن آن، نشان از اکسید شدن و طولانی شدن مدت زمان خروج خون از رحم است. گاهی اوقات حتی ممکن است در طول دوران قاعدگی دانه‌های لخته به رنگ سیاه یا قهوه‌ای را در خون ببینید که آن هم طبیعی است.

خون سیاه گاهی اوقات می‌تواند نشان دهنده انسداد داخل واژن باشد. از علائم دیگر انسداد واژن که در شرایط همراه شدن با خون سیاه نیاز به پیگیری‌های بیشتر دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ترشحات بد بو
 • تب
 • ایجاد مشکل در ادرار کردن
 • خارش یا تورم در داخل یا اطراف واژن

پریود قرمز تیره متمایل به قهوه‌ای

خون قرمز تیره متمایل به قهوه‌ای نیز همانند خون سیاه، نشانگر اکسید شدن آن در رحم است. البته این رنگ خون که در ابتدا یا انتهای طول دوره قاعدگی ظاهر می‌شود، به اندازه خون سیاه اکسید نشده است و می‌تواند در سایه‌های مختلفی ظاهر شود.

خون قهوه‌ای گاهی اوقات نیز می‌تواند از نشانه‌های اولیه بارداری باشد که در اصطلاح، پزشکان به آن خونریزی لانه گزینی می‌گویند. از طرفی ترشحات قهوه‌ای نیز همچنین در اوایل بارداری می‌تواند نشان دهنده سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد که نباید با خونریزی پریودی اشتباه گرفته شود.

در مواردی هم خون قرمز تیره می‌تواند به خاطر عدم تعادل هورمون پروژسترون و استروژن یا نشانه‌ای از وجود فیبروم رحمی باشد. در این صورت لازم است از نظر اختلالات هورمونی و همچنین سلامت رحم مورد بررسی قرار بگیرید.

رنگ صورتی

دیدن خون پریودی به این شکل، اتفاق جدیدی نیست و خبر از آغاز یا پایان قاعدگی می‌دهد. در واقع هنگامی که خون پریودی با مایع داخل رحم مخلوط می‌شود، خونریزی صورتی یا لکه بینی رخ می‌دهد. استفاده از قرص‌های ضد بارداری هورمونی نیز می‌توانند با کاهش سطح استروژن در بدن، موجب روشن‌تر شدن رنگ خون پریود شوند. کاهش هورمون استروژن منجر به بروز پریودهای نامنظم، نارسایی زودرس تخمدان و ناباروری می‌شود.

 رنگ نارنجی

این رنگ خون غیرعادی است و در صورت مشاهده، لازم است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. در واقع چنین خونی به دلیل وجود عفونت باکتریایی در واژن است. بنابراین اگر با نشانه‌های دیگری همچون خارش یا استشمام بوی بد از واژن همراه است، باید در اولین فرصت برای درمان و رفع آن اقدام کنید. برای درمان عفونت و رفع مشکل، مصرف داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک کمک کننده خواهند بود.

پریود خاکستری

خروج ترشحات این چنینی معمولا نشانه واژینوز باکتریایی هستند که به دلیل عدم تعادل بین باکتری‌های مفید و مضر در واژن رخ می‌دهند. از دیگر نشانه‌های واژینوز باکتریایی می‌توان به خارش در داخل و اطراف واژن، بوی بد واژن مانند بوی ماهی و احساس سوزش یا درد هنگام دفع ادرار اشاره کرد.

بر این اساس افراد با علائم واژینوز باکتریایی لازم است به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنند. به طور معمول برای درمان آن از آنتی بیوتیک استفاده می‌شود.

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

به طور کلی رنگ خون پریود به صورت طبیعی قرمز، قهوه‌ای و در مواردی سیاه است. بنابراین بر اساس آنچه که گفته شد، خون نارنجی و خاکستری، غیرعادی است و خبر از وجود عفونت در رحم خواهد بود. از این رو در صورت بروز این اتفاق پس از مشاهده، لازم است فرد جهت بررسی‌های تکمیلی و تشخیص دکتر، به متخصص زنان مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام دهد.

لکه های قهوه ای رنگ قبل از پریودی نشانه چیست؟

در روزهای اول دوران پریودی یا قبل از آن، خونریزی ممکن است با لکه‌های قهوه‌ای شروع شود. این مسئله جای نگرانی ندارد چرا که اتفاق خاصی نیفتاده است و لکه‌های قهوه‌ای ممکن است به دلیل ماندن طولانی مدت خون در رحم باشد که باعث اکسید آن شده است. در واقع خون قاعدگی از قبل تا شروع قاعدگی در رحم مانده است و این یک امر عادی است که در روزهای اول، رنگ آن تیره و قهوه‌ای باشد.

