هرلایف چرخه قاعدگی تخمک گذاری تخمک گذاری چند روز بعد از پریود است؟

تخمک گذاری چند روز بعد از پریود است؟

برای کنترل طبیعی بارداری و البته برای باردار شدن در زمانی درست، زنان باید با چرخه قاعدگی خود به‌خوبی آشنا باشند تا زمان دقیق تخمک گذاری بعد از پریود را تخمین بزنند. تخمین زمان تخمک‌گذاری، کار آنچنان دشواری نیست و تنها باید با مراحل مختلفی که بدن شما در سیکل پریود طی می‌کند، آشنا شوید.…


تخمک گذاری چند روز بعد از پریود است؟

برای کنترل طبیعی بارداری و البته برای باردار شدن در زمانی درست، زنان باید با چرخه قاعدگی خود به‌خوبی آشنا باشند تا زمان دقیق تخمک گذاری بعد از پریود را تخمین بزنند. تخمین زمان تخمک‌گذاری، کار آنچنان دشواری نیست و تنها باید با مراحل مختلفی که بدن شما در سیکل پریود طی می‌کند، آشنا شوید. تخمک‌گذاری در روزهای مشخصی رخ می‌دهد و اگر در این مدت، تخمک آزاد شده بارور نشود، می‌میرد. 

این چرخه تقریبا هر ماه رخ می‌دهد تا زمانی‌که شما برای باردار شدن برنامه‌ریزی کنید و زمانی رابطه جنسی داشته باشید که اسپرم‌ها بتوانند تخمک‌ را بارور کنند. باتوجه به اهمیت موضوع تخمک‌گذاری و داشتن رابطه جنسی در موعدی مناسب، در این مقاله از بلاگ هرلایف به بررسی می‌کنیم که تخمک‌ گذاری چند روز بعد پریود است؟

در طول تخمک‌گذاری چه اتفاقی می‌افتد؟

تخمک‌گذاری یک اتفاق ماهانه برای زنان در سنین باروری است که معمولا در حدود روز ۱۴ از سیکل قاعدگی ۲۸ روزه اتفاق می‌افتد. در طول این فرایند، یک تخمک از یکی از تخمدان‌ها آزاد شده و از لوله فالوپ به رحم می‌رود.

رها شدن تخمک یک اتفاق خودبه‌خودی نیست. موارد مختلفی قبل از تخمک گذاری بعد از پریود اتفاق می‌افتد. فولیکول‌های یکی از تخمدان‌های خانم‌ها بین روزهای ۶ تا ۱۴ چرخه قاعدگی شروع به بلوغ می‌کنند.

در حدود روزهای ۱۰ و ۱۴ سیکل قاعدگی، یک تخمک از یکی از این فولیکول‌ها رشد کرده و سپس در روز ۱۴ چرخه پریود از تخمدان آزاد می‌شود. برخی از خانم‌ها به چرخه قاعدگی خود توجه نمی‌کنند و یا تخمک‌گذاری را دنبال نمی‌کنند. اما لازم است بدانید که تخمک‌گذاری نقش زیادی در لقاح دارد. بنابراین اگر قصد تشکیل خانواده را دارید، دانستن اینکه تخمک‌گذاری چقدر طول می‌کشد، مهم خواهد بود.

هر ماه در طول دورۀ تخمک‌گذاری، معمولا یک تخمک آزاد می‌شود. اما برخی از زنان ممکن است بیش از یک تخمک را در عرض ۲۴ ساعت آزاد کنند. پس از تخمک‌گذاری، تخمک بالغ آمادۀ لقاح توسط اسپرم است که در نهایت منجر به لقاح و بارداری می‌شود.

اگر به‌طورکامل تخمک‌گذاری و نقش آن در باردار شدن زنان را نمی‌دانید، ممکن است فکر کنید که می‌توان در هر زمانی در طول ماه باردار شد. اما واقعیت این است که شما تنها چند روز از هر ماه معین، در زمان تخمک‌گذاری، بارور هستید. بنابراین با تعیین دقیق زمان تخمک‌گذاری می‌توانید شانس باردار شدن خود را افزایش دهید.

