هرلایف خدمات و محصولات محصولات و خدمات بهداشت فردی کاپ قاعدگی چیست، چرا و چگونه از آن استفاده کنیم؟

کاپ قاعدگی چیست، چرا و چگونه از آن استفاده کنیم؟

پد، تامپون و کاپ قاعدگی سه روش رایج و مؤثر برای مدیریت خون پریود هستند. تصمیم‌گیری در مورد استفاده از هر کدام بسته به اولویت‌های شما دارد و اینکه با کدام یک بیشتر احساس راحتی می‌کنید. اطلاعات بیشتر در مورد هر محصول می‌تواند به شما کمک کند بفهمید کدام یک برای شما بهترین انتخاب است.…


کاپ قاعدگی چیست، چرا و چگونه از آن استفاده کنیم؟

پد، تامپون و کاپ قاعدگی سه روش رایج و مؤثر برای مدیریت خون پریود هستند. تصمیم‌گیری در مورد استفاده از هر کدام بسته به اولویت‌های شما دارد و اینکه با کدام یک بیشتر احساس راحتی می‌کنید.
اطلاعات بیشتر در مورد هر محصول می‌تواند به شما کمک کند بفهمید کدام یک برای شما بهترین انتخاب است. در این مقاله، ما هر آنچه را که باید در مورد تفاوت بین پد، تامپون  و کاپ قاعدگی بدانید، تحلیل می‌کنیم و در نهایت به بررسی دلایل برتری کاپ قاعدگی بر تامپون و نوار بهداشتی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

محصولات بهداشتی زنانه

محصولات بهداشتی زنانه

پد بهداشتی، تامپون و کاپ قاعدگی محصولات بهداشتی زنانه هستند که خون و بافتی را که در طول پریود از واژن خارج می‌شود جذب یا جمع می‌کند تا به فرد این امکان را بدهد که در طول زمان پریود، به زندگی عادی خود را ادامه دهد.

پد بهداشتی چیست؟

پد بهداشتی (نوار بهداشتی) قسمت باریکی از الیاف مصنوعی و پنبه هستند که یک طرف آن چسب و لایه‌ای ضد آب دارد که به لباس زیر چسبیده می‌شود. برخی از آن‌ها دارای کناره‌هایی هستند که اصطلاحا به آن‌ها “بال” می‌گویند، بال‌های نوار بهداشتی برای محافظت در برابر نشت و لکه روی لباس‌های زیر استفاده می‌شوند.
پدها معمولا از مواد یک‌بار مصرف ساخته شده‌اند و پس از یکبار استفاده باید دور انداخته شوند. البته پدهایی نیز وجود دارند که از چند لایه پارچه تشکیل شده‌اند و قابل شستشو و استفاده مجدد هستند.
پد بهداشتی با توجه به نوع استفاده در دوره‌های سنگین‌تر و سبک‌تر دارای انواع مختلفی هستند. آن‌ها همچنین دارای انواع رایحه معطر هستند که ممکن است برای برخی حساسیت‌زا باشد. برخلاف کاپ قاعدگی یا تامپون که داخل واژن قرار می‌گیرند، پدها در لباس زیر قرار می‌گیرد.

تامپون چیست؟

تامپون‌ها پلاگین‌های کوچکی هستند که از پنبه ساخته شده‌اند و داخل واژن قرار می‌گیرند و خون پریود را جذب می‌کنند. تامپون از مواد جاذب مشابه پد ساخته شده است. اما تامپون شبیه یک لوله کوچک است. شما باید آن را با انگشتان خود یا یک اپلیکاتور که تامپون را درون آن نگه می‌دارد وارد واژن خود کنید.
اگر به تازگی شروع به استفاده از تامپون کرده‌اید، ممکن است استفاده از اپلیکاتور که لوله پلاستیکی یا مقوایی است به شما کمک کند تا به سهولت تامپون را به داخل واژن هدایت کنید.
در ساخت تامپون‌‌ها معمولا یک رشته به یک سر آن متصل شده است. این رشته باید در خارج از واژن بماند تا برای بیرون کشیدن تامپون از آن استفاده کنید.
تامپون‌ها نیز در اندازه‌های مختلف برای جریان خون سنگین و سبک وجود دارند. ممکن است لازم باشد قبل از انتخاب تامپون مناسب، چند اندازه مختلف را آزمایش کنید.
شما باید تامپون خود را هر ۴ تا ۶ ساعت تعویض کنید. مهم است که این کار را به خاطر بسپارید، اگر آن را بیشتر نگه دارید، می‌تواند باعث رشد باکتری‌های مضر شود. این باکتری‌ها می‌توانند از طریق واژن وارد بدن شده و باعث ایجاد بیماری شوند.

