هرلایف بلاگ مراحل زندگی زنان بارداری و زایمان بارداری استفاده از اپلیکیشن‌های بارداری ضروری یا تجملی است؟

استفاده از اپلیکیشن‌های بارداری ضروری یا تجملی است؟


اپلیکیشن‌های بارداری

بارداری مرحله‌ جدید و متفاوتی از زندگی است که باعث به وجود آمدن احساسات جدید و حالت‌های فیزیکی جدید در مادر می‌شود. در این دوران نشانه‌هایی هم بروز می‌کند که در صورت نیاز می‌توانید مقاله مهمترین علائم بارداری را مطالعه کنید. همچنین یک مادر باردار خصوصا در اولین بارداری خود نگرانی‌هایی دارد که گاه به طور روزمره نیاز به مطرح کردن آن‌ها دارد.

اپلیکیشن‌های بارداری با امکانات مختلفی که به کاربران خود ارائه می‌دهند، برخی از این دغدغه‌ها را رفع می‌کنند و برای آرامش خیال مادر تلاش می‌کنند تا این روزها را بهتر سپری کند.

این نوع اپلیکیشن‌ها کمک می‌کنند تا مادر اطلاعات مربوط به سلامتی خود و جنین را ثبت کند و در موارد لازم از آن‌ها استفاده کند. همچنین امکانات دیگری را مثل دسترسی سریع به متخصصین را در اختیار مادر قرار می‌دهد. در این مقاله به چرایی داشتن اپلیکیشن‌های بارداری می‌پردازیم و از مزایا و کاربردهای آن صحبت می‌کنیم.

چه زمانی به سراغ اپلیکیشن‌های بارداری برویم؟

چه کسانی از اپلیکیشن‌های پایش بارداری استفاده می‌کنند؟

زمانی اپلیکیشن بارداری برای شما کاربرد دارد که از بارداری خود مطمئن هستید و اکنون برای اطلاع از سلامت خود و جنین‌تان می‌خواهید از اپلیکیشن بارداری استفاده کنید. اگر در مرحله‌ی اقدام به بارداری هستید یا بعد از چندین بار اقدام هنوز موفق نشده‌اید شاید زمان درستی برای رابطه انتخاب نکرده‌اید. برای اقدام موفق برای بارداری باید زمان تخمک‌گذاری خود را بدانید، ما درمقاله “بهترین زمان بارداری” به طور مفصل در مورد بهترین زمان برای بارداری صحبت کرده‌ایم. اگر شما در این مرحله هستید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا این مقاله را مطالعه کنید.

اپلیکیشن جامع پیش‌بینی پریود و مدیریت سلامت زنان هرلایف

 • تقویم پیش‌بینی و محاسبه زمان پریود؛
 • گفتگوی ناشناس و رایگان با پزشک؛
 • محتواهای سفارشی روزانه براساس وضعیت جسمی و روحی شما؛
 • امکان اضافه کردن نزدیکان در بخش همراه برای اطلاع از وضعیت چرخه قاعدگی شما.

چه کسانی از اپلیکیشن‌های بارداری استفاده می‌کنند؟

اگر در مرحله‌ای هستید که میخواهید از باردار بودن خود اطمینان حاصل کنید، بی بی چک یکی از راحت‌ترین راه‌های تست بارداری است. در تحقیقی که در وب سایت پاب مِد (PubMed)منتشر شده است، نشان می‌دهد که بیشتر کاربران به هدف پایش سلامتی خود و رشد جنین از این نوع اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند، هرچه اپلیکیشن بومی سازی و توسط منبع معتبری طراحی شده باشد بیشتر مورد استقبال مخاطبان قرار می‎گیرد.

با توجه به بیشتر بودن برنامه‌های انگلیسی زبان بیشتر زنانی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی است، از درآمد بالاتری برخوردار هستند و سطح اقتصادی مرفه‌تری دارند از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند و استقبال از این اپلیکیشن در زنان غیر انگلیسی زبان و کم درآمد کمتر است.

خانم‌های باردار بیشتر از چه نوع اپلیکیشنی استفاده می‌کنند؟

کاربردهای مهم اپلیکیشنهای بارداری

در تحقیقاتی که مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری (National Center for Biotechnology) یا NCBI ، منتشر کرده است، بیشتر خانم‌های باردار تمایل دارند از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنند که به آن‌ها اطلاعات معتبر و آگاهی می‌دهند.

در مطالعه‌ای که راجر دی (Rodger D) استاد دانشگاه آدلاید (University of Adelaide) و همکارانش در استرالیا انجام دادند، مشخص شد که ۴۰٪ از ۳۵ شرکت کننده از حداقل یک برنامه تلفن هوشمند برای دسترسی به اطلاعات بارداری استفاده کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۶ مطالعه دیگری توسط لوپتن دی و پدرسن (Lupton D, Pedersen S)انجام گرفت، در این تحقیق روی ۴۱۰ زن در استرالیا، درصد افرادی که از برنامه بارداری استفاده می‌کنند را ۷۳٪ اعلام کرد که اکثریت قریب به اتفاق (۹۲٪)گفته‌اند که اطلاعات برنامه برای آن‌ها مفید بوده است.