تخمک گذاری بعد از پریود در هر ماه چقدر طول می‌کشد؟

تخمک‌گداری چقدر طول می‌کشد؟

یک چرخه طبیعی تخمک‌گذاری حدود ۲۴ ساعت در هر ماه طول می‌کشد. هنگامی‌که تخمک از تخمدان آزاد شود اما بارور نشود، در عرض ۱۲ ساعت تا ۲۴ ساعت می‌میرد یا حل می‌شود. اگر لقاح اتفاق نیفتد، تخمک و دیواره رحم می‌ریزند که این امر منجر به خونریزی قاعدگی حدود ۲ هفته بعد خواهد شد.

اگر چه تخمک‌گذاری بعد از پریود هر ماه در یک روز رخ می‌دهد، اما تصور نکنید فقط یک روز در ماه می‌توانید باردار شوید. لقاح می‌تواند در یک بازه ۶ روزه، یعنی ۵ روز منتهی به تخمک‌گذاری و در روز تخمک‌گذاری اتفاق بیفتد.

لقاح در بازه ۶ روزه به این دلیل است که اسپرم می‌تواند تا ۵ روز در بدن زن زندگی کند. اگر چند روز قبل از تخمک‌گذاری یا در حین تخمک‌گذاری، رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است اسپرمی در بدن شما باقی بماند تا به تخمکی که در لوله فالوپ حرکت می‌کند، خوشامد بگوید.

لقاح در لوله فالوپ اتفاق می‌افتد، نه در رحم! یک تخمک بارور نشده پس از یک روز حل می‌شود و می‌میرد، اما یک تخمک بارور شده به مسیر خود از لوله فالوپ به داخل رحم ادامه می‌دهد. یک تخمک بارور شده ۶ تا ۱۰ روز پس از لقاح به رحم می‌چسبد.

چند روز بعد از پریود تخمک‌گذاری می‌کنید؟

سیکل ماهیانه یک زن، از اولین روز عادت ماهانه تا اولین روز قاعدگی بعدی محاسبه می‌شود. چرخه قاعدگی زنان به‌طور متوسط بین ۲۸ تا ۳۲ روز است، اگر چه در برخی از زنان چرخه‌های کوتاه‌تر یا طولانی‌تر رخ می‌دهد. تخمک‌گذاری معمولا بین روزهای ۱۰ تا ۱۴ سیکل اتفاق می‌افتد و از اولین‌روز آخرین قاعدگی حساب می‌شود. 

همان‌طور که اشاره شد، تخمک‌گذاری معمولا یک روز طول می‌کشد و می‌تواند در هر زمانی در این پنجره اتفاق بیفتد و همیشه در یک ماه یکسان نیست. زنانی که دوره‌های قاعدگی آن‌ها کوتاه‌تر است، احتمال تخمک‌گذاری نزدیک به‌ روز یازدهم دارند. در مورد خانم‌هایی که چرخه پریود نامنظم دارند، برای تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری باید با مشاورۀ زنان یا پزشک متخصص مشورت کنند.

یک خانم در این پنجره زمانی که تخمک‌گذاری می‌کند، بیشترین باروری را دارد و زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند، از پیش‌بینی تخمک‌گذاری برای تعیین زمان رابطه جنسی استفاده می‌کنند، خصوصا اگر برای باردار شدن مشکل داشته باشند.

علائم تخمک‌گذاری بعد از پریود چیست؟

علائم تخمک‌گذاری بعد از پریود چیست؟

برخی از زنان بدون توجه به هیچ تغییری در بدن خود، تخمک‌گذاری می‌کنند، اما برخی از خانم‌ها می‌توانند علائم تخمک‌گذاری بعد از پریود را تشخیص دهند. در دوره تخمک‌گذاری، بدن زنان در بارورترین وضعیت خود قرار دارد. بنابراین توجه به زمان شروع تخمک‌گذاری می‌تواند به آن‌ها در تعیین زمان بارور شدن کمک کند. اگر قصد بچه‌دار شدن را دارید، مهم است که در طول روزهای باروری خود برای داشتن رابطه جنسی برنامه‌ریزی کنید.

