هرلایف بلاگ چرخه قاعدگی پریود پریود نامنظم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

پریود نامنظم چیست و چگونه درمان می‌شود؟


پریود نامنظم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

نگرانی و دغدغه بسیاری از ما زنان پریود نامنظم است. این نگرانی طبیعی است چون ربط مستقیمی با سلامت جسمی و روحی دارد. اگرچه تجربه پریود نامنظم برای هر خانم می‌تواند متفاوت باشد اما اگر آگاهی به دست آورده باشیم بیشتر می‌توانیم به قاعدگی نامنظم و اهمیتش توجه کنیم.

قاعدگی نامنظم به چه معناست؟

پریود نامنظم یکی از اختلالات چرخه قاعدگی است. به صورت کلی زمانی پریود نامنظم است که طول مدت چرخه که طول چرخه پریود (فاصله شروع دو پریود) به طور ناگهانی در زمان همیشگی خود اتفاق نیفتد. پریود ‌شدن معمولا از سن بلوغ، یعنی بین ۱۰ تا ۱۶سالگی، شروع می‌شود و تا یائسگی که بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی است ادامه دارد.

بیشتر خانم‌ها بعد از اینکه دوران بلوغ را می‌گذرانیم، پریودهای چهار تا هفت روزه را تجربه می‌کنیم. به طور میانگین پریود هر ۲۸ روز یکبار اتفاق می‌افتد، اما چرخه‌های قاعدگی طبیعی می‌تواند بین ۲۱ تا ۳۸ روز متغیر باشد.

البته این اعداد در خیلی از خانم‌ها متفاوت است. شاید فاصله میان روزهای پریود شدن در بعضی موارد، یا حتی هر دفعه در یک زن، دقیقا همین انداره نباشد. اما در هر صورت زمانی می‌گوییم پریود نامنظم است که روزهای بین چرخه قاعدگی، از ۳۸ روز بیشتر یا از ۲۱ روز کمتر باشد. چیزهای زیادی هستند که باعث قاعدگی نامنظم می‌شوند مثل تغییرات در سطح هورمون‌ها، استرس، شرایط عمومی سلامتی، داروها و موارد دیگر.

البته با اینکه خیلی از خانم‌ها بعد از بلوغ چرخه پریود (قاعدگی) منظمی اما اگر روزهای پریود شدن در چرخه قاعدگی کمی تغییر کنند اشکالی ندارد. بر طبق تحقیقات آکادمی پزشکان خانواده در آمریکا (American Academy of Family Physicians) یا AAFP، بین ۹ تا ۱۴ درصد زنان از اولین پریود تا زمان یائسگی پریودهای نامنظم داشته‌اند. پریود نامنظم دسته‌بندی‌های دیگری هم دارد که در بخش بعدی مقاله درباره‌اش می‌خوانیم.

دکتر بکی لین (Becky Lynn)، مدیر مرکز یائسگی و سلامت جنسی اوورا (Evora Center for Menopause & Sexual Health) و استادیار متخصص زنان و زایمان در دانشگاه سنت لوئیس میسوری (Saint Louis University in Missouri) در این باره می‌گوید: «همه ما فکر می‌کنیم که چرخه قاعدگی طبیعی باید ۲۸ روز باشد. اما واقعیت این است که این ۲۸ روز تا یک مقدار مشخصی می‌تواند تغییر کند.» طبق مقاله‌ای که دفتر سلامت زنان وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده (Office on Women’s Health, US Department of Health & Human Services)  در ۱۶ مارس ۲۰۱۶ و با عنوان «مشکلات مرتبط با پریود» منتشر کرده است، پریود نامنظم است. همچنین اگر طول چرخه قاعدگی از ماهی به ماه دیگر بیش از ۲۰ روز تغییر کند، باز می‌توانیم بگوییم پریود نامنظم است.

علائم پریود نامنظم چیست؟

اپلیکیشن جامع پیش‌بینی پریود و مدیریت سلامت زنان هرلایف

 • تقویم پیش‌بینی و محاسبه زمان پریود؛
 • گفتگوی ناشناس و رایگان با پزشک؛
 • محتواهای سفارشی روزانه براساس وضعیت جسمی و روحی شما؛
 • امکان اضافه کردن نزدیکان در بخش همراه برای اطلاع از وضعیت چرخه قاعدگی شما.