کاپ قاعدگی چیست؟

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی مانند زنگوله‌ها یا کاسه‌های کوچک هستند و از جنس سیلیکون یا پلاستیک نرم ساخته شده‌اند. کاپ در را داخل واژن قرار می‌گیرد تا خون پریود را داخل خود جمع‌آوری کند. بیشتر کاپ‌ها قابل استفاده مجدد هستند، شما فقط آن را در مواقع ضروری خالی کنید، بشویید و دوباره از آن استفاده کنید. البته برخی کاپ‌های قاعدگی نیز یک‌بار مصرف هستند، پس از یک بار استفاده یا یکبار پریود باید آن را دور بیاندازید.
نگران استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی نباشید، آن‌ها در بدن شما گیر نمی‌کنند، در درون واژن گم نمی‌شوند یا به قسمت دیگری از بدن حرکت نمی‌کنند.
ماهیچه‌های واژن شما آن‌ها را در جای خود نگه می‌دارد (بدون اینکه شما حتی بدانید)، و تا زمانی که آن‌ها را بیرون نیاورید داخل بدن شما می‌مانند. اکثر خانم‌ها وقتی کاپ در جای مناسب قرار می‌گیرد، اصلا نمی‌توانند آن را احساس کنند. می‌توانید از تامپون و کاپ قاعدگی در آب و در طول انواع ورزش‌ها و فعالیت‌ها استفاده کنید.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

انواع مختلفی از کاپ قاعدگی وجود دارد و همه آن‌ها دارای دستورالعمل‌های خاص گام به گام هستند. کاپ‌ها ممکن است بزرگ به نظر برسند اما اکثر خانم‌ها به محض ورود به واژن آن را احساس نمی‌کنند.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی را به صورت زیر است:

 1. دستان خود را بشویید و در موقعیت راحت قرار بگیرید. می‌توانید به پهلو بخوابید، یک پا را بالا بیاورید یا روی توالت بنشینید.
 2. کاپ را فشرده یا تا کنید تا باریک شود و با انگشتان خود آن را به داخل واژن هدایت کنید. از دستورالعمل‌های همراه بسته بندی کاپ قاعدگی برای پیدا کردن بهترین روش فشردن آن و نحوه قرار دادن کاپ استفاده کنید. اگر آرام باشید، قرار دادن یک کاپ در واژن راحت‌تر است. اگر با مشکل روبرو هستید، از شخصی که به او اعتماد دارید (مانند مادر، خواهر یا شخص دیگری که به او اعتماد دارید) بخواهید که نحوه قرار دادن آن را در واژن نشان دهد.
 3. کاپ قاعدگی باید در مهبل، نزدیک دهانه رحم قرار داده شوند. اگر کاپ برای شما ناراحت‌کننده است یا در نقطه اشتباه است، آن را بیرون بیاورید و دوباره امتحان کنید.
 4. شما یک کاپ قاعدگی را به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت یا تا زمان پر شدن می‌توانید استفاده کنید.
 5. برخی از کاپ های قاعدگی دارای ساقه کوچکی هستند که برای بیرون آوردن آن را می‌کشید. برخی نیز با قلاب کردن انگشت به دور لبه، فشردن آن و بیرون کشیدن آن برداشته می‌شوند.
 6. قرار دادن کاپ قاعدگی نباید آسیبی وارد کند، اما ممکن است در ابتدا به تمرین نیاز داشته باشد. حتی ممکن است چند دوره طول بکشد تا احساس کنید به آن عادت کرده‌اید. در صورت نشت شدن کاپ می‌توانید از یک پد به عنوان پشتیبان استفاده کنید، اما نمی‌توانید تامپون و کاپ را همزمان استفاده کنید.
 7. اگر قرار دادن کاپ بسیار دردناک است، با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. ممکن است یک بیماری داشته باشید یا ممکن است پرده بکارت شما دهانه واژن شما را بپوشاند. در هر صورت، یک پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چرا باعث ایجاد درد می‌شود و بدانید که درمورد آن چه باید بکنید.

