هرلایف بلاگ چرخه قاعدگی پریود چگونه پریود شدن خود را به جلو بیندازیم؟

چگونه پریود شدن خود را به جلو بیندازیم؟


پریود شدن

برخی از افراد می‌خواهند پریود آنها همزمان با رویدادی مهم یا یک سفر کمپینگ نباشد، به همین دلیل می‌خواهند زمان پریودشان جا‌به‌جا شود. چندین راه وجود دارد که آن‌ها می‌توانند امتحان کنند تا پریود آنها زودتر اتفاق بیفتد. اگر در اینترنت جستجو کنید راه‌حل‌های زیادی برای پریود شدن مانند خوردن آناناس یا شنبلیله وجود دارد، اما شواهدی مبنی بر موثر بودن این روش‌ها از نظر علمی وجود ندارد.

هیچ راه تضمینی وجود ندارد که بتواند بلافاصله یا در عرض یک یا دو روز پریود شوید. با این حال، در زمان پایان چرخه پریود، ممکن است فرد متوجه شود که انجام ورزش، روش‌های آرامش بخش یا ارگاسم می‌تواند این دوره را کمی جلوتر بیاندازد. افراد همچنین می‌توانند با استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی، چرخه پریود خود را کنترل کنند.

در این مقاله، ما برخی از روش‌هایی را که افراد می‌توانند برای سریعتر پریود شدن از آن‌ها استفاده کنند، را بررسی می‌کنیم. ما همچنین بحث می‌کنیم که کدام روش‌ها هیچ پشتوانه علمی و یا خطرات احتمالی ندارند.

تنها روش قابل اعتماد برای تغییر چرخه پریود استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی است. با این حال، رژیم غذایی، ورزش و کاهش استرس نیز ممکن است بر تغییر چرخه پریود موثر باشند.

هیچ راهی برای جلو انداختن اولین پریود وجود ندارد. تحقیقات کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا (American College of Obstetricians and Gynecologists) یا ACOG می‌گوید، اولین پریود هر فرد معمولا بین ۱۲ تا ۱۳ سالگی است. ACOG همچنین تخمین می زند که ۹۸ درصد از زنان تا ۱۵ سالگی پریود می‌شوند.

بخش‌های زیر روش‌هایی است که ممکن است به پریود شدن سریع در افرادی که قبلا پریود شده‌اند، کمک کند.

پیشگیری از بارداری هورمونی

پیشگیری از بارداری هورمونی

بسیاری به دنبال قرص برای پریود شدن فوری هستند اما چنین قرصی وجود ندارد تنها استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی، مانند قرص‌های ضد بارداری یا حلقه واژینال (حلقه واژینال یک وسیله پیشگیری از بارداری است که حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون (Estrogen and progesterone) است)، تنها روش‌های قابل اعتماد برای کنترل چرخه پریود هستند. قرص ترکیبی که هم استروژن و هم پروژسترون دارد، موثرترین روش برای کنترل چرخه‌های پریود است. افراد قرص‌های هورمونی را به مدت ۲۱ روز مصرف می‌کنند، سپس مصرف آن‌ها را متوقف می‌کنند و به مدت ۷ روز قرص مصرف نمی‌کنند در نتیجه در این ۷ روز پریود می‌شوند.

افراد می‌توانند زودتر قرص هورمونی را متوقف کنند تا زودتر پریود شوند. توجه داشته باشید که اگر فردی طبق تجویز پزشک از قرص‌های ضد بارداری خود استفاده نکند، ممکن است از نظر جلوگیری از بارداری از اعتبار کمتری برخوردار باشد.

افراد همچنین می‌توانند زمان پریود خود را با استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری تغییر دهند، که پزشکان به طور کلی آن را بی‌خطر می‌دانند.

اگر پریود شما بیش از یک هفته به عقب افتاده است و به دنبال پیدا کردن دلیل آن هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله “۱۰علت مهم تاخیر در پریود” را مطالعه کنید.

ورزش

ورزش ملایم ممکن است ماهیچه‌ها را شل کند و به پریود شدن کمی سریعتر کمک کند. با این حال، شواهد این روش غیر علمی است و تحقیقات موثر بودن آن را تایید نکرده است.

برخی از افراد به دلیل رژیم‌های شدید ورزشی، پریودهای نامنظم دارند. ورزش در حد متعادل می‌تواند به بازسازی هورمون‌های مورد نیاز برای بازگرداندن چرخه پریود منظم کمک کند.

