هرلایف بلاگ چرخه قاعدگی پریود تاثیر پریود بر زیبایی پوست و مو

تاثیر پریود بر زیبایی پوست و مو


تاثیر پریود بر زیبایی پوست و مو

در کنار دردهای پریود و بدخلقی، ایجاد مشکلات ظاهری یکی از مهم‌ترین مشکلات ما زنان در روزهای پریود و پیش از پریود است. موضوع پریود و زیبایی پوست و مو گاهی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ما زنان است.

این روزها ما زنان بیشتر از هروقت دیگری تشویق می‌شویم تا به جای اینکه با احساسات گوناگون در چرخه‌ پریود مبارزه کنیم، از قدرت آن‌ها استفاده کنیم. دیگر تاریخ تکرار نظریه‌ی هیستریک شدن زنان در روزهای پریود به سر آمده است. وقت آن رسیده تا به جای آن و با اتکا به ابزارهایی که در این راه به ما کمک می‌کنند، از نوسانات حسی و هورمونی برای توانمندسازی شخصی استفاده کنیم. 

تصویر من در آینه

آیا تا به حال شده که در روزهای پیش از پریود، حس کنید نقاطی از بدنتان زیبا نیست و خودتان را در آینه نمی‌پسندید؟ پریود و زیبایی پوست و مو دغدغه‌ی زنان زیادی است و گاهی حتی تبدیل به نوعی وسواس می‌شود. 

مریم، ۳۵ ساله، مهندس پلیمر و کارمند می‌گوید که اغلب از چند روز مانده به پریود تا سه چهار روز بعد از آن هیچ احساس خوبی به تصویر خود در آینه ندارد. او بعد از اینکه متوجه احساسات خود شده، روزهای چرخه‌ی پریود خود را دنبال کرده و متوجه این روند شده است. 

مریم می‌گوید: «توی این روزا حس می‌کنم اصلا هیچ کدوم از اعضای بدنم، صورتم، موهام و کلا تمام صورتم متعلق به خودم نیست و حتی خیال می‌کنم که آرایش هم قیافه‌ام رو بدتر می‌کنه. از یه طرف منطقم می‌گه تو اصلا تغییر نکردی اما از یه طرف دیگه فکر می‌کنم قیافه‌ام عجیب‌غریب شده و شاید حالا درست نباشه بگم اما حس می‌کنم زشت شدم.» 

نارضایتی ما زنان از بدن خودمان و زیبایی پوست و مو در قرن ۲۱ به بالاترین سطح خود رسیده است و نمی‌توان منکر نقش تبلیغات روزافزون و تصاویر رسانه‌ای در این وضعیت شد. اما شاید بتوان در بیشتر روزهای سال این حس نارضایتی را مدیریت کرد ولی در بعضی از روزهای چرخه‌ی پریود و نزدیک به پریود، گاهی مدیریت این حس‌ و حال سخت می‌شود، هرچند که همیشه باید یادمان باشد ما تنها کسی نیستیم که با این موضوع دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم. 

ماندانا، ۴۱ ساله و خانه‌دار هم تجربه‌ای مشابه با مریم دارد. او می‌گوید: «من هر ماه نزدیک به زمان شروع پریود مدام توی آینه به خودم نگاه می‌کنم و فکرهای عجیب‌وغریبی درباره‌ی خودم می‌کنم. مثلا حس می‌کنم چشم‌هام از هم دور شدن یا دماغم بزرگ شده یا پوستم پر از لکه است یا موهام خیلی کم پشت شده. خلاصه دنبال یه ایرادی توی خودم می‌گردم و این موضوع واقعا کلافه‌کننده می‌شه گاهی.»

اپلیکیشن جامع پیش‌بینی پریود و مدیریت سلامت زنان هرلایف

  • تقویم پیش‌بینی و محاسبه زمان پریود؛
  • گفتگوی ناشناس و رایگان با پزشک؛
  • محتواهای سفارشی روزانه براساس وضعیت جسمی و روحی شما؛
  • امکان اضافه کردن نزدیکان در بخش همراه برای اطلاع از وضعیت چرخه قاعدگی شما.

