هرلایف مراحل زندگی زنان بارداری و زایمان بارداری بهترین زمان استفاده از بی‌بی‌چک چه موقع است؟

بهترین زمان استفاده از بی‌بی‌چک چه موقع است؟

برای یک خانم دانستن زمان استفاده از بی‌بی‌چک به‌طور دقیق و درست یک ضرورت است. چه خانم‌هایی که قصد بارداری دارند و چه برای کسانی که نمی‌خواهند باردار شوند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قصد دارند باردار شوند، بهترین زمان برای انجام تست بارداری یک روز پس از موعد پایان پریود است.…


بهترین زمان استفاده از بی‌بی‌چک چه موقع است؟

برای یک خانم دانستن زمان استفاده از بی‌بی‌چک به‌طور دقیق و درست یک ضرورت است. چه خانم‌هایی که قصد بارداری دارند و چه برای کسانی که نمی‌خواهند باردار شوند.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قصد دارند باردار شوند، بهترین زمان برای انجام تست بارداری یک روز پس از موعد پایان پریود است. چرا؟ چون احتمال وقوع نتیجه منفی کاذب در این دوره بسیار پایین است.

بی‌بی‌چک یک روش تست بارداری خانگی است که خودتان بدون نیاز به داشتن دانش و تخصص خاصی می‌توانید از آن سر دربیاورید. نحوه استفاده از بی‌بی‌چک ساده است. برای کسانی که دوران پریود منظمی دارند، اولین روز بعد از موعد پایان پریود زمان مناسبی برای انجام تست بارداری است، اما اگر پریود‌تان نامنظم است این تست را ۱۴ روز پس از رابطه جنسی‌ انجام دهید چون احتمالا نمی‌توانید زمان درست تخمک‌گذاری‌ را مشخص کنید.

همه‌چیز در مورد زمان استفاده از بی‌بی‌چک که باید بدانید!

شاید بهتر باشد قبل از صحبت در مورد زمان استفاده از بی‌بی‌چک، در مورد این نوع آزمایش بیشتر بدانید. در آزمایش‌های بارداری وجود هورمون گنادوتروپین (gonadotropin) یا HCG بررسی‌ می‌شود که در اوایل بارداری در بدن فرد تولید می‌شود. تولید این هورمون به‌ آرامی آغاز و با رشد بارداری افزایش می‌یابد. آزمایش‌های استاندارد بارداری ادرار، زمانی که سطح HCG به ۲۰-۵۰ میلی واحد/ میلی‌لیتر برسد، تشخیص داده می‌شود.

علائم بارداری که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت

استفاده از بی‌بی‌چک

گاهی علائمی در خانم‌ها باعث می‌شود که به باردار بودن خود مشکوک شوند، مهمترین علائم بارداری می‌تواند شامل این موارد باشد:

  1. به تعویق افتادن پریود:

یکی از اولین و مطمئن‌ترین دلایل بارداری عقب افتادن چرخه پریود است. اگر از قبل چرخه پریود‌تان را تحت نظر نداشته باشید تشخیص اینکه پریود به تعویق افتاده یا خیر، دشوار است. بیشتر خانم‌ها چرخه قاعدگی ۲۸ روزه‌ دارند. اگر مطمئن هستید که یک هفته از موعد آخرین روز پریودتان گذشته و پریود نشده‌اید، تست بارداری را انجام دهید.

البته ممکن است بنا به دلایل بسیاری غیر از بارداری مانند استرس، رژیم غذایی، ورزش یا دلایل خاص پزشکی این اتفاق افتاده باشد ما در مقاله‌ای درباره ۱۰ علت عمده و رایج به تعویق افتادن پریود صحبت کرده‌ایم برای اطلاعات بیشتر سری به این مقاله بزنید.

اگر مشکوک به بارداری هستید احتمالا در هفته‌های اول خونریزی خفیف یا لکه بینی دارید زیرا تخمک در حین لانه گزینی عمیق‌تر در دیواره رحم فرو می‌رود. به هرگونه تفاوتی در مقدار، رنگ یا بافت خون توجه کنید. اگر تست بارداری‌ مثبت بود و خونریزی داشتید سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

  1. درد در سینه‌ها:

لانه گزینی تخمک همچنین می‌تواند احساس و دردهایی شبیه به دوران پریود ایجاد کند طوری که شما در حال تجربه علائم پیش از پریود هستید ولی خبری از آن نشود. در بارداری استروژن و پروژسترون (Estrogen and Progesterone) هر چه بیشتر تولید شود و این هورمون‌ها باعث ایجاد تغییراتی در بدن شما برای حمایت از رشد جنین می‌شوند. ممکن است سینه‌های شما به دلیل افزایش جریان خون حساس شده و بزرگ‌تر به نظر برسد، نوک سینه‌های شما درد بگیرد و سیاهرگ‌های زیرپوست تیره‌تر به نظر برسد.

