هرلایف چرخه قاعدگی پریود فواید پریود شدن برای بدن چیست و چه تأثیری روی آن دارد؟

فواید پریود شدن برای بدن چیست و چه تأثیری روی آن دارد؟

بسیاری از خانم‌ها قاعدگی را یک ناراحتی ماهانه می‌بینند که موجب بروز دردها و مشکلاتی در بدن آن‌ها می‌شود. در صورتی که فواید پریود شدن برای بدن بسیار زیاد است و نقش اساسی را در زندگی خانم‌ها ایفا می‌کند. می‌توان گفت منظم بودن آن نشان دهنده عملکرد خوب سیستم تولید مثل یک خانم است که…


فواید پریود شدن برای بدن

بسیاری از خانم‌ها قاعدگی را یک ناراحتی ماهانه می‌بینند که موجب بروز دردها و مشکلاتی در بدن آن‌ها می‌شود. در صورتی که فواید پریود شدن برای بدن بسیار زیاد است و نقش اساسی را در زندگی خانم‌ها ایفا می‌کند. می‌توان گفت منظم بودن آن نشان دهنده عملکرد خوب سیستم تولید مثل یک خانم است که این تنها یکی از فواید این دوره محسوب می‌شود. در این مطلب از هرلایف همراه ما باشید تا با فواید و مزیت‌های پریود برای بدن بیشتر آشنا شوید.

فواید پریود شدن

قاعدگی یک فرایند بیولوژیکی برای همه دختران و زنان است. شروع دردهای قاعدگی بر اثر انقباض رحم جهت ریختن پوشش داخلی آن، می‌تواند برای بسیاری از خانم‌ها آزار دهنده باشد. از این رو برخی از آن‌ها نسبت به این دوران حس خوبی ندارند. در صورتی که فواید پریود شدن برای خانم‌ها آنقدر زیاد است که با آگاهی از آنها می‌توانند در نظر خود نسبت به پریود تجدید نظر کنند.

پریود به عنوان شاخص طبیعی باروری

یکی از مهم‌ترین فایده‌های پریود شدن و منظم بودن آن این است که از سلامت قدرت باروری خانم‌ها خبر می‌دهد. در واقع دوره‌های منظم پریود، نمایانگر عملکرد خوب سیستم تولید مثل بوده و در مورد باروری خانم‌ها اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهد. در نتیجه زنان می‌توانند در رابطه با تنظیم خانواده و رفاه کلی باروری تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرند.

فواید پریود در پاکسازی بدن

بدن هر خانم، در هر ماه از طریق قاعدگی تحت یک فرآیند خود پاکسازی قرار می‌گیرد. در طول چرخه قاعدگی، ریزش دیواره رحم به دفع مواد مضر و حفظ سلامت باروری کمک می‌کند. از این رو این مکانیسم استثنایی، با تضمین سلامت کلی بدن، دوره‌های قاعدگی را به یک جنبه مفید از چرخه قاعدگی فرد تبدیل خواهد کرد.

تجدید قوای سیستم تولید مثل

با هر بار تکرار چرخه قاعدگی، برای سیستم تولید مثل این فرصت فراهم می‌شود تا خود را تجدید کند. این فرآیند تجدید به سلامت باروری بهتر در دراز مدت کمک خواهد کرد.

فواید پریود و آگاهی عاطفیفواید پریود و آگاهی عاطفی

آگاهی عاطفی از دیگر فواید پریود شدن است که در برخی از خانم‌ها، تغییرات هورمونی در طول قاعدگی می‌تواند باعث افزایش آگاهی عاطفی شود. بسیاری از خانم‌ها معتقدند در این دوران با احساسات خود هماهنگی بیشتری دارند. در نتیجه از این مزیت می‌توان در جهت بهبود روابط و آگاهی عاطفی خود با دیگران بهره برد.

افزایش خلاقیت

آیا می‌دانستید در برخی از زنان، شروع چرخه قاعدگی می‌تواند با موجی از خلاقیت و ایده‌های جدید همراه باشد؟ تحقیقات حاکی از آن است که این عامل ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد که در بدن هر خانم اتفاق می‌افتد. در صورتی که این جنبه مثبت منحصر به فرد از پریود را در بدن خود تشخیص دهید، می‌توانید به طور مؤثرتری از افکار خلاقانه خود استفاده کنید. در واقع به عبارتی از سفر شخصی و حرفه‌ای خود لذت ببرید.

ایجاد پیوند بین خانم‌ها

یکی دیگر از فواید پریود شدن، نزدیک شدن زنان به یکدیگر است. به طور کلی هنگامی که شما از مسیرهای مشابهی عبور می‌کنید، این احساس به شما دست می‌دهد که بخشی از یک تیم هستید و تنها نخواهید بود. بنابراین چقدر خوب است که از این فرصت استفاده کنید و با خانم‌های دیگر ارتباط برقرار کنید. برای بهتر شدن ارتباط خود، یک گروه فعال از دوستان حمایت کننده خود ایجاد کنید.