 • ترشحات واژن: خبر خوب اینکه راه‌هایی برای اطلاع از زمان تخمک‌گذاری وجود دارد تا احتمال باردار شدن را افزایش داد. به‌دنبال تغییرات در مخاط دهانه رحم و واژن خود باشید. اگر متوجه ترشحات واژن یا مایع دهانه رحم شدید، این نشانه این است که در حال تخمک‌گذاری هستید یا اینکه در چند روز آینده تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد. مایع دهانۀ رحم می‌تواند شفاف، مرطوب، کش‌دار یا رشته‌ای به‌نظر برسد یا ممکن است شبیه سفیدۀ تخم‌مرغ باشد. در چنین شرایطی برای اطمینان می‌توانید از کیت تست تخمک‌گذاری استفاده کنید.
 • تغییر دمای بدن: تغییر دمای پایه بدن را بررسی کنید. این به دمای بدن شما در هنگام استراحت اشاره دارد. دمای بدن ممکن است در طول تخمک‌گذاری کمی افزایش پیدا کند. تنها مشکل این روش این است که برخی از زنان تا ۲ یا ۳ روز پس از زمان باروری خود دمای بدن بالاتری را تجربه نمی‌کنند. بنابراین تا زمانی‌که متوجه افزایش دمای پایه بدن شوید، ممکن است تخمک‌گذاری قبلا اتفاق افتاده باشد.

بااین‌حال، دماسنج ابزار مفیدی برای نظارت بر دمای بدن و تعیین دقیق تخمک‌گذاری است. البته می‌توانید از کیت آزمایش پیش‌بینی تخمک‌گذاری نیز استفاده کنید. همراه با تغییرات در مایع رحم و افزایش دمای بدن، سایر علائم تخمک گذاری بعد از پریود شروع می‌شوند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • گرفتگی عضلات
 • سینه‌های دردناک
 • نفخ
 • افزایش میل جنسی
 • احساس درد یا درد مبهم در یک طرف شکم هنگام تخمک‌گذاری
 • لکه‌بینی سبک روی نوار بهداشتی
 • تغییر در وضعیت و استحکام دهانه رحم
 • افزایش حس بینایی، بویایی و چشایی
 • افزایش سطح هورمون لوتئینیزه قابل تشخیص در آزمایش تخمک‌گذاری

خانم‌ها برای اطلاع از سلامت شرایط بدنی خود، باید از زمان تخمک گذاری بعد از پریود مطلع باشند. این‌کار را می‌توان با دانلود اپلیکیشن‌های آنلاین مانند اپلیکیشن پریود هرلایف نیز انجام داد.

در برخی موارد تخمک تا دو روز پس از تخمک گذاری در بدن زنان زنده می‌ماند!

تخمک‌گذاری بعد از قاعدگی، همه‌چیز به زمان‌بندی بستگی دارد؟

زمان‌بندی در زندگی تقریبا همه‌چیز است، خصوصا وقتی صحبت از باردار شدن یا جلوگیری از بارداری می‌شود. زمانی‌که به احتمال زیاد باردار می‌شوید، هر ماه یک پنجره باروری در حدود ۶ روز دارید که به شرح زیر است.

 • روز منتهی به تخمک‌گذاری
 • روز تخمک‌گذاری

پس از رها شدن، تخمک می‌تواند تا ۲۴ ساعت بارور بماند پس زمان زیادی ندارید. به‌نظر به اندازه کافی ساده می‌رسد، درست است؟

در دوره پریود، دیواره رحم می‌ریزد، زیرا حاملگی در آخرین سیکل رخ نداده است. هورمون‌های مورد نیاز برای حفظ بارداری، مانند پروژسترون، در این زمان بسیار کم است. بااین‌حال، بدن زنان در حال آماده شدن برای پنجره باروری بعدی خواهد بود.