دیسمورفیا و سندروم پیش از پریود (Premenstrual Syndrome) یا PMS

تغییراتی پوستی در دوران پریود

حالت‌هایی که مریم و ماندانا به آن‌ها اشاره می‌کنند و شاید در بعضی از ما هم دیده شود، نوعی اختلال ذهنی است که به آن دیسمورفیا یا خودزشت‌انگاری می‌گویند. این اختلال هم در زنان و هم در مردان وجود دارد اما شیوع آن در زنان بیشتر است. دیسمورفیا از نوجوانی آغاز می‌شود و اگر از بین نرود می‌تواند در بزرگسالی هم در روزهای قبل از پریود دردسرساز شود. 

شناخت این اختلال از این جهت برای ما زنان اهمیت دارد که به آگاهی و درک بهتر ما کمک می‌کند. هرچند هنوز مطالعات زیادی در این‌باره انجام نشده است اما عده‌ای معتقدند تغییرات هورمونی در طول چرخه‌ی پریود می‌تواند به این نوع ایرادگیری اغراق‌آمیز از بدن بیشتر دامن بزند. 

بنابراین یادمان نرود که زمان پریود آینه را فراموش کنیم. مدام روی پوستمان نچرخیم و دستمان را روی صورتمان نکشیم. در عمق چروک‌های زیر چشمهایمان غرق نشویم و به جنس موها و انبوهی یا کم‌پشتی‌شان کاری نداشته باشیم. اگر فکر می‌کنیم دچار چنین حالت‌هایی می‌شویم برای آرام شدن، زیاد آب بنوشیم، پیاده‌روی کرده و خوب استراحت کنیم. خوب است که در هر شرایطی خودمان را دوست داشته باشیم. 

زیبا بودن یک الزام نیست

چند بار پیش آمده است که هر ماه، در آن روزهایی که دل‌درد شدیدی دارید یا کمرتان به شدت منقبض است، نگران این شده باشید که آیا هنوز هم زیبا هستید یا نه؟ این سوال و سوالاتی از این دست در زمانی که جسم نیاز به آرامش بیشتری دارد تبدیل به یک بار بزرگ روحی می‌شوند. 

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که هر روز زیر فشار و هجوم تبلیغات فراوان و تصاویر ارائه شده در شبکه‌های اجتماعی هستیم و حواسمان نیست که این تصاویر از میان چندین فیلتر رد شده‌اند و قصدشان این است که تصویری از زنان ارائه کنند که از فردیت خودشان خالی شده‌اند، جوری که انگار تمام زنان ساخت یک دستگاه کارخانه‌ای هستند و باید همه مثل هم باشند. 

پریود و زیبایی پوست و مو باید موضوعی باشد که ما زنان به انتخاب خودمان سراغ آن برویم و نه تحت فشار تصاویر دروغی که تبلیغات و شبکه‌های اجتماعی سعی می‌کنند به ما عرضه کنند. 

به هر حال نمی‌توان منکر این موضوع شد که چرخه‌ی پریود نه تنها می‌تواند بر روی حالات روحی ما زنان تاثیرگذار باشد بلکه ممکن است بر روی برخی از عملکردهای بدنی و زیبایی پوست و مو نیز اثر بگذارد. مهم این است که ما این تغییرات احتمالی را بپذیریم و به جای ایستادن در مقابل آن‌ها کنارشان بایستیم و با آن‌ها دوست باشیم. 

تاثیر پریود بر زیبایی مو

تاثیر پریود بر زیبایی مو

پریود و چرخه‌ی پریود بر روی موهای ما تاثیر می‌گذارند. این تغییرات عبارت هستند از:

  1.   پوست سر و در نتیجه موها در اواخر چرخه‌ی پریود چرب می‌شوند. نیازی نیست دلواپسی به خودمان راه دهیم، فقط کافی است هر‌وقت که احساس نیاز کردیم موهایمان را بشوییم تا تاثیر پریود بر زیبایی موی سر خودش را کم‌تر نشان دهد و فکرمان آرام‌تر شود.
  2.   در روزهای نزدیک به پریود پوست سر بسیار حساس می‌شود. در این روزها باید موهایمان را آرام‌تر شانه کنیم و محکم نبندیم. این موضوع به ویژه برای کسانی که در سندروم پیش از پریودشان سردرد دارند بسیار مهم است و به آرامش آن‌ها کمک می‌کند.  