توانمند سازی از طریق خود مراقبتی

دوره‌های پریود، فرصتی منحصر به فرد جهت تجلیل از خود و توانمند سازی از طریق مراقبت و استراحت، فراهم می‌آورد. در این دوران درگیر شدن در تمرین‌های تمرکز حواس، فعالیت‌های تسکین دهنده و اولویت دادن به سلامت شخصی در طول دوره قاعدگی، می‌تواند لذت بخش باشد.

افزایش خودآگاهی و پذیرش بدن

از دیگر فواید پریود شدن، خودآگاهی زنان و پذیرش بدنشان است. هر دوره ماهانه تغییرات طبیعی را به همراه دارد که زیبایی و قدرت بدن را یادآور می‌شود. بنابراین با علم به این مزیت، دوران پریود می‌تواند با تشویق عشق به خود، پذیرش بدن و قدردانی از ویژگی‌های بدن برای خانم‌ها همراه باشد.

پلی مشترک بین نسل‌هاپلی مشترک بین نسل‌ها

قاعدگی به عنوان پلی بین نسل‌ها عمل می‌کند و اجازه می‌دهد دانش و خرد از زنان مسن‌تر به خانم‌های جوان منتقل شوند. از طرفی شکستن تابوها و آموزش‌های نسل جوان در مورد مزایا و فواید پریود شدن به آن‌ها قدرت می‌دهند تا زنانگی خود را در آغوش بگیرند. از این رو با گسترش آگاهی و تشویق گفتگوهای باز در مورد قاعدگی و فواید آن، می‌توان جامعه‌ای فراگیرتر برای نسل‌های آینده ساخت.

پریود شدن چه تاثیری بر بدن دارد؟

چرخه قاعدگی فواید بسیاری برای یک خانم خواهد داشت و بر سلامت بخش‌های مختلف بدن مؤثر است. چرا که دو هورمون مهم در چرخه قاعدگی به نام استروژن و پروژسترون نقش مهمی بر تولید مثل، استحکام استخوان‌ها، سلامت قلب و عروق و بسیاری از موارد دیگر دارند. در واقع منظم بوده دوره‌های قاعدگی بیانگر تعادل هورمون‌های بدن است.

اثرات سطوح پایین استروژن و پروژسترون به خوبی در زنان یائسه که از دست دادن توده استخوانی، خطر پوکی استخوان و شکستگی همراه با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی را تجربه می‌کنند، ثبت شده است. در ادامه به ذکر چند مورد از مهم‌ترین فواید پریود شدن و اثرات آن در بدن می‌پردازيم.

نمایانگر تعادل هورمونی سالم

دوره‌های منظم و سالم پریود نشان دهنده عملکرد خوب سیستم هورمون در خانم است. با تشخیص این مزیت، حس اطمینان و قدردانی از توانایی بدن جهت تنظیم خود ایجاد می‌شود. با مشاهده قاعدگی از این منظر، می‌توان ارتباط مثبت و بهزیستی سالمی با بدن خود برقرار کرد.

قاعدگی منظم به شما اطلاع می‌دهد که بدن شما در هموستاز (homeostasis) -حفظ پایداری محیط داخلی بدن و ثابت نگه داشتن شرایط فیزیکی و شیمیایی بدن- است و سطوح مناسب هورمون های جنسی را برای تولید مثل بهینه می‌کند.

در واقع هنگامی که هورمون ها در تعادل باشند، زن احساس خوبی دارد، پر انرژی است، خوب می‌خوابد و به رابطه جنسی علاقه مند می‌شود. در مقابل هنگامی که تحت استرس دائمی قرار می‌گیرید، هورمون‌ها از تعادل خارج می‌شوند و پریود نامنظم یکی از عوامل زنگ خطر است که فرد را مطلع می‌کند.

سلامت استخوان‌هاسلامت استخوان‌ها با پریود

تعادل طبیعی بین هورمون‌های جنسی استروژن، پروژسترون و تستوسترون، به اطمینان از قاعدگی سالم و داشتن استخوان‌های سالم و محکم کمک می‌کند. همچنین بین سایر هورمون‌های بدن از جمله انسولین، تیروئید، پاراتیروئید و هورمون‌های استرس تعادل برقرار می‌کند. در صورتی که تعادل مختل شود، نامنظم شدن دوره‌های پریود نشانه این است که میزان استخوان سازی از میزان تحلیل استخوانی کمتر است.

عملکرد تیروئید

فواید پریود شدن و منظم بودن آن به موارد فوق محدود نمی‌شوند. در واقع یکی دیگر از مسائلی که با منظم بودن پریود می‌تواند در ارتباط باشد، عملکرد درست تیروئید است. تیروئید که در مرکز بین مغز و بخش‌های دیگر بدن قرار دارد، مانند یک ایستگاه انتقال عمل می‌کند. سرعت عملکرد هر سلول و غده بدن از جمله فرآیندهای رشد، ترمیم و متابولیسم را کنترل می‌کند.

