هرلایف سلامت و بیماری‌ها سلامت جسم داروها و راهکارهای درمانی قرص مفنامیک اسید و تأخیر پریود: نکات مهمی که باید بدانید

قرص مفنامیک اسید و تأخیر پریود: نکات مهمی که باید بدانید

مفنامیک اسید از جمله داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که جهت درمان انواع دردهای مختلف به خصوص دوره‌های دردناک قاعدگی و خونریزی شدید در پریودها استفاده می‌شود. در رابطه با مفنامیک اسید و تأخیر پریود می‌توان گفت این دارو به کاهش درد و همچنین خونریزی شدید پریود کمک می‌کند اما تأثیری در کاهش تعداد…


مفنامیک اسید و تأخیر پریود

مفنامیک اسید از جمله داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که جهت درمان انواع دردهای مختلف به خصوص دوره‌های دردناک قاعدگی و خونریزی شدید در پریودها استفاده می‌شود. در رابطه با مفنامیک اسید و تأخیر پریود می‌توان گفت این دارو به کاهش درد و همچنین خونریزی شدید پریود کمک می‌کند اما تأثیری در کاهش تعداد روزهای پریود نخواهد داشت. با این حال جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب از هرلایف همراه ما باشید.

آیا خوردن مفنامیک اسید باعث تأخیر در پریود میشود؟

در رابطه با مفنامیک اسید و تأخیر پریود می‌توان به نتایج چند مقاله که در این رابطه وجود دارد اشاره کرد‌.

تأثیر مفنامیک اسید بر کنترل خونریزی نامنظم رحمی

در یک مطالعه بالینی در بیمارستان‌ کینگ چولالانگکورن بانکوک تایلند، یک گروه ۵۰ نفره از مراجعه کنندگان بیمارستان با مشکل خونریزی نامنظم مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. ۲۵ نفر از آن‌ها، قرص مفنامیک اسید خوراکی سه بار در روز به مدت ۵ روز دریافت کردند. ۲۵ نفر گروه دوم نیز دارونما به همان صورت دریافت کردند. سپس از همه شرکت کنندگان خواسته شد تا رکورد روزانه خونریزی، لکه بینی و دیگر عوارض جانبی را یادداشت کنند. به این ترتیب روزهای خونریزی، لکه بینی و میزان توقف خونریزی زنان مورد آزمایش در هفته ۱ و ۴ مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج حاصل از آزمایش

طبق نتایج به دست آمده، درصد افرادی که خونریزی آن‌ها در هفته اول بعد از درمان اولیه متوقف شد، در گروه مفنامیک اسید به طور قابل توجهی بیشتر از گروه دارونما بود. در طول دوره پیگیری (۴ هفته بعد از درمان اولیه) حدود (۵۰.۵۶٪) از افراد تحت درمان با مفنامیک اسید و (۲۱.۷۰٪) درصد افراد تحت درمان با دارو نما، یک فاصله ۲۰ روزه یا حتی بیشتر با تأخیر پریود یا عدم خونریزی مواجه شدند. بنابراین از نظر آماری میانگین تعداد روزهای خونریزی یا لکه بینی در بیماران تحت درمان با مفنامیک اسید کمتر بود.

در نهایت نتایج حاصل از آزمایش در رابطه با مفنامیک اسید و تأخیر پریود نشان می‌دهد که این دارو در درمان کوتاه مدت خونریزی‌های نامنظم و لکه بینی مؤثرتر از دارونما عمل می‌کند. از این رو در مورد قرص مفنامیک اسید و تأخیر پریود، می‌تواند اتفاق بیفتد اما نه برای یک دوره طولانی و دائم، بلکه تنها برای چند روز یا چند هفته در برخی از خانم‌ها ممکن است مشاهده شود.

قرص مفنامیک اسید و تأخیر پریود و خونریزی نامنظم رحم

قرص مفنامیک اسید و تأثیر آن روی پریود

طبق تحقیقات به دست آمده از این مقاله مشخص شده است که داروهای ضد پروستاگلاندین همچون مفنامیک اسید در تسکین دیسمنوره (دردهای قاعدگی شدید یا در واقع احساس درد غیرمعمول و آن قدر شدید که موجب توقف فعالیت‌های روزانه فرد شود.) تأثیر فوق‌العاده‌ای دارند. در این پژوهش ۱۲ بیمار با دریافت مفنامیک اسید یا ایبوپروفن که از این خانواده هستند، تأخیر پریود از چند روز تا دو هفته و خونریزی نامنظم رحم را تجربه کردند. لازم به ذکر است بعد از قطع دارو، قاعدگی در دوره بعدی به حالت عادی بازگشته است.

قرص مفنامیک اسید و تأثیر آن روی پریود

مفنامیک اسید به عنوان یک داروی غیر استروئیدی و به شکل کپسول، در درمان دردهای خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین در درمان دردهای قاعدگی، کاهش خونریزی‌های شدید چرخه قاعدگی و موارد دیگری که توسط پزشک تشخیص داده می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مفنامیک اسید و تأخیر پریود می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند اما نه به آن شکل که فکر می‌کنید. در واقع مفنامیک اسید مانع از پریود نمی‌شود اما درد و گرفتگی‌های شکمی ناشی از آن را کاهش می‌دهد و همچنین دوره‌های سنگین و غیرقابل تحمل را کم می‌کند. از این رو می‌توان گفت مصرف قرص مفنامیک اسید بیشتر از هرچیز روی حجم خونریزی و کاهش درد ناشی از آن تأثیر می‌گذارد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم‌.