روش‌های مراقبت از مو در زمان پریود

با تمام مشکلاتی که موهایمان در این روزها تجربه می‌کنند، همیشه یادمان باشد که بهتر است به جای اضطراب و مقابله با این تغییرات، کنار آن‌ها بایستیم و به خودمان برای بهتر بودن، کمک کنیم. اما برای مراقبت بیشتر از موها در این روزها چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

  1.   ماساژ سر:در این روزها نوسانات هورمونی اتفاق می‌افتد و ما احتمالا با دردهای جسمی و شکمی درگیر هستیم. بنابراین بسیار مهم است که در این مدت آرام باشیم. یکی از بهترین روش‌ها برای مراقبت از مو و همزمان آرامش بیشتر، ماساژ موها با روغن موی مناسب است. این‌ کار یک تیر دو نشان است و هم کمی آرام می‌شویم و به تغییر وضعیت موها و پوست سر در این دوران کمک می‌کنیم و هم گردش خون را افزایش می‌دهیم و باعث سریعتر شدن رشد موهایمان می‌شویم. 
  2.   شامپو و نرم‌کننده‌ی خوب: در طول این مدت، از بین بردن روغن اضافی از پوست سر بسیار مهم است. شامپوی خوب و مناسب، نه تنها چربی اضافی بلکه گرد و غبار را نیز از پوست سر پاک می‌کند. نرم‌کننده هم می‌تواند به سلامت و صافی مویمان بیشتر کمک کند. این کار، یک روش آسان و هوشمندانه برای مراقبت از مو است. نیازی نیست به سراغ محصولات گران یا خاص برویم، با ساده‌ترین روش‌ها می‌توان ماسک‌های خانگی عالی و مقرون‌به‌صرفه درست کرد که حتما خیلی‌هایمان با آن‌ها آشنایی داریم. 
  3.   رژیم متعادل: این موضوع در زمان پریود بسیار مهم است، چرا‌که آن‌قدر خستگی و درد را تحمل کرده‌ایم که تمام بدنمان به هم ریخته است. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی حاوی شیر، سبزیجات، میوه‌، ماهی و غذاهایی از این دست بر تاثیر پریود بر زیبایی پوست و مو نقش بسیار مهمی دارد. البته برخی از ما یک سری عادات غذایی خاص داریم که توجه به آن‌ها در این روزها نیز واجب است. 
  4.   آرام باشیم: از استرس دوری کنیم زیرا ریزش مو را در روزهای پریود بیشتر می‌کند. برای جلوگیری از استرس انجام کارهایی مثل تمرین یوگا، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش و استراحت مناسب باعث بهبود حال روحی و جسمی‌مان می‌شود.

زیبایی پوست در زمان پریود

زیبایی پوست در زمان پریود

ماجرا از این قرار است که پوست ما در طول چرخه‌ی ۲۸ روزه‌ی (به طور میانگین) خود با تغییرات هورمونی زیادی مواجه می‌شود و بر همین اساس سبک مراقبت از پوست هم باید در این چرخه تغییر کند. برخی از بیماری‌های پوستی ممکن است در طول چرخه‌ی پریود برای پوست پیش بیاید، چیزهایی مثل لکه‌ یا جوش، هرچند که متخصصان دیگری هم هستند که اعتقاد دارند درباره‌ی این مسئله مطالعه‌ی خاصی انجام نشده و روزهای پریود و چرخه‌ی پریود تاثیری بر پوست ندارند. 

به همین دلیل است که این دسته از متخصصان توصیه می‌کنند که به جای تغییر برنامه‌های معمول پوستی فقط از یک ضدآفتاب و مرطوب‌کننده استفاده کنیم و در طول ماه مدام آن را تغییر ندهیم. عده‌ای دیگر هم اعتقاد دارند که انتخاب محصولات مناسب برای روزهای خاص چرخه‌ی پریود می‌تواند بر حفظ زیبایی پوست تاثیر بگذارد. 

البته لازم است که باز هم یادآوری کنیم که تحت هر شرایطی ما باید خودمان را دوست داشته باشیم و نگاه دیگران را به خودمان فراموش کنیم و آرامش خود را محور اصلی زندگی‌مان قرار دهیم، حتی اگر پریود و چرخه‌ی پریود تغییرات عمیقی در پوست ما ایجاد کنند. 

اگر پوست چربی دارید، ممکن است در زمان پریود مجبور شوید خیلی بیشتر با مشکلات پوست چرب کنار بیایید. اگر این‌طور شد می‌توانید از محصولاتی که دارای اسید سالیسیلیک (Salicylic acid) هستند استفاده کنید. این محصولات پوست را لایه‌برداری می‌کنند و کمک می‌کنند تا منافذ پوست مسدود نشوند.