مهمترین ویژگی‌های مورد پسند کاربران، اطلاعات رشد جنین (۸۹٪) و تغییرات مربوط به بارداری در بدن مادران (۷۱٪) بوده است.

در یک مطالعه  که توسط دو محقق لی یه و مون مِ (Lee Y, Moon M) در کشور کره در مورد ارزیابی استفاده از برنامه در بین ۱۹۳ زن باردار انجام شد، اکثر شرکت کنندگان از برنامه‌ها برای به دست آوردن اطلاعات استفاده کردند و بیشترین اطلاعات مربوط به خطرات و بیماری‌های دوران بارداری (۱۷٪)، تغییرات فیزیکی مربوط به بارداری طبیعی (۱۶ ٪)، آموزش قبل از تولد (۱۵٪)، و شیردهی و غذای کودک (۱۳٪) بوده است.

تمامی تحقیقات فوق‌الذکر در وب سایت علمی پاب مد (PubMed) منتشر شده است.

محبوب ترین اپلیکیشن پایش بارداری

محبوب ترین اپلیکیشن پایش بارداری

 • دسترسی ساده:


محبوب‌ترین اپلیکیشن پایش بارداری برنامه‌ای است که هم از طریق گوشی و هم وب در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.


 • ذخیره اطلاعات:


برنامه‌هایی که قابلیت ذخیره اطلاعات را دارند مثل عکس یا یادداشت و ابزاری شخصی برای پایش تغییرات وزن و تناسب اندام را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند.


 • گفتگو با دیگران:


یک ویژگی محبوب دیگر این است که امکان گفتگو با کاربران دیگر در انجمن‌ها یا گروه‌ها وجود داشته باشد، همچنین مادران باردار دوست دارند با دیگر مادران اطلاعات و نگرانی‌های خود را در میان بگذارند آن‌ها همچنین از اشتراک گذاری تجربیات خود با هم دیگر خوشحال می‌شوند.


 • هشدار به موقع:


برخی کاربران نیز دوست داشتند اپلیکیشن به آن‌ها در مورد علائم خطرناک هشدار بدهد.

مزایای استفاده از برنامه‌های بارداری

در عصر ارتباطات هستیم منابع مختلف و انبوهی از اطلاعات در اختیار ما است! اما گاهی این اطلاعات ما را گیج میکنند یا دقیقا مناسب احوال امروز ما نیست، پزشک کتابی را معرفی میکند یا کاتالوگی به شما می‌دهد اما یک دفعه دچار تنگی نفس یا سوزش سر دل می‌شوید آیا طبیعی است؟

خوشبختانه اپلیکیشن‌ها اطلاعات را هماهنگ با روز بارداری‌ به مادر باردار می‌دهند و مادر را از سردرگمی روزهای بارداری نجات می‌دهند. در زیر به دیگر مزایای استفاده از اپلیکیشن‌های بارداری اشاره می‌کنیم:

 • هشدار در موارد لازم
 • پایش تغذیه مادر و تناسب اندام مادر
 • پایش رشد جنین
 • ثبت تغییرات مربوط به بارداری
 • ارتباط آنلاین و سریع با متخصصین
 • ارتباط با مادران دیگر و به اشتراک گذاری تجربیات با آن‌ها
 • آموزش‌های لازم قبل از تولد

اپلیکیشن‌های بارداری در کدام کشورها استفاده می‌شود؟

اپلیکیشن‌های بارداری یک صنعت پر رونق جهانی است و اکنون بیشتر زنان باردار در کشورهای با درآمد بالا از آن‌ها استفاده می‌کنند. از دیدگاه مراقبت‌های بهداشتی و ارائه اطلاعات بهداشتی، این موضوع هم دلگرم‌کننده است و هم ناراحت‌کننده است، چرا که هنوز این موضوع در کشورهای کم درآمد و جهان سوم جایگاه خود را به دست نیاورده است.

برای دانلود اپلیکیشن پریود هرلایف کلیک نمایید

سخن آخر:

در این مقاله تحقیقات مختلفی در مورد دلایل استفاده کردن از اپلیکیشن‌های بارداری را مشاهده کردیم و به مزایای مختلف استفاده از آن پی بردیم. اکنون زمان آن رسیده است که نگاهی به اپلیکیشن‌های در دسترس به زبان فارسی یا انگلیسی بیاندازیم و بهترین انتخاب را برای خود داشته باشیم. این دانلود ساده به شما کمک میکند به پاسخ بسیاری از پرسش‌های خود برسید و ذهنتان را از نگرانی‌های کوچک آزاد کنید.