مفنامیک اسید و تأثیر آن روی حجم خونریزی

در برخی از خانم‌ها پریودهای سنگین و طولانی مدت همراه با خونریزی‌های شدید بسیار آزار دهنده است. از این رو با مصرف برخی از قرص‌ها از جمله مفنامیک اسید تا حدودی می‌توان حجم خونریزی را کاهش داد. مفنامیک اسید در دسته (NSAID)ها همچون ناپروکسن و ایبوپروفن‌ جهت درمان پریودهای سنگین تجویز می‌شود.

برای تأثیر بهتر، خوب است قرص مفنامیک اسید را قبل از شروع پریود یا در ابتدای آن مصرف کنید تا میزان خونریزی شدید کاهش یابد. این قرص با کاهش ماده‌ای هورمون مانند به نام پروستاگلاندین که در ایجاد پریودهای سنگین مؤثر است، موجب کم کردن میزان خونریزی می‌شود.

لازم به ذکر است قرص مفنامیک اسید جزء روش‌های ضد بارداری نیست. بنابراین در صورتی که موجب خفیف شدن خونریزی شما شده و عوارض جانبی جدی هم ندارد، می‌توانید تا زمانی که لازم است، از آن استفاده کنید.

تذکر: دقت داشته باشید تجویز قرص مفنامیک اسید توسط پزشک غالباً به صورت هر ۸ ساعت یک عدد خواهد بود. بنابراین از مصرف آن بیشتر از مقدار توصیه شده پرهیز کنید.

مفنامیک اسید و تأثیر آن روی کاهش درد قاعدگی

با توجه به مشاهدات صورت گرفته بیشتر از آنکه مفنامیک اسید و تأخیر پریود با هم در ارتباط باشند، این قرص روی کاهش درد و حجم خونریزی مؤثر است. برای کاهش درد با کمک قرص مفنامیک اسید پزشکان توصیه می‌کنند که این قرص را قبل از شروع خونریزی یا در ابتدای آن مصرف کنید. سپس هر ۶ یا ۸ ساعت یکبار، همراه با شیر یا غذا آن را مصرف کنید تا از عوارض آن روی سیستم گوارشی بیشتر در امان باشید.

نکات مربوط به مصرف مفنامیک اسید و تأخیر پریودنکات مربوط به مصرف مفنامیک اسید و تأخیر پریود

تا اینجای مطلب از مفنامیک اسید و تأخیر پریود متوجه شدید که مفنامیک اسید بیشتر روی کاهش درد و خونریزی‌های شدید ناشی از قاعدگی مؤثر است. از طرفی تأخیر قاعدگی ممکن است برای مدت چند روز تا چند هفته اتفاق بیفتد و بعد از قطع مصرف، در دوره‌های بعدی، پریود به حالت قبل برمی‌گردد. در هرحال مصرف این قرص در خانم‌های زیادی جهت رفع پریودهای سنگین شایع است. بنابراین بهتر است هنگام مصرف آن به نکات زیر توجه کرد.

  • بر اساس مطالعات به دست آمده، (NSAID)ها از جمله مفنامیک اسید جهت تسکین ناراحتی‌های قاعدگی بهتر از پاراستامول عمل می‌کنند.
  • با این حال برای کاهش درد ناشی از قاعدگی می‌توان مفنامیک اسید را با پاراستامول که یک مسکن محبوب و بی خطر است استفاده کرد.
  • دقت داشته باشید که مفنامیک اسید در تسکین درد مؤثر است و از پریود جلوگیری نمی‌کند.
  • بسیاری از افراد مفنامیک اسید را با ایبوپروفن یکی می‌دانند. در صورتی که این دو نوع قرص که جزء داروهای ضدالتهابی و غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می‌شوند، با هم فرق دارند. این داروها جهت التیام درد و التهاب خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرند. دقت داشته باشید این دو را نباید با هم مصرف کرد چرا که خطر درد شکم و زخم معده را افزایش می‌دهند.
  • خوب است این را هم بدانید که برای مصرف مفنامیک اسید و تأخیر پریود زیاده روی نکنید. چرا که مصرف بیش از حد مفنامیک اسید در مدت زمان کوتاه، موجب بروز خطر و اثرات منفی ناشی از آن خواهد شد.

خلاصه تاثیر داروی مفنامیک اسید بر پریود

  • مفنامیک اسید از داروهای ضدالتهابی و غیر استروئیدی (NSAID) است که جهت بهبود دردهای خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • مصرف این دارو همچنین در بسیاری از خانم‌ها جهت کاهش درد و خونریزی‌های چرخه قاعدگی شایع است.
  • مفنامیک اسید و تأخیر پریود می‌تواند با هم رابطه داشته باشند اما به این صورت که با مصرف آن در یک چرخه شاهد تأخیر چند روزه تا دو هفته‌ای آن باشید.
  • این قرص جزء داروهای هورمونی نیست و در صورت عدم عوارض جدی می‌توان آن را برای کاهش درد قاعدگی مصرف کرد. البته بهتر است در رابطه با نحوه مصرف و میزان دوز مصرفی با پزشک مشورت کرد.


دیدگاهتان را بنویسید