هرلایف سبک زندگی ورزش خون ریزی در اولین رابطه زناشویی؛ تمام آنچه که باید بدانید

خون ریزی در اولین رابطه زناشویی؛ تمام آنچه که باید بدانید

اگرچه خون ریزی در اولین رابطه زناشویی یک امر طبیعی است، اما بسیاری از دختران هم ممکن است در اولین رابطه خود خونریزی نداشته باشند. در اغلب دختران وجود هایمن (Hymen) یا همان پرده بکارت علت خونریزی است، اما برخی از بانوان نیز به دلایل متعدد مثل ژنتیک، ممکن است چنین حالتی را تجربه نکنند.…


خونریزی در اولین رابطه زناشویی

اگرچه خون ریزی در اولین رابطه زناشویی یک امر طبیعی است، اما بسیاری از دختران هم ممکن است در اولین رابطه خود خونریزی نداشته باشند. در اغلب دختران وجود هایمن (Hymen) یا همان پرده بکارت علت خونریزی است، اما برخی از بانوان نیز به دلایل متعدد مثل ژنتیک، ممکن است چنین حالتی را تجربه نکنند. در این مطلب از هرلایف، به بررسی پاسخ سؤالات شما در این زمینه می‌پردازیم.

آناتومی قسمت تناسلی بدن زنان

آناتومی قسمت تناسلی بدن زنان

قبل از پرداختن به خون ریزی در اولین رابطه زناشویی، باید کمی با آناتومی بدن زنان آشنا شویم. به عبارت دیگر قرار است به صورت اختصاصی‌تر این موضوع را بررسی کنیم که پرده بکارت چیست و چه کار می‌کند. این پرده در واقع یک غشای نازک است که دهانه واژن را می‌پوشاند. قسمتی که از اجزای مختلف مثل فیبرهای عضلانی، بافت همبند، عروق خونی و یک پایانۀ عصبی تشکیل شده است. این بخش که معمولاً با فاصله‌ای بین ۱ تا ۲ سانتی متر از دهانه واژن قرار گرفته است، اغلب توسط پزشک قابل مشاهده است. عضوی که در اصل یک مرز بین اندام تناسلی خارجی و داخلی بدن زنان ایجاد می‌کند.

پرده بکارت ظاهر و ساختار متفاوتی در افراد مختلف دارد، به این معنی که شکل تمامی آن‌ها یکسان نیست. برای مثال برخی از آن‌ها ضخیم هستند که می‌توانند مقدار خون ریزی در اولین رابطه زناشویی را زیاد کنند. این در حالی است که برخی حالت ارتجاعی دارند. بر اساس آمار سایت (flo.health) حدود ۰.۰۳ درصد از افراد بدون این غشای نازک متولد می‌شوند و بسیاری از افراد نیز ممکن است بر اثر انجام حرکات ورزشی سنگین، تصادف و ضربات شدید به این ناحیه، پرده بکارت خود را از دست بدهند.

خون ریزی در اولین رابطه زناشویی

بر اساس آنچه در قسمت آناتومی بدن زنان توضیح دادیم، هر فردی با ساختار متفاوتی از هایمن (Hymen) یا همان پرده بکارت مواجه است. به همین دلیل برخی از افراد ممکن است با از بین رفتن این غشای نازک با درد و خون ریزی در اولین رابطه زناشویی خود مواجه شوند. در حالی که برخی دیگر نیز ممکن است هیچ نشانه‌ای را هنگام از دست دادن بکارت تجربه نکنند. پس تصور رایج خون ریزی بعد از اولین رابطه زناشویی در تمامی زنان یک تصور غلط است که نمی‌توان آن را به همه افراد تعمیم داد.

خون ریزی بعد از اولین رابطه زناشویی، بیشتر به ضخامت پرده مورد نظر بستگی دارد. به این معنا که هر چه پرده ضخیم‌تر باشد، خونریزی و درد ناشی از پارگی آن بیشتر است. بر اساس نظر دکتر رنینا وایت، به عنوان پزشک متخصص زنان و زایمان در جورجیا ایالات متحده، حدود ۴۳ درصد از زنان در اولین رابطه جنسی خود خونریزی را تجربه می‌کنند که مقدار آن هم می‌تواند متفاوت باشد. این میزان بین چند قطره تا چندین روز خونریزی متوالی شبیه به پریود متغیر خواهد بود. البته در صورت داشتن خونریزی بیش از ۳ روز، توصیه می‌شود که با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

دلایل خونریزی بعد از سکس

خون ریزی در اولین رابطه زناشویی

دیدن لکه خون یا خون ریزی در اولین رابطه زناشویی یک امر طبیعی است. اما بسیاری از افراد ممکن است بعد از چندین بار سکس کردن شاهد خونی شدن ملحفه یا خونریزی واژینال باشند. اگر از علت بروز این حالت مطمئن نیستید، ممکن است یک علامت هشدار باشد. اگرچه در بسیاری از مواقع ممکن است مسئله مهمی نباشد، اما در صورت احساس ترس یا زمانی که دوباره این حالت را تجربه می‌کنید، بهتر است از پزشک متخصص زنان کمک بگیرید.