آرامش

داشتن آرامش برای پریود شدن

تحقیقات علمی که در وب سایت مجله تحقیقات بالینی و تشخیصی برای پزشکان (Journal of Clinical and Diagnostic Research) یا JCDR منتشر شده است، نشان می‌دهد که سطح بالای استرس با بی‌نظمی پریود ارتباط دارد. یافتن راه‌هایی برای آرامش و کاهش استرس ممکن است کمک کننده باشد، به ویژه اگر شخصی متوجه شود که پریود او به دلیل استرس دیر شده یا از دست رفته است. یوگای ملایم، مدیتیشن و گذراندن وقت با دوستان و عزیزان می‌تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.

ارگاسم

باور کنید یا نه، رابطه جنسی و ارگاسم نیز می‌تواند به پریود شدن سریع شما کمک کند. ترکیبی از هورمون‌های تولید شده در طول فعالیت جنسی و انقباضات رحمی در هنگام ارگاسم ممکن است به گشاد شدن دهانه رحم و شروع به از بین رفتن پوشش داخلی رحم کمک کند. البته این اتفاق در زمان نزدیک به پریود ممکن است بیفتد.

رژیم غذایی و وزن

تغییرات در وزن بدن افراد می‌تواند بر پریود آن‌ها تاثیر بگذارد. کمبود وزن می‌تواند باعث پریودهای نامنظم شود یا حتی ممکن است باعث توقف کامل پریود شود. چرا که بدن برای تولید هورمون‌های مربوط به پریود به مقداری چربی نیاز دارد. داشتن وزن زیاد بدن یا تغییر ناگهانی وزن نیز می‌تواند باعث نامنظم شدن چرخه پریود شود.

برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که برخی از غذاها می‌توانند پریودشان را به تاخیر بیاندازد یا بر شدت جریان و مدت آن تاثیر بگذارد. این ممکن است به دلیل چربی نسبی، پروتئین و سایر مواد مغذی موجود در غذاها باشد. همچنین محدودیت شدید کالری یا ورزش بیش از حد هر دو بر هورمون‌های تولید مثل و بر تخمک گذاری ممکن است تاثیر بگذارد.

روش‌های دیگر سریعتر پریود شدن

بسیاری از مردم، از داروهای طبیعی برای ایجاد پریود استفاده می‌کنند. هیچ شواهد علمی مبنی بر کارآیی این روش‌ها وجود ندارد، اما خطرات کمی در ارتباط با آزمایش آن‌ها وجود دارد. داروهای گیاهی برای پریود شدن سریع که برخی از افراد استفاده می‌کنند عبارتند از:

روش‌های دیگر سریع‌تر پریود شدن

آناناس:

آناناس سرشار از بروملین (bromelain) است، آنزیمی که برخی معتقدند ممکن است بر استروژن و سایر هورمون‌ها تاثیر بگذارد. تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن پزشکی پاکستان (Journal Of Pakistan Medical Association) نشان می‌دهد که بروملین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند، به این معنی که می‌تواند به برخی از علل پریودهای نامنظم که شامل التهاب است کمک کند. با این حال، هیچ تحقیقی وجود ندارد که بگوید مصرف آناناس یا بروملین باعث پریود می‌شود.

ویتامین C

برخی معتقدند خوردن مقدار زیادی ویتامین C می‌تواند به پریود شدن کمک کند. این ممکن است به دلیل تاثیرات احتمالی ویتامین C بر سطح استروژن و پروژسترون باشد، که هورمون‌های مسئول زمان چرخه پریود هستند.

هیچ شواهد علمی برای اثبات این امر وجود ندارد، اما افزایش دریافت ویتامین C از طریق رژیم غذایی مضر نیست. برای افزایش مصرف ویتامین C، سعی کنید غذایی بخورید که مواد زیر را داشته باشد:

 • سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کلم پیچ
 • مرکبات، مانند پرتقال و گریپ فروت
 • سبزیجات مانند کلم بروکلی و جوانه بروکسل

گیاهان

فلفل سبز جز گیاهانی است که برخی معتقدند می‌تواند باعث پریود شود. مردم گاهی از بابونه، جعفری، دارچین، رزماری، مریم گلی و پونه کوهی برای این منظور استفاده می‌کنند. برخی نیز می‌گویند که انار، کرفس، پاپایا، شنبلیله و کاسنی جز گیاهان موثر در جلو انداختن پریود هستند.