علائم پریود نامنظم چیست؟

حتی اگر روز شروع خونریزی از یک چرخه قاعدگی تا چرخه بعد کمی متفاوت باشد باز هم نمی‌گوییم پریود نامنظم شده است. اما موارد دیگری که می‌توانند در دسته‌بندی قاعدگی نامنظم قرار بگیرند عبارتند از:

 • سه بار پشت سر هم پریود نشدن یا بیشتر از سه بار
 • خونریزی بسیار شدیدتر یا سبک‌تر از حد معمول
 • پریودهایی که بیش از ۱۰ روز طول می‌کشند.
 • • اختلاف میان چرخه‌های قاعدگی بیشتر از ۹ روز باشد پریود نامنظم است. برای مثال، یک چرخه ۲۸ روزه باشد، چرخه بعدی ۳۷ روزه و دوباره چرخه قاعدگی بعد از ۲۹ روز باشد.
 • پریودهایی که با درد شدید، گرفتگی عضلات، حالت تهوع یا استفراغ همراه است.
 • اگر تعویض تامپون یا نواربهداشتی یک یا چند بار در یک ساعت باشد.
 • خونریزی یا لکه‌بینی بین دو پریود
 • خونریزی بعد از برقراری رابطه جنسی

چرخه قاعدگی ما زنان ممکن است همیشه قابل پیش‌بینی نباشد و اشکالی هم ندارد. طبیعی است که تغییرات جزئی در طول چرخه قاعدگی داشته باشیم یا پریود کمی سنگین‌تر یا سبک‌تر از پریود قبلی‌مان باشد. قاعدگی نامنظم اتفاق عجیبی نیست و لازم نیست دقیقا در روز مدنظر پریود شویم تا بتوانیم بگوییم پریود طبیعی است.  اما با در نظر گرفتن موارد فوق بهتر و دقیق‌تر می‌توانیم پریود نامنظم را کنترل کنیم.

ثبت پریود و علائم مختلفی که در چرخه پریود تجربه می‌کنید به شما کمک می‌کند تا گزارش دقیقی از پریود خود داشته باشید و به پزشک ارائه کنید همچنین به شما کمک می‌کند تغییرات پریود خود را بهتر درک کنید.

نگاهی به انواع  اختلالات قاعدگی نامنظم

بعضی از اختلالات چرخه قاعدگی باعث قطع کامل یا منقطع شدن پریود و قاعدگی نامنظم یا درد و ناراحتی می‌شوند. شاید بعضی از ما زیاد به این موضوع توجه نمی‌کنیم اما این تغییرات لازم است همیشه به پزشک گفته شود، چون می توانند نشانه‌ای از یک بیماری پنهان باشند و در طولانی‌مدت سلامتی را تهدید کنند.

 • آمنوره (Amenorrhea): وضعیتی است که پریود شدن کاملا متوقف می‌شود. پریود نشدن به مدت ۹۰ روز یا بیشتر غیرطبیعی است مگر اینکه باردار، شیرده یا یائسه باشیم. اگر پریود در سن ۱۵ یا ۱۶ سالگی یا در عرض سه سال پس از رشد سینه‌ها شروع نشده باشد، این هم ممکن است آمنوره باشد.
 • الیگومنوره (Oligomenorrhea): در این وضعیت پریود به ندرت اتفاق می‌افتد. شاید بین دو پریود ۳۸ روز فاصله باشد یا ۶ تا ۸ پریود در سال اتفاق بیفتد. به این معنی که فاصله روز خونریزی در شروع چرخه تا آغاز خونریزی در شروع چرخه بعدی از ۳۸ روز بیشتر شود و یا این فاصله آنقدر زیاد باشد که در طول سال فقط ۶ یا ۸ بار پریود را تجربه کنیم.
 • دیسمنوره (Dysmenorrhea): اگرچه مقداری درد و ناراحتی در زمان پریود طبیعی است اما اصطلاحی پریودهای دردناک و دردهای شدید از جمله اختلالات چرخه قاعدگی است که پریود نامنظم به حساب می‌آید.
 • خونریزی غیر‌طبیعی رحمی: خونریزی غیرطبیعی رحمی، خونریزی بین دو پریود، خونریزی طولانی مدت یا بسیار سنگین است و در دسته قاعدگی نامنظم قرار می‌گیرد.
نگاهی به انواع  اختلالات قاعدگی نامنظم