خونریزی از بافت‌های درونی رحم، دهانۀ آن، واژن یا حتی ممکن است از بافت‌های ناحیه مقعد باشد که علت بروز آن متفاوت است. برای مثال وجود عفونت در زنان و حتی خشکی واژن می‌توانند از علل بروز خونریزی باشند. البته در بسیاری از مواقع خونریزی نشانه پریود شدن و قرار گرفتن در دوران قاعدگی است. اما به هر حال اگر خونریزی ادامه دار باشد، باید حتماً توسط پزشک علت آن بررسی شود، زیرا در موارد سخت حتی ممکن است نشان دهنده بیماری‌های سخت همچون سرطان دهانه رحم یا دیگر انواع سرطان در ناحیه تناسلی زنان باشد. به طور کلی از دلایل این مشکل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

آسیب به واژن

یکی از دلایل اصلی خونریزی در رابطه جنسی می‌تواند آسیب دیدن واژن باشد. وقتی رابطه جنسی خشنی را تجربه کرده باشید معمولاً این اتفاق رخ می‌دهد. در طول یک رابطه خشن، بدن اصطکاک بیشتری را تجربه می‌کند که حتی پارگی ناحیه واژن را به دنبال دارد. در شرایطی که وارد چنین رابطه‌ای شده‌اید و بعد از آن درد و خونریزی داشتید، پس می‌توانید دلیل بروز مشکل را پیدا کنید.

بارداری

شاید برای شما جالب باشد که بدانید گاهی خونریزی بعد از رابطه جنسی در بارداری هم ممکن است اتفاق بیفتد. اما در این مواقع سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا این عارضه خطرناک و نگران کننده است؟ البته که گاهی، آن هم به مقدار کم ممکن است دچار لکه بینی بعد از رابطه در بارداری شوید که این مسئله به دلیل توسعه رگ‌های خونی در اطراف دهانه رحم است، اما در صورت نگرانی یا بیشتر شدن خونریزی مراجعه به پزشک بهترین توصیه خواهد بود. در واقع خونریزی در این شرایط اصلاً نباید شبیه به یک پریود سنگین باشد. در این شرایط حتماً باید به شکل فوری با پزشکتان تماس بگیرید.

عفونت یا التهاب

عفونت یا التهاب

دلیل دیگری که می‌تواند خونریزی بعد از رابطه جنسی را به دنبال داشته باشد، وجود التهاب در واژن و رحم یا عفونت این ناحیه است. وجود علائمی فراتر از خونریزی می‌تواند تأیید کننده این فرضیه باشد که شما به یک بیماری مقاربتی دچار شده‌اید. برای مثال وجود بوی بد در واژن، خارش و سوزش، ترشحات غیرطبیعی، در حین رابطه جنسی و ادرار کردن از جمله این علائم هستند. از سری بیماری‌هایی که می‌توانند منجر به خونریزی حین رابطه جنسی شوند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • عفونت‌های قارچی
 • واژینوز باکتریایی
 • تریکومونیاز
 • کلامیدیا
 • سوزاک

خشکی واژن

یکی دیگر از علل شایع خونریزی واژن بعد از نزدیکی، خشک بودن این ناحیه است. واژن خشک که گاهی با نام واژینیت آتروفیک (atrophic vaginitis) شناخته می‌شود، ناراحتی و درد حین رابطه را به دنبال دارد، زیرا واژن به اندازه کافی مرطوب نیست. در مواردی که واژن خشک است، توصیه می‌کنیم از ژل‌های روان کننده مخصوص استفاده کنید تا دچار این عارضه نشوید. در ادامه به ذکر مواردی می‌پردازیم که باعث بروز این مشکل می‌شوند.

