هرلایف مراحل زندگی زنان بارداری و زایمان بارداری لباس بارداری مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

لباس بارداری مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

با بزرگتر شدن جنین، برآمدگی شکم مادر بیشتر می‌شود و مادر باردار به لباس بارداری مناسب نیاز پیدا خواهد کرد، چرا که دیگر نمی‌تواند لباس‌های معمولی خود را بپوشد.زنان باردار تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطمئن شوند که جنین آن‌ها راحت است و از او مراقبت می‌شود. اما، اغلب، مادران فراموش می‌کنند که آن‌ها…


لباس بارداری مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

با بزرگتر شدن جنین، برآمدگی شکم مادر بیشتر می‌شود و مادر باردار به لباس بارداری مناسب نیاز پیدا خواهد کرد، چرا که دیگر نمی‌تواند لباس‌های معمولی خود را بپوشد.
زنان باردار تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطمئن شوند که جنین آن‌ها راحت است و از او مراقبت می‌شود. اما، اغلب، مادران فراموش می‌کنند که آن‌ها نیز نیاز به مراقبت و احساس راحتی دارند. اگر باردار هستید، راحتی را باید در اولویت قرار دهید، زیرا بدن و همچنین ذهن شما برای بارداری ایمن و سالم به آن نیاز دارند.
پوشیدن لباس مناسب بارداری یک امر تجملی نیست، بلکه یک ضرورت است، زیرا در طول رشد جنین باعث احساس راحتی در مادر می‌شود.

چرا زنان باردار باید لباس‌های راحت بپوشند؟

آیا لباس بارداری می‌تواند بر سلامتی شما تاثیر بگذارد؟ در اینجا چند دلیل برای پوشیدن لباس راحت در دوران بارداری آورده شده است:

 • بدن مادر در دوران بارداری تغییر می‌کند. بنابراین، بهتر است لباس‌هایی بپوشد که نه تنها راحت باشد، بلکه مناسب اندام در حال رشدش نیز باشد.
 • در دوران بارداری، بدن مادر به دلیل تغییرات شدید هورمونی در حالت آماده‌باش قرار می‌گیرد که معمولا منجر به حساسیت پوستی می‌شود و بدن را مستعد حساسیت و التهابات پوستی می‌کند. اگر می‌خواهید از هر نوع تحریک پوستی جلوگیری کنید، پوشیدن لباس‌های پارچه‌ای به شما کمک می‌کند.
 • سه ماهه اول بارداری برای اکثر زنان مترادف با حالت تهوع و استفراغ است. پوشیدن لباس‌های تنگ و جذب در این دوره انتخاب خوبی نیست، زیرا لباس‌های تنگ می‌تواند باعث سوزش سر معده و سوءهاضمه شود که به نوبه خود باعث تهوع و استفراغ می‌شود.
 • وضعیت خوابیدن در دوران بارداری به خصوص در سه‌ماهه آخر بارداری تغییر می‌کند. لباس‌های گشاد، نرم و راحت، به‌ویژه لباس‌های شب، به شما کمک می‌کنند تا راحت بخوابید.

پوشیدن لباس بارداری را از چه زمانی شروع کنیم؟

پوشیدن لباس بارداری

اکثر زنان می‌توانند تا سه‌ماهه اول (۳ ماهگی) لباس‌های معمولی خود را بپوشند. اما ممکن است لازم باشد برای راحتی در این مدت یک سوتین بزرگتر یا لباس‌های آزادتر را در نظر بگیرید.
زمانی که مادر باردار در ۴ یا ۵ ماهگی بارداری است، ممکن است مجبور شود لباس‌های بزرگتر بپوشد. اغلب زنان باردار در ۶ ماهگی بارداری و با شروع سه‌ماهه سوم، به پوشیدن لباس بارداری روی می‌آورند.

مدل لباس بارداری

اکثر زنان باردار امروزه دیگر سعی نمی‌کنند بارداری خود را پنهان کنند. در عوض، آن‌ها انواع مختلفی از لباس‌ها را انتخاب می‌کنند که به فرم جدید بدن آن‌ها می‌آید. برخی از خانم‌ها دوست دارند در دوران بارداری لباس ساده بپوشند، برخی دیگر دوست دارند بارداری خود را نشان دهند و برخی دوست دارند آن را پنهان کنند، لباس مناسب بارداری در سبک‌های مختلفی وجود دارد که مطابق با هر سه انتظار باشد!

انواع لباس بارداری

لباس‌های بارداری شیک زیادی وجود دارد. بهتر است چند مورد ضروری لباس بارداری بخرید که بتوانید آن‌ها را باهم ترکیب کنید. آب و هوا و تغییر فصول در دوران بارداری را نیز در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که تا مدتی بعد از زایمان همچنان برخی از لباس‌های بارداری خود را خواهید پوشید.