پریود نامنظم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر تغییراتی را در چرخه قاعدگی خود احساس می‌کنیم، اولین قدم این است که به دقت وضعیت چرخه و پریود را بررسی کنیم. می‌توانیم تاریخ شروع و پایان پریود را جایی بنویسیم. به علائم، میزان خونریزی یا میزان درد و خونریزی همراه با لخته‌های بسیار بزرگ توجه کنیم. بعد از رفتن به پزشک زنان حتما برای شروع لازم است موارد بالا را برای تشخیص قاعدگی نامنظم به او بگوییم. سپس پزشک یک سری معاینات، از جمله معاینه لگنی انجام می‌دهد. احتمالا یک سری عکس‌برداری و آزمایش هم خواهد نوشت، از جمله:

 • سونوگرافی لگن: سونوگرافی می‌تواند پریود نامنظم ناشی از فیبروم رحم، پولیپ یا کیست تخمدان را تشخیص دهد…
 • نمونه‌برداری از آندومتر: در صورت لزوم نمونه‌ای از پوشش داخلی رحم برداشته می‌شود تا احتمال ابتلا به مسائلی مثل آندومتریوز که یکی از دلایل قاعدگی نامنظم است بررسی شود. در بخش‌های بعدی درباره آندومتریوز بیشتر می‌خوانیم.
 • هیستروسکوپی: با این روش پزشک داخل رحم را برای تشخیص و درمان علل خونریزی غیرطبیعی بررسی می‌کند.
 • پاپ اسمیر: با تست پاپ اسمیر می می‌شود وجود انواع عفونت یا سلول‌های سرطانی دهانه رحم را بررسی کرد. چون عفونت و پریود نامنظم با هم در ارتباط هستند این تست یکی از روش‌های تشخیصی بسیار مهم است.
 • آزمایش خون: با آزمایش خون کم‌خونی، مشکلات انعقادی و عملکرد تیروئید بررسی می‌شود. فقر آهن می‌تواند یکی از دلایل قاعدگی نامنظم باشد. عملکرد تیروئید هم بر ترشح هورمون‌ها و تنظیم قاعدگی موثر است. در صورتی که پریود نامنظم با خونریزی شدید همراه باشد بررسی مشکلات انعقادی خون هم ضروری است.
دلایل نامنظم شدن پریود چیست؟

دلایل نامنظم شدن پریود چیست؟

چون شرایط سلامت بالینی با پریودهای نامنظم ارتباط دارد، بررسی آن برای تشخیص پریود نامنظم ضروری است. بعضی از بیماری‌ها می‌توانند بر روی پریود تاثیر بگذارند. اگر به هر یک از آن‌ها مبتلا شویم به دنبالش ممکن است پریود نامنظم را تجربه کنیم. داشتن آگاهی درباره این مسائل بالینی به ما بسیار کمک می‌کند.