 • مصرف برخی از قرص‌های ضد بارداری
 • مصرف داروهای سرماخوردگی یا آلرژی
 • مصرف برخی داروهای ضد افسردگی

دقت داشته باشید که هر چه به زمان یائسگی خود نزدیک‌تر می‌شوید، خشکی واژن شما بیشتر می‌شود. این حالت به دلیل کمبود ترشح استروژن اتفاق می‌افتد که می‌تواند روی میزان ترشحات مرطوب کننده واژن تأثیر بگذارد.

تغییرات دهانه رحم

تغییرات دهانه رحم

دهانه رحم به عنوان ورودی رحم و مرز بین این عضو از بدن و واژن است. کار اصلی آن در زمان زایمان خواهد بود که با گشاد شدن باعث به دنیا آمدن کودک می‌شود. بروز مشکل در این بخش هم می‌تواند باعث خونریزی غیر طبیعی از واژن شود. یکی از حالت‌هایی که می‌تواند منجر به خونریزی از دهانه رحم شود، اکتروپیون دهانه رحم (cervical ectropion) است. این عارضه با رشد سلول‌های دهانه رحم به نام اندوسرویکس (endocervix) همراه است که یک برآمدگی ایجاد می‌کنند و منجر به انتشار قطرات خون حین رابطه می‌شوند.

علاوه بر این، پولیپ دهانه رحم هم می‌تواند منجر به بروز خونریزی از این قسمت شود. پولیپ‌ها عموماً خطرناک نیستند، زیرا به رشد غیر سرطانی سلول‌ها در دهانه رحم اطلاق می‌شوند. اما حتی بروز سرطان در این ناحیه هم می‌تواند عاملی دیگر برای خونریزی حین رابطه جنسی باشد که باید حتماً زیر نظر پزشک بررسی شود.

آیا خونریزی بعد از رابطه جنسی طبیعی است؟

لکه بینی و گاهی خونریزی (فقط یکبار) در رابطه جنسی می‌تواند تا حدودی طبیعی تلقی شود و حتی ممکن است در افراد باردار هم اتفاق بیفتد، اما مهم بودن این مسئله به میزان خونریزی و تعداد دفعاتی است که این اتفاق رخ می‌دهد. به طور کلی بر اساس نظر پزشکان، در صورت مشاهده خونریزی همیشه بهتر است که برای اطمینان از سلامت خود چکاپ شوید. اما قبل از آن باید از برخی موارد مطمئن شوید. برای مثال وارد دوران قاعدگی خود نشده‌اید، سکس خشن نداشته‌اید یا اینکه واژن شما خشک نبوده باشد. اگر خونریزی ادامه داشته باشد بهتر است با بررسی جزئیات کامل از یک متخصص زنان کمک بگیرید.

در این شرایط پزشک ممکن است آزمایشات متعددی را از لحاظ وجود مشکلات مختلف مثل عفونت واژینال تجویز کند. حتی در بسیاری از مواقع ممکن است نیاز به استفاده از تست پاپ اسمیر داشته باشید. معاینه فیزیکی در کنار پرسیدن برخی سؤالات مثل رنگ، بو، قوام و مقدار خونریزی از دیگر کارهایی است که یک متخصص زنان و زایمان در این مواقع انجام می‌دهد. در نهایت پزشک با بررسی آزمایشات و نتایج بررسی‌ها، درمان لازم را تجویز خواهد کرد.

نکات کوتاهی درمورد خونریزی در اولین رابطه زناشویی

 • خون ریزی در اولین رابطه زناشویی به دلیل پارگی غشای نازک بین بخش داخلی و بیرونی رحم زنان اتفاق می‌افتد که البته همه زنان آن را تجربه نمی‌کنند.
 • این غشا در افراد مختلف دارای شکل متفاوتی است که بر همین اساس میزان خونریزی نیز در آن‌ها متغیر خواهد بود.
 • در واقع هر چه این بخش ضخیم‌تر باشد، مقدار خونریزی نیز بیشتر خواهد بود. با این وجود برخی از بانوان حتی ممکن است بعد از پارگی این قسمت از بدن، هیچ خونی مشاهده نکنند.
 • خون ریزی در اولین رابطه زناشویی ممکن است به دلایل مختلفی رخ ندهد. برای مثال زمانی که فرد به صورت ژنتیکی فاقد پرده بکارت است یا این بخش از بدن به دلایل متعدد مثل ورزش سنگین، تصادف یا ضربه قبل از انجام رابطه جنسی از بین رفته باشد.
 • در برخی از افراد نیز خونریزی حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد که در صورت مشکوک یا ادامه دار بودن، باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرد.


دیدگاهتان را بنویسید