ممکن است یک چرخه قاعدگی منظم داشته باشید اما ناگهان در یک ماه، چند روز زودتر یا دیرتر از حد معمول تخمک‌گذاری کنید یا حتی در یک ماه تخمک‌گذاری نداشته باشید. این موضوع هیچ ارتباطی با ژنتیک بدن شما ندارد، بنابراین لازم نیست قبل از مشورت با پزشک متخصص به آزمایشگا‌ه‌های تخصصی ژنتیک مانند کاریوژن مراجعه کنید.

چندین دلیل برای تاخیر در تخمک‌گذاری یا عدم تخمک گذاری بعد از پریود وجود دارد. 

 • سن شما در حال تغییر است و عوامل مختلفی می‌توانند منجر به تغییر در زمان تخمک‌گذاری شوند.
 • وزن شما ممکن است تغییر کند که عامل مهمی در نوسانات تخمک‌گذاری است. 
 • داشتن سطوح بالای استرس نیز می‌تواند بر تخمک‌گذاری تاثیر بگذارد.

آیا می‌توان بلافاصله پس از شروع یا پایان قاعدگی باردار شد؟

بارداری بعد از پریود

اگر مانند بسیاری از زنان هستید، کمی رابطه عشق و نفرت با پریود خود دارید. تلاش برای فهمیدن اینکه پریود چه زمانی از راه می‌رسد، چقدر طول می‌کشد و آیا می‌توانید در این زمان باردار شوید یا در طول چرخه پریود، می‌تواند احساس یک شغل تمام‌وقت را به شما دهد. شغلی که نیاز به شناخت در مورد بهداشت و سلامت زنان دارد. اما تنها چیزی که هر کدام از والدین می‌خواهند بدانند این است که چه زمانی می‌توانند بچه‌دار شوند.

 • اگر شما به‌صورت منظم تخمک‌گذاری می‌کنید، زمانی قادر به باردار شدن هستید که یک «پنجرۀ بارور» ماهانه دارید. این پنجره بارور از زنی به زن دیگر و حتی از ماهی به ماه دیگر متفاوت خواهد بود. این می‌تواند تشخیص اینکه چه زمانی در بالاترین میزان باروری خود هستید، که معمولا (اما نه همیشه) در اواسط چرخه اتفاق می‌افتد را سخت کند. اگر سیکل ۲۸ روزه دارید، بالاترین میزان باروری را در روز چهاردهم از سیکل قاعدگی خواهید داشت.
 • برخی از زنان به‌طور طبیعی سیکل کوتاه‌تری در حدود ۲۱ روز دارند. در چنین شرایطی ممکن است در طول قاعدگی یا بلافاصله بعد از آن، باردار شوند. اگر به‌طور پراکنده تخمک‌گذاری زودتر از موعد یا دیرتر انجام می‌دهید، ممکن است با داشتن رابطه جنسی درست قبل، در حین یا بعد از قاعدگی، باردار شوید. اما باز گاهی احتمال آن بسیار کم است.
 • لازم است بدانید که جریان قاعدگی ممکن است شروع به کاهش و کم‌رنگ شدن کند یا در پایان چرخه، خون قاعدگی قهوه‌ای شود. به‌نظر می‌رسد که شما هنوز در دوره قاعدگی هستید، اما بدن شما از قبل برای باروری بعدی خود آماده می‌شود. وقتی در اواخر دوره قاعدگی خود رابطه جنسی دارید، ممکن است به پنجره باروری خود نزدیک شوید، به‌خصوص اگر سیکل کوتاه‌تری داشته باشید.
 • فرض کنید که تخمک‌گذاری شما زودتر و حدود ۶ روز پس از شروع قاعدگی اتفاق می‌افتد و در روز سوم پریود، رابطه جنسی دارید. اسپرم‌ها تخمکی برای بارور کردن ندارند، اما عجله‌ای هم برای مردن نخواهند داشت. بنابراین آن‌ها در فرصتی مناسب وظیفه خود را انجام خواهند داد. چند روز بعد، اسپرم‌ها در حالی‌که هنوز در اطراف شنا می‌کنند، شما تخمک‌گذاری می‌کنید. آن‌ها مانند ماهی به سمت تخمک کشیده می‌شوند. یکی از آن‌ها موفق می‌شود خود را به تخمک رسانده و آن را بارور کند.