 • شیردهی و بارداری: اولین و مهم‌ترین دلیل نامنظم ‌شدن و قطع پریود شیردهی یا بارداری است. در زمان شیردهی، هورمون پرولاکتین که غده هیپوفیز آن را تولید می‌کند، باعث ترشح شیر در پستان مادر می‌شود. همزمان همین هورمون از پریود مادر جلوگیری می‌کند. در کنار این موضوع شیردهی مدام سطح پرولاکتین را بالا نگه می‌دارد. بنابراین هر چه دوران شیردهی طولانی‌تر شود، یا پریود نمی‌شویم یا قاعدگی نامنظم خواهیم داشت. بارداری هم یکی دیگر از دلایل قطع پریود است اما زمانی که پریود عقب می‌افتد، خوب است که مطمئن شویم این موضوع به‌خاطر اشتباه در محاسبه چرخه قاعدگی نباشد، بعد می‌توانیم از بیبی چک استفاده کنیم و برای اطمینان بیشتر تست بارداری بدهیم و با پزشک مشورت کنیم.
 • اندومتریوز (Endometriosis): اندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که بافت آندومتر در خارج از رحم رشد کند. بافت رشدکرده اغلب خودش را به تخمدان‌ها یا لوله‌های فالوپ می‌چسباند. ممکن است اندومتریوز باعث خونریزی غیرطبیعی، گرفتگی عضلات یا درد شدید قبل از پریود و در طول آن شود.
 • بیماری التهابی لگنPID (Pelvic inflammatory disease): بیماری التهابی لگن یک عفونت باکتریایی است که روی دستگاه تناسلی زنان تاثیر می‌گذارد. بیشتر وقت‌ها معمولا یک عفونت مقاربتی درمان‌نشده باعث بروز این بیماری می‌شود. باکتری‌ها وارد واژن می‌شوند و به رحم و دستگاه تناسلی سرایت می‌کنند. علائم بیماری التهابی لگن شامل ترشحات شدید واژن با بوی نامطبوع، پریود نامنظم و درد لگن است.
 • سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (polycystic ovary syndrome) یا PCOS: در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، تخمدان‌ها آندروژن (Androgens) خیلی زیادی تولید می‌کنند. آندورژن نوعی هورمون است که از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کند و یا آن را به تاخیر می‌اندازد و باعث قاعدگی نامنظم می‌شود. گاهی هم ممکن است زنانی که با این سندروم درگیر هستند دیگر پریود نشوند و برای عود نکردن این بیماری حتما لازم است که این موضوع با معاینه کامل پزشک بررسی شود و تحت درمان قرار بگیرد.
 • نارسایی اولیه تخمدان: این وضعیت معمولا در زنان زیر ۴۰ سال رخ می‌دهد و تخمدان‌ها آن‌ها آنطور که باید عمل نمی‌کنند و این موضوع می‌تواند باعث پریود نامنظم شود. البته در طول درمان سرطان با شیمی‌درمانی و پرتودرمانی یا در صورت داشتن بعضی مشکلات مرتبط با سیستم ایمنی نیز ممکن است چنین چیزی پیش بیاید.
 • اختلالات تیروئید یا غده هیپوفیز: کم‌کاری، پرکاری و سایر اختلالات تیروئید یا غده هیپوفیز بر هورمون‌های ما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند منجر به پریود نامنظم شود. افزایش سطح هورمون پرولاکتین که غده هیپوفیز تولید می‌کند نیز می‌تواند در پریود تغییر ایجاد کند.
 • اختلالات خونریزی: اگر خونریزی مدام بیشتر شود یا لخته‌شدن خون از قبل بیشتر باشد یا اندازه لخته‌ها بزرگ باشند، خونریزی پریود بیش از اندازه قبل باشد، اختلالی در پریود وجود دارد و باید با پزشک مشورت شود.
 • سرطان رحم یا سرطان تخمدان: این مورد کاملا باید با معاینه پزشک و انجام آزمایش‌های لازم بررسی شود اما بعضی از سرطان‌ها مثل سرطان رحم یا تخمدان می‌توانند باعث اختلال در چرخه قاعدگی و تغییر در پریود، مثل خونریزی خیلی بیشتر از حد معمول یا قطع کامل پریود شوند.
 • اختلالات خوردن: اختلالات خوردن، به ویژه بی‌اشتهایی عصبی، می تواند روی چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد و حتی پریود را قطع کند. وقتی که پریود به دلیل کم‌خوردن یا ورزش بیش از حد نامنظم یا قطع شود، باید گفت بهتر است به حرف بدنمان گوش دهیم و در رفع مشکل سهل‌انگاری نکنیم.
 • دیابت کنترل نشده: زنان مبتلا به دیابت به دلیل اختلالات هورمونی بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع اختلالات پریود هستند. زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر در معرض چاقی و ابتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک هستند. در نتیجه ممکن است پریودهای نامنظم را هم تجربه کنند.
 • پری منوپر: پری منوپوز به معنای دوران حوالی یائسگی است یعنی زمانی که بدن ما زنان دیگر به طور طبیعی به سمت ناباروی دائم یا یائسگی می‌رود. دوران پری‌منوپوز از سنین مختلفی شروع می‌شود اما معمولا بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی است. میزان هورمون استروژن در این سنین و در طول دوره پری‌مونوپوز کم می‌شود. در نتیجه نه فقط تخمک‌گذاری غیرقابل پیش‌بینی‌تر می‌شود، بلکه فاصله پریودها هم تغییر می‌کند و یا شاید بعضی از ماه‌ها پریود اتفاق نیفتد و قاعدگی نامنظم شود.
 • فیبروم رحمی: به رشد بیش از اندازه بافت رحم زنان در سنین باروری فیبروم رحمی می‌گویند. فیبروم انواع مختلفی دارد و درست مثل کیست‌های تخمدانی فیبروم‌ها هم با تاثیر روی عملکرد استروژن و پروژسترون، تعادل آن‌ها را به هم می‌ریزند. این موضوع می‌تواند باعث اختلال در چرخه قاعدگی، پریود نامنظم یا حتی پریود نشدن شود.
 • استرس و اضطراب: استرس و اضطراب شدید، تولید هورمون گنادوتروپین (Gonadotropin) یا GnRH را مختل می‌کند. این هورمون مسئول تنظیم تخمک‌گذاری و چرخه قاعدگی است. استرس روانی و جسمی هر دو باعث اختلال در تولید این هورمون و پریود نامنظم می‌شوند.
دارو درمانی پریودهای نامنظم