انواع لباس بارداری که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید عبارت‌اند از:

 • سوتین بارداری
 • لباس زیر نخی راحت
 • شلوار بارداری، مانند ساق یا شلوار جین بارداری
 • دامن یا لباس ساده، مانند لباس‌های کش‌دار
 • لباس ماکسی
 • ژاکت
 • تاپ بارداری
 • کفش راحت

این امکان وجود دارد که برخی از لباس‌های معمولی خود را در دوران بارداری مانند تاپ‌های بلندتر، ژاکت‌ها و ژاکت‌های پشمی بپوشید. همچنین می‌توانید یک کمربند بارداری برای ثابت نگه داشتن شلوار جین و شلوار معمولی بخرید.

جنبه های مختلف برای انتخاب لباس مناسب بارداری

شما می‌توانید بسته به سبک زندگی، بودجه و غیره، لباس بارداری خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید طبق دستورالعمل‌های حرفه‌ای لباس انتخاب کنید، به عنوان مثال، اگر در محیط اداری کار می‌کنید، بدیهی است که باید به دنبال ظاهر مناسب اداری باشید. اما هرگز آسایش خود را به خطر نیندازید!
یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در انتخاب لباس‌های بارداری مدنظر داشته باشید، راحتی شما در هنگام پوشیدن آن‌ها است. لباس زن باردار باید با تغییر بدن هر هفته تغییر کند. لباس‌هایی را انتخاب کنید که فضای تنفسی بیشتری به شما می‌دهند به شلوار، دامن‌های زیپ‌دار و پیراهن‌های بلند انتخاب خوبی هستند.

مد نقش مهمی در انتخاب لباس بارداری دارد، اما به خاطر داشته باشید که سلامتی شما و جنین در اولویت است. شلوار بارداری در خط کمر باید گشاد و کش‌دار باشد و نباید مانع حرکت جنین شود یا جریان خون را به معده محدود کند. بند شکمی که شلوار جین یا دامن باز نشده را نگه می‌دارد، باید از دور کمر شما حمایت کند.
سعی کنید لباس هایی از جنس الیاف طبیعی را انتخاب کنید زیرا آن‌ها بهترین هستند. چاپ‌های سبک را انتخاب کنید و از چاپ‌های برجسته و درشت اجتناب کنید. برای داشتن احساس راحتی و آرامش، پیراهن‌های بلندتر با دکمه بپوشید.

انتخاب لباس بارداری مناسب با فصل

انتخاب لباس بارداری مناسب با فصل

در تابستان و هوای گرم، عدم تعادل شدید هورمونی باعث تعریق بیش از حد می‌شود و به همین دلیل است که تهیه‌ی لباس‌های نخی رنگ روشن، ضروری است. تابستان اصلا زمان لباس‌هایی از جنس الیاف مصنوعی نیست زیرا باعث تعریق بیشتر شما می‌شود. مطمئن شوید که روی لباس‌هایتان پولک‌های سنگین یا گلدوزی وجود ندارد، مگر اینکه مجبور باشید چنین لباس‌هایی را در مناسبت‌های خاص بپوشید.

در طول زمستان، برای گرم نگه داشتن خود از پارچه‌های پشمی استفاده کنید. بدن مادر در دوران بارداری حساس است و شما هم از خود و هم از جنین‌تان مراقبت می‌کنید. کاهش سطح دمای بدن می‌تواند منجر به سرماخوردگی یا حتی آنفولانزا در دوران بارداری شود. بنابراین، می‌توانید با تهیه‌ی لباس‌های پشمی نرم، جوراب و دستکش خودتان را گرم نگه دارید و از خود در مقابل سرما محافظت کنید.

سوتین مناسب دوران بارداری

در دوران بارداری، سینه‌های مادر باردار سنگین‌ و حساس‌تر می‌شوند که علامتی برای خرید سوتین جدید مناسب بارداری است. انتخاب سایز مناسب سوتین مهم است، زیرا سینه‌های مادر نیاز به مراقبت و حمایت مناسب دارند.

 • سوتین‌های ساخته شده از مواد پنبه‌ای و نخی را انتخاب کنید.
 • سوتین باید پشت و شانه‌های شما را نگه دارد و در عین حال، هنگام پوشیدن آن نباید احساس فشار کنید.
 • سوتین بارداری مناسب، سوتینی است که از افتادگی سینه جلوگیری کند.