پریود صورتی رنگ نشانه چیست؟

بر اساس آنچه که در قسمت انواع رنگ خون پریود گفته شد، در اکثر مواقع، دیدن این رنگ، مسئله خاصی نیست و ترکیب شدن خون پریود با ترشحات داخلی رحم سبب آن شده است. البته گاهی اوقات نیز می‌تواند از یک اختلال هورمونی ناشی شود. بنابراین بهتر است توسط پزشک بررسی‌های لازم صورت بگیرد. چرا که این خون در مواردی بر اثر خراش در واژن حین برقراری رابطه جنسی ایجاد خواهد شد که بر اثر ترکیب شدن با ترشحات واژن به این شکل دیده شده است. این مدل خون در مواردی هم به صورت لکه در سیکل قاعدگی مشاهده می‌شود. البته دلایلی همچون کم خونی، کاهش وزن یا داشتن رژیم بد غذایی می‌توانند بر کمرنگ شدن خون پریودی تأثیرگذار باشند.

همچنین ترشحات صورتی رنگی که حاوی بافت در دوران بارداری بوده و با گرفتگی عضلات همراه هستند، ممکن است از علائم سقط جنین باشند. بنابراین نباید با پریود اشتباه گرفته شوند. زیرا زنان بارداری که دچار خونریزی واژینال می‌شوند، برای حفظ سلامت خود و جنین باید هرچه زودتر به متخصص زنان مراجعه کنند.

عوامل مؤثر بر تغییر رنگ پریود

رنگ و بافت خون پریود از ماهی به ماه دیگر یا حتی در طی یک دوره نیز فرق می‌کند. تغییرات هورمونی، رژیم غذایی، سبک زندگی، سن و محیط زندگی فرد، همگی می توانند باعث تغییر در رنگ خون پریود شوند.

پریود می تواند از قرمز روشن تا قهوه‌ای تیره با توجه به تغییرات جریان متفاوت باشد. عفونت‌ها، بارداری و در موارد نادر بیماری مربوط به دهانه رحم از عوامل تغییر رنگ غیرعادی پریود یا خونریزی نامنظم در این دوران هستند. افرادی که دوره‌های غیرعادی طولانی یا سنگین را تجربه می کنند ممکن است نیاز باشد مشکل خود را با پزشک درمیان بگذارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زمان مراجعه به پزشک در پریود غیرعادی

بنا بر موارد گفته شده، دیدن خون پریودی در رنگ‌های صورتی، قرمز روشن و قهوه‌ای کاملاً طبیعی است. در مقابل، همه زنان در صورت مشاهده رنگ خون نارنجی یا خاکستری در کنار موارد زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنند.

 • دوره‌های طولانی بیشتر از ۷ روز
 • نیاز به تعویض پد بهداشتی یا تامپون در فاصله دو ساعت یکبار
 • گرفتگی شدید در طول سیکل قاعدگی
 • احساس سرگیجه، سبکی سر، ضعف و خستگی
 • لکه بینی و خونریزی در روزهای به جز دوران قاعدگی
 • دوره‌های کمتر از ۲۴ و بیشتر از ۳۸ روز
 • گذشتن سه ماه از آخرین دوره

جمع بندی

 • رنگ خون پریود در دوره‌های مختلف و همچنین روزهای یک چرخه ممکن است دچار تغییراتی شود.
 • این تغییر رنگ برخی مواقع، موجب ایجاد استرس و اضطراب در بعضی از خانم‌ها می‌شود. گاهی اوقات نیز ممکن است با خونریزی‌های شایع در اوایل دوران بارداری یا سقط جنین اشتباه گرفته است.
 • با اطلاع از رنگ‌های نرمال خونریزی، می‌توان اطمینان حاصل کرد که خونریزی قاعدگی شما مشکلی ندارد و هیچ گونه اتفاق خاصی نیفتاده است.
 • در صورت مشاهده خون غیرعادی بهتر است هرچه زودتر به دکتر زنان مراجعه کرده تا در صورت وجود عفونت، با مصرف دارو نسبت به رفع مشکل اقدام کرد.


دیدگاهتان را بنویسید