با توجه به اینکه خانم‌ها در روزهای منتهی به پریود دچار ناراحتی‌هایی در سینه نیز می‌شوند این علامت نیز به طور قطعی نمی‌تواند نشانه بارداری باشد.

  1. علائم فیزیکی:

حالت تهوع، بی‌اشتهایی، افسردگی، تکرر ادرار، همه این‌ها ممکن است از علائم بارداری باشد.

اگر باردار باشید باگذشت هفته‌ها ممکن است این علائم در شما بیشتر شود، پس به بدن خود توجه کنید. هرگونه علائم فیزیکی غیرعادی می‌تواند دلیلی برای انجام تست بارداری باشد.

قرص‌های ضدبارداری، کاندوم و سایر ابزار پیشگیری از بارداری صددرصد از بارداری محافظت نمی‌کنند؛ یعنی صرف‌نظر از اینکه چقدر مراقب باشید، همیشه احتمال کمی برای بارداری وجود دارد؛ بنابراین اگر هرکدام از علائم را داشتید شاید زمان استفاده از بی‌بی‌چک فرارسیده باشد تا خیالتان بابت این موضوع راحت شود.

روش‌های آزمایش بارداری‌ کدم‌اند؟

آزمایش خون و آزمایش ادرار دو روش اصلی برای تشخیص بارداری است.

  • آزمایش خون:

این آزمایش در مطب یا آزمایشگاه توسط پزشک انجام می‌شود و می‌تواند بارداری را خیلی زودتر از روش خانگی یعنی ۶ تا ۸ روز پس از تخمک‌گذاری تشخیص دهد. برای دریافت نتیجه آن نیاز به زمان بیشتری نسبت به روش خانگی است.

دو نوع آزمایش خون بارداری وجود دارد: آزمایش کیفی HCG، آزمایش کمی HCG

در آزمایش کیفی خیلی ساده HCG را برای باردار بودن یا نبودن بررسی می‌کند. جواب آن بله یا خیر است.

در آزمایش کمی مقدار دقیق HCG بررسی می‌شود و ممکن است به تشخیص مشکلات دوران بارداری کمک کند. پزشک ممکن است از این آزمایش همراه آزمایش‌های دیگر برای پایش حاملگی‌های خارج رحم استفاده کند، یعنی زمانی که تخمک بارورشده در خارج از رحم شما کاشته می‌شود یا بعد از سقط‌ جنین، زمانی که سطح HCG به‌شدت کاهش می‌یابد.

  • آزمایش ادرار:

این آزمایش را می‌توانید در خانه یا مطب انجام دهید. علاوه بر خصوصی بودن و راحتی استفاده، این روش بسیار ساده و مطمئن است. همچنین اگر دستورالعمل‌های آن را به‌درستی دنبال کنید بسیار دقیق است.

طرز استفاده از بی‌بی‌چک بسیار ساده است؛ یعنی طوری طراحی ‌شده است که عموم افراد با هر سطح سواد و دانشی بتوانند از آن استفاده کنند و نتیجه را متوجه شوند، اما اینکه چه موقع استفاده از بی‌بی‌چک مؤثر واقع می‌شود مطلب مهمی است. اگر زود آزمایش دهید، ممکن است سطح HCG به مقدار موردنظر نرسیده باشد و نتیجه منفی را نشان دهد، حتی اگر باردار باشید. پس اگر چرخه پریود‌تان منظم است یک روز پس از موعد پایان پریود‌تان تست بی‌بی‌چک را انجام دهید، این‌ گونه احتمال اینکه نتیجه منفی کاذب دریافت کنید بسیار کم است.

بی‌بی‌چک سریع‌ترین روش تست بارداری

بی‌بی‌چک سریع‌ترین روش تست بارداری

استفاده از بی‌بی‌چک برای اطمینان از بارداری یا عدم آن، قطعا سریع‌ترین روش است. چه برای کسانی که دلشان می‌خواهد صاحب فرزند شوند و چه آن‌هایی که فعلا قصد بارداری ندارند. علاوه بر این، شما می‌توانید در خانه و در یک محیط کاملا خصوصی این کار را انجام دهید و خودتان هم نتیجه را متوجه شوید. اگر این کار در زمان درست و با بی‌بی‌چک سالم انجام شود، جواب آن مطمئن و صحیح خواهد بود.