کفش مناسب بارداری

مادران باردار چیزهای زیادی را در طول ۹ ماه تجربه خواهند کرد. جدای از مواجهه با چالش‌های جدیدی که با بارداری‌شان پیش می‌آید، زنان باید با تغییرات فیزیکی نیز دست و پنجه نرم کنند، مخصوصا پاهایشان.
محققان دانشگاه آیووا (University of Iowa) در مجله آمریکایی طب فیزیکی و توانبخشی (American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation) گزارش دادند که بارداری معمولا اندازه و شکل پاهای زنان را تغییر می‌دهد. این محققان همچنین اضافه کردند که این تغییر دائمی است.
اگرچه تصور رایج این است که عرض و طول پا در این مدت افزایش می‌یابد، اما افراد باردار همچنین دارای کاهش ارتفاع قوس، رگ‌های عنکبوتی (Spider veins) و واریسی، انگشتان چکشی (انگشت چکشی یک انقباض یا خم شدن انگشت در محل مفصل اول آن است)  و تجمع وزن و مایع در اندام‌های تحتانی هستند. به طور کلی بارداری فشار زیادی را بر پا وارد می‌کند که به وضوح می‌تواند منجر به درد و خستگی شود.

چه نوع کفشی مناسب بارداری نیست؟

کفش مناسب بارداری

کفش‌های بدون پشت

اگرچه مدل‌های کفش مانند کفش‌های بدون پشت و پاپوش ممکن است گزینه راحت‌تری باشند، اما در واقعیت، این طرح می‌تواند شکل‌گیری انگشت چکشی را تسریع کند. در حالی که دمپایی‌ها برای استفاده کوتاه مدت کاملا مناسب هستند، اما کفش محکم‌تر را پیشنهاد می‌کنیم که قوس و پا را برای پوشیدن طولانی مدت حمایت کند.

پاشنه بلند

اکثر زنان در سه‌ماهه اول بارداری کفش‌های پاشنه بلند را کنار می‌گذارند، اما برای کسانی که هنوز کفش‌های پاشنه بلند خود را استفاده می‌کنند، زمان آن فرا رسیده است که تا مدتی از پوشیدن آن‌ها خودداری کنند. افزایش اندازه شکم مادر باردار می‌تواند تعادل را از بین ببرد و راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند را سخت‌ کند.

از پوشیدن هر کفشی که ارتفاع پاشنه بالاتر از ۲.۵ تا ۳ سانتی‎متر است خودداری کنید. در کل، به دنبال کفشی باشید که دارای پاشنه یا ارتفاع کمی کمتر از ۳ سانتی‌متر باشد. صاف باشد، زیرا کشش کمتری بر روی تاندون آشیل ایجاد می‌کند و احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

صندل یا کفش تخت

صندل‌های زنانه باید تا حدودی پاشنه کمی داشته باشند، کمتر از ۳ سانتی‌متر، اختلاف سطح پاشنه و نوک کفش رعایت شود.
درواقع برای مادر بهتر است از [کفش‌های] صاف استفاده کند، زیرا فشار را از آشیل دور می‌کند، که می‌تواند به هماهنگی وضعیت بدن، مچ پا، زانوها و ستون فقرات کمک کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که قسمت جلوی صندل به اندازه کافی پهن باشد. همچنین بهتر است بندهای صندل برای جلوگیری از آسیب خیلی آزاد نباشند.

کفش مناسب بارداری چه ویژگی هایی دارد

برای جلوگیری از فشار بی‌مورد به پا و ساق پا توصیه می‌شود از کفش‌های محدودکننده مانند چکمه خودداری کنید. همچنین توجه داشته باشید که برخی از کفش‌ها نیز می‌توانند باعث ورم مچ پا شوند. به عنوان مثال، برخی از زنان ممکن است بخواهند برای حفظ استایل خود، پاشنه پنجه گربه‌ای را امتحان کنند، اما این نوع پاشنه می‌تواند باعث از دست دادن تعادل آن‌ها شود.
اگر هنوز در مورد نحوه خرید کفش مناسب بارداری مطمئن نیستید، می‌توانید صندل یا کفش‌هایی که دارای مهر تائید انجمن پزشکی پا طبی هستند را استفاده کنید. مشخص شده است که این کفش‌ها برای سلامت کلی پا مفید هستند.

حرف آخر

بارداری یکی از مراحل زیبای زندگی هر خانمی است. در این مرحله بدن دچار دگرگونی فیزیکی می‌شود و مادر نیاز به لباس مناسب بارداری و همچنین کفش نرم و راحت دارد.
بهترین لباس بارداری، لباسی است که فضای کافی برای بزرگ شدن ناحیه شکم را داشته باشد، زیرا هم برای راحتی مادر و هم برای مراقبت از جنین مهم است. پس سعی کنید لباسی بپوشید که برای شما راحت باشد و شما را در هر موقعیتی خوشحال کند.دیدگاهتان را بنویسید