چه عواملی تخمک‌گذاری بعد از پریود را مختل می‌کنند؟

برخی از خانم‌ها ممکن است هر ماه پریود شوند حتی اگر تخمک‌گذاری نداشته باشند. اگر تخمک‌گذاری نکنید، باز هم دیواره رحم می‌ریزد و خونریزی قاعدگی خواهید داشت. دلیل این امر ضخیم شدن دیواره رحم است که بدون توجه به اینکه تخمک‌گذاری اتفاق افتاده یا خیر، برای رسیدن احتمالی تخمک آماده می‌شود. اما سیکل شما ممکن است سبک‌تر و کوتاه‌تر از حد معمول باشد. 

سیکل کوتاه یا طولانی ممکن است نشانه‌ای از عدم تخمک‌گذاری باشد. اکثر زنانی که طول چرخه طبیعی آن‌ها بین ۲۸ روز تا ۳۵ روز است در حال تخمک‌گذاری عادی هستند. درک چرخه قاعدگی و نحوه عملکرد تخمک گذاری بعد از پریود، کلید تنظیم خانواده است.

عوامل متعددی منجر به تاخیر در تخمک‌گذاری یا عدم تخمک‌گذاری در موعد مقرر می‌شوند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)

عوامل مختلفی می‌توانند بر توانایی زنان در رهاسازی تخمک تاثیر بگذارند. یکی از متداول‌ترین عوامل، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) است. در این سندرم، سطح هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در خانم‌ها نامتعادل است. در چنین شرایطی ابتدا باید برای درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اقدام کرد.

نامتعادل شدن سطح هورمون‌های جنسی منجر به رشد کیست‌های تخمدان (توده خوش‌خیم روی تخمدان‌ها) می‌شود. سندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌تواند مشکلاتی را در چرخه قاعدگی، باروری، عملکرد قلب و ظاهر زمان ایجاد کند.

تیروئید پُرکار یا کم‌کار

تیروئید پُرکار و یا کم‌کار نیز می‌تواند تخمک‌گذاری را متوقف کند و همچنین باعث یائسگی زودرس شود. در این شرایط باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و جواب آزمایشات را ارائه کنید تا داروی مناسب تجویز شود. در مرحلۀ بعدی باید با یک پزشک متخصص زنان نیز مشورت کنید.

استرس و اضطراب

برخی از زنان زمانی که تحت استرس و اضطراب هستند، تخمک‌گذاری نمی‌کنند. اگر در بارداری مشکل دارید، یا فکر می‌کنید تخمک گذاری بعد از پریود ندارید، برای آزمایش باروری با پزشک متخصص مشورت کنید.

تخمک‌گذاری بعد از پریود و تعیین زمان باروری

تخمک‌گذاری بعد از پریود و تعیین زمان باروری

تخمک‌گذاری یک‌بار در ماه اتفاق می‌افتد و حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد. اگر تخمک ظرف مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت بارور نشود، می‌میرد. با این اطلاعات می‌توانید روزهای باروری خود را ردیابی کنید و شانس باردار شدن را افزایش دهید. تنها کافی است علائم را دنبال کنید. در مقابل، اگر فعلا شرایط فرزندآوری را ندارید، می‌توانید با تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید. دیدگاهتان را بنویسید