یکی از روش‌های کمکی موثر دیگر ماساژ پوست صورت و بدن است. در روزهای پریود پوست به مراقبت بیشتری نیاز دارد و ماساژ همان اکسیر جادویی است. ماساژ به تحریک جریان خون کمک می‌کند و در نتیجه باعث درخشش پوست می‌شود. فقط کافی است یک کرم مناسب انتخاب کنیم و پوست صورت و بدن خود را با حرکت دورانی به سمت بالا ماساژ دهیم.

اما یک نکته‌ی مهم آن است که باید ثابت‌قدم باشیم. اگر در طول سال از پوست‌مان مراقبت نکنیم، چند روز مراقبت مقطعی نمی‌تواند به زیبایی پوست در زمان پریود کمک کند و یکباره و معجزه‌آسا یک پوست‌شگفت‌انگیز برایمان بسازد. خوب است که حتما در تمام طول سال یک روتین منظم پوستی داشته باشیم چراکه کمک می‌کند تا در روزهای پریود مجبور نباشیم مشکلات بیشتری را تحمل کنیم. 

تغذیه هم که مثل همیشه بسیار مهم است. احتمالا در این روزها تمایل بیشتری به غذاهای ناسالم پیدا می‌کنیم اما یادمان باشد تا جایی که ممکن است و متحمل فشار روحی نمی‌شویم، تسلیم چنین تمایلاتی نشویم که می‌تواند در این روزها که بدنمان حساس‌تر است، باعث ایجاد پوستی ناسالم شود. 

البته سن، ژنتیک و سبک‌ زندگی نیز بر چرخه‌ی پریود تاثیر می‌گذارند و تاثیر هر کدام از آن‌ها یک چیز متفاوت است. بعضی‌ها ممکن است خوابشان به هم بریزد یا شب‌ها با دردهای انقباضی چندبار از خواب بیدار شوند. یک عده‌ی دیگر هم هستند که نوسانات خلقی زیادی را تجربه می‌کنند یا اشتهایشان کم یا زیاد می‌شود. تمام این‌ها، جنبه‌های گوناگون و متفاوت روزهای مختلف چرخه‌ی پریود و پریود است و می‌تواند بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد و همین باعث شود آخرین چیزی که خیلی‌ها به آن فکر می‌کنند پوست‌شان باشد اما به هر حال همیشه داشتن آگاهی اولین قدم برای آسودگی است. 

ما در مقاله‌ای دیگر راهنمای روزانه‌ای برای پوست هماهنگ با تغییرات چرخه پریود نوشته‌ایم، با مراجعه به این مقاله می‌توانید یک الگو تازه برای روتین پوستی خود تعریف کنید.

سخن آخر

صورت متورم، موهای شکننده، کمبود خواب و ورم بدن. به تمام این‌ها باید اضافه کنیم درد شکمی اعصاب‌ خورد‌کن را که گاهی حس ناتوانی به ما می‌دهد،. در آن روزها احتمالا خیلی از ما احساس خوبی نداریم. برای همین بهتر است به خودمان سخت نگیریم. 

چیزی تغییر نمی‌کند و زمان نمی‌ایستد تا روزهای پریود تمام شوند. خیلی وقت‌ها هم ممکن است که با وقایع مهم کاری یا زندگی هم‌زمان شود. اگر باید از پس یک سری از کارها برآییم یا کار مهمی انجام دهیم، نیازی نیست خودمان را تغییر دهیم و سعی کنیم مثل وقت‌های دیگر ماه باشیم، زیرا به هر حال جسم ما دارد تغییرات هورمونی ماهانه را از سر می‌گذارند. ذهنمان را آرام کنیم و مدام به جستجوی تغییرات و ریزبین شدن در زیبایی پوست و مو خود نباشیم. چند روز از ماه را فقط متعلق به خودمان باشیم و بگذاریم طبیعت کار خودش را بکند و ما فقط با خودمان مهربان باشیم و همراه خوبی برای بدنمان باشیم. یادمان باشد که اولین و مهم‌ترین نکته برای زیبایی پوست و مو در زمانه‌ای که سبک زندگی همه‌مان مبتنی بر سرعت است، این است که ذهنی آرام داشته باشیم و از اضطراب دور بمانیم.