مدت زمان استفاده از کاپ قاعدگی

مدت زمان استفاده از کاپ قاعدگی

شما می‌توانید بارها و بارها از یک کاپ قاعدگی استفاده کنید. آن را در توالت، سینک ظرف‌شویی یا دوش تخلیه کنید و قبل از استفاده مجدد آن را بشویید. اگر در مکانی هستید که نمی‌توانید کاپ خود را بشویید، فقط آن را خالی کرده و دوباره داخل واژن قرار دهید. بعدا وقتی در حمام خصوصی یا در خانه هستید می‌توانید آن را بشویید. همیشه دستورالعمل‌های تمیز کردن و ذخیره‌سازی که همراه کاپ شما ارائه شده است را دنبال کنید.
برخی کاپ‌های قاعدگی نیز یکبار مصرف هستند:
آن‌ها را بعد از یک بار استفاده یا یک دوره، دور می اندازید. این کاپ ها را در لفاف یا کاغذ توالت بپیچید و دور بیندازید، آن‌ها را در توالت نریزید.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

مانند سایر محصولات بهداشتی پریود، کاپ‌ها نیز مزایا و معایب خود را دارند، اما جوانب مثبت آن بسیار چشمگیر است. ‌مهم‌ترین مزایای استفاده از کاپ قاعدگی:

 • کاپ‌ها قابل استفاده مجدد هستند، فقط آن‌ها را بشویید و دوباره استفاده کنید!
 • ضایعات و دفن زباله کمتر
 • قطع درختان کمتری برای تولید محصولات کاغذی است.

سایر مزایا:

 • تعویض هر ۱۲ ساعت یکبار
 • تنوع در اندازه، رنگ و مدل
 • قابلیت استفاده هنگام شنا و تفریحات آبی
 • تاثیر نداشتن بر PH واژن
 • در بدن احساس نمی‌شوند
 • کمتر کردن بوی معمول هنگام پریود

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

تامپون چیست؟

در کنار تمام مزایای فوق برخی معایب نیز برای کاپ قاعدگی گزارش شده اند که شامل موارد زیر است:

 • شما باید از انگشتان خود برای بیرون آوردن آن از واژن استفاده کنید، سپس آن را بریزید و بشویید.
 • اگر پریود شما سنگین است، ممکن است خیلی زودتر از ۱۲ ساعت نیاز به تعویض کاپ داشته باشید.
 • در صورت داشتن فیبروم، ممکن است با نصب کاپ مشکل داشته باشید .
 • اگر از IUD استفاده می کنید، کاپ می تواند سیم را بکشد و آن را جدا کند.
 • بعد از هر چرخه باید آن را کاملا بشویید.
 • هزینه اولیه بسته به مارک تجاری خیلی بالاتر از سایر محصولات بهداشتی پریود است.
 • برخی کاپ ها از جنس لاتکس هستند، بنابراین اگر به لاتکس حساسیت دارید، برچسب آن را بخوانید .
 • در صورت استفاده نادرست و غیربهداشتی از کاپ قاعدگی شانس ابتلا به سندروم شوک سمی (toxic shock syndrome) یا TSS افزایش خواهد یافت.

سندروم شوک سمی (TSS) چیست؟

سندرم شوک سمی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در اثر برخی از عفونت‌های باکتریایی ایجاد می‌شود.

علائم سندرم شوک سمی عبارت‌اند از:

 • تب شدید
 • استفراغ
 • اسهال
 • دردهای شدید عضلانی
 • احساس ضعف شدید یا سرگیجه
 • بثوراتی که شبیه آفتاب سوختگی است

اگر علائم TSS را دارید،  فورا از پزشک کمک بگیرید. سندرم شوک سمی به صورت اورژانسی درمان می‌شود.

حرف آخر

در این مقاله، ما همه عوامل مختلفی را که باید در انتخاب شما بین پد بهداشتی، تامپون یا کاپ قاعدگی نقش داشته باشد، بیان کرده‌ایم.
مزایا و معایب کاپ قاعدگی را بررسی کرده و بر اساس شیوه زندگی و انتخاب شخصی خود تصمیم بگیرید که کدام چه محصول بهداشتی برای شما مناسب است.دیدگاهتان را بنویسید