از این رو زمانی که تیروئید شما کم کار باشد یا عملکرد کمی داشته باشد، می تواند منجر به خستگی، افزایش وزن، افسردگی، کلسترول بالا و سایر علائم شود. می‌توان گفت اگر تیروئید شما سالم است و وظیفه خود را انجام می دهد، احتمال اینکه قاعدگی شما منظم باشد بسیار بیشتر است.

حفظ وزن مناسب

یکی دیگر از فواید منظم بودن پریود، پی بردن به تناسب اندام و حفظ سلامتی بدن است. چربی، به ویژه بافت چربی اطراف کمر نیز مانند یک اندام غدد درون ریز عمل می کند و استروژن ایجاد می‌کند. (همچنین لپتین، هورمونی است که به تنظیم انرژی دریافتی و مصرفی، از جمله اشتها کمک می کند.)

غلبه استروژن و مقاومت به انسولین هر دو نوع عدم تعادل هورمونی هستند که با اضافه وزن بدن و بی نظمی‌های قاعدگی مرتبط خواهند بود. همچنین، کمبود وزن در نتیجه رژیم‌های غذایی سخت، تمرین بیش از حد، یا سایر استرس‌های شدید فیزیکی یا عاطفی نیز می‌تواند باعث بی‌نظمی‌های قاعدگی شود.

جلوگیری از پیری زودرسپریود و جلوگیری از پیری زودرس

قاعدگی موجب کند شدن روند پیری می‌شود. در واقع با هر بار پریود شدن خانم، بدن آهن دفع می‌کند که همین امر باعث جوان نگه داشتن فرد می‌شود. اگر دقت کرده باشید در اکثر موارد، بیشتر زنان نسبت به مردان طول عمر بیشتری خواهند داشت. طبق مطالعات صورت گرفته توسط گروهی از متخصصان طول عمر، دفع آهن اضافی بدن به کاهش خطر سکته مغزی و بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

پوست صاف و شفاف

یکی از بهترین فواید پریود شدن، مؤثر بودن آن در داشتن پوستی صاف و شفاف است. می‌توان گفت عادت ماهیانه موجب زیباتر شدن خانم‌ می‌شود. در این دوران با افزایش سطح هورمون استروژن پوست صورت می‌درخشد و فرد احساس نرمی و لطافت بی‌نظیری را تجربه می‌کند. برخی از خانم‌ها حتی با از بین رفتن جوش‌های صورت، جذابیت بیشتری در این دوران به دست می‌آورند.

آیا پریود منظم نشانه دهنده سلامتی باروری است؟

حال که با فواید پریود شدن و منظم بودن آن برای داشتن بدنی سالم آشنا شدید، ممکن است با خود بگویید آیا داشتن پریود منظم نشانه سالم بودن بدن خانم برای باروری است؟ همانطور که گفته شد قاعدگی با هورمون‌های زیادی در ارتباط است و منظم بودن آن می‌تواند نشان دهنده سالم بودن بدن از جوانب مختلفی باشد. به عنوان مثال در رابطه با بارداری، اگر قاعدگی شما در هر دوره به صورت منظم تکرار می‌شود، نشان دهنده سلامت باروری شماست و اعلام می‌کند که تعادل هورمونی استروژن، پروژسترون و تستوسترون در وضعیت خوبی قرار دارد.

بنابراین اگر قصد دارید برای بارداری اقدام کنید، می‌توانید سیکل باروری خود را در زمانی که عادت ماهیانه شما منظم است، دنبال کنید. اما حتی با داشتن پریود منظم هم ممکن است عوامل دیگری که منجر به ناباروری شود در بدن فرد وجود داشته باشند.

یک خانم در هر بار پریود چه مقدار خون از دست می‌دهند؟

گرفتگی‌ و درد پریود

میزان خونریزی دوره‌های پریود در هر فرد متفاوت است. در برخی از زنان میزان خونریزی به حدی کم است که گاهی اوقات شک دارند خون پریود بوده است. غالباً در اولین دوره‌های پریود، میزان خونریزی کم بوده و می‌تواند در حد چند لکه قرمز در روز باشد.

به طور کلی در اکثر خانم‌ها خونریزی قاعدگی چیزی در حدود چند قاشق یا حتی کمتر از یک فنجان است. البته در برخی از دختران و زنان نیز خونریزی شدید شایع است که البته جای نگرانی ندارد. هرچند اگر احساس می‌کنید در دوره عادت ماهانه خود خون زیادی از دست می‌دهید بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

جمع بندی

  • دوره‌های پریودی ممکن است برای بسیاری از خانم‌ها سخت و طاقت فرسا باشد اما با آگاهی از فواید پریود شدن، بهتر می‌توان این چرخه را پشت سر گذاشت.
  • با وجود خونریزی شدید و کمر درد در دوران پریودی، خوب است بدانید فایده‌های قاعدگی خیلی بیشتر از ضررهای آن است.
  • بسیاری از خانم‌ها با مصرف قرص‌های ضد بارداری به دنبال پایان دادن چرخه قاعدگی خود هستند.
  • در صورتی که با اطلاع از فواید این دوره، می‌توان به این چرخه با دید مثبت‌تری نگاه کرد.

منابع:دیدگاهتان را بنویسید