زنجبیل

زنجبیل یک داروی سنتی برای پریود شدن است و اعتقاد بر این است که باعث انقباضات رحمی می‌شود. با این حال، این امر با تحقیقات علمی اثبات نشده است. خوردن زنجبیل خام ناخوشایند است، بنابراین ساده‌ترین راه مصرف آن تهیه چای زنجبیل است. برای استفاده از این روش، یک تکه تازه زنجبیل پوست کنده و برش خورده را در یک قوری آب به مدت پنج تا هفت دقیقه دم کنید. قبل از نوشیدن، چای را صاف کرده و با اضافه کردن عسل یا شکر آن را خوش طعم کنید، آبلیمو نیز این دمنوش را در کنار عسل خوش طعم‌تر می‌کند.

زردچوبه

زردچوبه یکی دیگر از داروهای سنتی است که تصور می‌شود که با تأثیر بر سطح استروژن و پروژسترون کار می‌کند، اگرچه تحقیقات علمی در این زمینه وجود ندارد. روش‌های زیادی برای گنجاندن زردچوبه در رژیم غذایی شما وجود دارد. می‌توانید آن را به غذاهای حاوی، برنج یا سبزیجات اضافه کنید. یا می‌توانید آن را با ادویه جات ترشی‌جات و شیرین کننده دیگر به آب یا شیر اضافه کنید.

کمپرس یا حمام گرم

کمپرس یا حمام گرم

حمام گرم می‌تواند شل کننده ماهیچه‌های سفت و تسکین دهنده‌ی استرس‌های احساسی باشد. شاید این دلیلی باشد که می‌تواند به پریود شدن شما کمک کند. سعی کنید مقداری روغن معطر آرام بخش را به حمام اضافه کنید تا اثر بیشتری داشته باشد. همچنین می‌توانید از کمپرس گرم مانند بطری آب گرم با گذاشتن آن روی شکم استفاده کنید.

گرما فقط آرامش بخش نیست همچنین ممکن است جریان خون در آن ناحیه را افزایش دهد، بنابراین چرخه پریود را به آرامی تسریع می‌بخشد.

اپلیکیشن جامع پیش‌بینی پریود و مدیریت سلامت زنان هرلایف

 • تقویم پیش‌بینی و محاسبه زمان پریود؛
 • گفتگوی ناشناس و رایگان با پزشک؛
 • محتواهای سفارشی روزانه براساس وضعیت جسمی و روحی شما؛
 • امکان اضافه کردن نزدیکان در بخش همراه برای اطلاع از وضعیت چرخه قاعدگی شما.

زمان مراجعه به پزشک

مهم است که به خاطر داشته باشید که از دست رفتن یا تاخیر در پریودها ممکن است علائم یک مشکل اساسی باشد. در موارد زیر بهتر است به دنبال مشاوره پزشکی باشید:

 • شما شک دارید که ممکن است باردار باشید.
 • سه دوره متوالی پریود نشده‌اید.
 • پریودهای شما قبل از ۴۵ سالگی متوقف شده است.
 • شما هنوز بعد از ۵۵ سالگی پریود می‌شوید.
 • خونریزی بین پریودها یا بعد از رابطه جنسی را تجربه می‌کنید.
 • پریودهای شما ناگهان تغییر می‌کند، بسیار سنگین می‌شود یا نامنظم‌ می‌شود.
 • خونریزی بعد از یائسگی (خونریزی بیش از ۱۲ ماه پس از قطع پریود) را تجربه می‌کنید.
 • در حین درمان جایگزینی هورمون دچار خونریزی می‌شوید.

جمع‌بندی:

در این مقاله راه‌های علمی و سنتی بی‌ضرری که احتمال دارد به شما کمک کند تا روند پریود شدن خود را سریعتر کنید، معرفی کردیم. این راه‌حل‌ها بیشتر برای زمانی است که شما به طور معمول پریود منظمی دارید و اکنون به دلایل مختلف می‌خواهید سریعتر پریود شوید.

پس اگر پریود شما بیش از زمان انتظار عقب افتاده است بهتر علت عقب افتادن آن را بررسی کنید و در صورتی که مطمئن شدید باردار نیستید از این روش‌ها استفاده کنید. اگر دوره پریود شما بیش از ۳۸ روز طول کشیده است پریود شما از دست رفته محسوب می‌شود و بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.