نتیجه منفی کاذب در بی‌بی‌چک چیست؟

بله زمانی هم پیش می‌آید که فرد باردار است، اما وقتی تست بی‌بی‌چک را انجام داده نتیجه منفی دریافت کرده، مهم‌ترین دلیل آن انجام تست زودتر از موعد است. گاهی هم اگر دستورالعمل تست را درست انجام ندهید ممکن است نتیجه منفی کاذب داشته باشید.

هنگام تست نباید ادرار را با آب رقیق کرد، شاید عجیب باشد، اما برخی این اشتباه را مرتکب می‌شوند. بهترین ساعت و زمان استفاده از بی‌بی‌چک صبح و بعد از بیدار شدن است.

اگر خانمی مشکوک به بارداری است و بعد از تست بی‌بی‌چک جواب منفی گرفته یا چرخه پریود نامنظم دارد، باید هفته دیگر آزمایش را مجددا تکرار کند.

داروها و نتایج آزمایش

داروها معمولا تاثیری درنتیجه تست بارداری ندارند، چه مثبت کاذب و چه منفی کاذب. تنها دارویی که حاوی HCG باشد می‌تواند بر نتیجه تاثیر بگذارد.

زمان استفاده از بی‌بی‌چک چه برندی خریداری کنیم؟

می‌توان گفت تمامی برندهای بی‌بی‌چک در تشخیص هورمون HCG دقیق هستند و حتی یک خط کم‌رنگ هم می‌تواند نتیجه مثبت را نشان دهد. اگر طرز استفاده از بی‌بی‌چک را بدانید به راحتی نتیجه درست را تشخیص می‌دهید. HCG فقط در دوران بارداری تولید می‌شود و هر نتیجه مثبت نشان‌دهنده بارداری است.

اگر نتیجه تست بی‌بی‌چک مثبت بود یعنی باردار هستید و برای اطمینان نیاز به انجام تست خون نیست. هم ادرار و هم‌خون، HCG را تشخیص می‌دهند، گرچه آزمایش خون حساس‌تر است و در سطوح پایین HCG هم می‌تواند بارداری را درست تشخیص دهد.

نحوه استفاده از بی‌بی‌چک

نحوه استفاده از بی‌بی‌چک

بهترین زمان استفاده از بی‌بی‌چک در پریود منظم، یک روز پس از موعد پایان پریود، صبح بعد از بیدار شدن است. طرز استفاده از بی‌بی‌چک بسیار آسان است، برخی مدل‌ها دارای نوک جاذب و برخی حاوی مخزن ادرار هستند. برای انجام تست بارداری با کمک بی‌بی‌چک مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. در یک ظرف یک‌بارمصرف ادرار کنید، با توجه به مدل بی‌بی‌چک، نوک جاذب را در ادرار قرار داده و بعد از مکث کوتاهی (۷ الی ۱۰ ثانیه) آن را بردارید، یا در مدل دوم مقداری از ادرار را در مخزن آن بریزید.
  2. بی‌بی‌چک را در یک سطح صاف و هموار قرار دهید. پنج دقیقه منتظر بمانید.

نتایج بی‌بی‌چک شامل این موارد است:

  • این یعنی شما باردار نیستید: تنها یک نوار رنگی در قسمت بالایی کنترل (C) ظاهر می‌شود. نوار قسمت تست (T) نباید آشکار باشد.
  • نتیجه مثبت: هر دو نوار C و T آشکار می‌شوند. میزان پررنگ یا کم‌رنگ بودن نوارها به غلظت و سطح HCG بستگی دارد. معمولا خط T کم‌رنگ‌تر از خط Cاست.
  • نتیجه نامعتبر: اگر بعد از انجام مراحل بالا و گذشت پنج دقیقه خط کنترل ظاهر نشد، بی‌بی‌چک را کنار بگذارید و با یک بی‌بی‌چک جدید آزمایش را تکرار کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شاید زمان استفاده از بی‌بی‌چک و بعد از اطمینان از بارداری‌تان به این فکر کنید که چه زمانی سراغ پزشک بروید. نتیجه تست مثبت بی‌بی‌چک  اطلاعی از شرایط جنین نمی‌دهد و به همین دلیل برای اطمینان از وضعیت جنین حتما به پزشک مراجعه کنید.

متخصص زنان و زایمان می‌تواند اطلاعاتی در مورد علائم هشداردهنده حاملگی غیرطبیعی یا نگران‌کننده در اختیار شما قرار دهد و همچنین مراقبت‌هایی که باید در این دوران داشته باشید. دوران بارداری نیاز به آگاهی‌هایی دارد تا بتواند سلامتی برای مادر و جنین را به همراه داشته باشد.دیدگاهتان را بنویسید