دارو درمانی پریودهای نامنظم

دارو درمانی اغلب اولین راهکار درمان پریود نامنظم است. بسته به شرایطی که تجربه می‌کنیم و طبق تجویز پزشک هر کدام از گروه‌های دارویی زیر را برای دارو درمانی پریودهای نامنظم می‌توان استفاده کرد.

 • مصرف داروهای کنترل بارداری: خونریزی نامنظم یا شدید ناشی از سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، فیبروم رحم، اندومتریوز یا شرایط پزشکی دیگر شاید با مصرف داروهای پیشگیری از بارداری کنترل شوند. این قرص‌ها به تنظیم چرخه قاعدگی هم کمک می‌کنند. این داروها می‌توانند قرص‌های ضدبارداری هورمونی ترکیبی باشند، یا داروهای ضد بارداری فقط حاوی هورمون پروژسترون. هر دو نوع به شکل‌های مختلفی مثل قرص، حلقه واژینال و تزریقی وجود دارند. استفاده از آی‌یو‌دی هورمونی یا همان دستگاه داخل رحمی IUD (Intrauterine device) هورمونی هم موثر است.
 • داروهای ضدخونریزی: برخی از داروهای ضدخونریزی را می‌توانیم برای خونریزی سنگین در پریود نامنظم طبق دستور پزشک مصرف کنیم. معمولا یک قرص را در شروع پریود مصرف می‌کنیم تا خونریزی را تحت کنترل دربیاوریم.
 • مصرف مکمل‌های ویتامین D: نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ که در مجله بیولوژی تولید مثل و غدد درون ریز (Reproductive Biology and Endocrinology) منتشر شد، نشان داد که سطوح پایین ویتامین D با قاعدگی نامنظم ارتباط دارد و مصرف ویتامین D ممکن است به تنظیم آن کمک کند. ویتامین D در بعضی غذاها مثل شیر و محصولات لبنی دیگر و غلات وجود دارد. می‌توانیم ویتامین D را از نور خورشید هم دریافت کنیم و مصرف مکمل‌های ویتامین D تحت نظر پزشک بسیار موثر است.
 • هورمون درمانی: گفتیم که سندروم تخمدان پلی‌کیستیکیکی از دلایل پریود نامنظم است. در این شرایط هورمون درمانی می‌تواند کمک کند. این کار پریود را به افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک القا می‌کند. استفاده از داروهای ضد بارداری ترکیبی هم در درمان قاعدگی نامنظم موثر است.
 • استفاده از داروهای کاهنده هورمون‌های جنسی: این داروها با کاهش استروژن و پروژسترون، اندازه فیبروم‌های رحمی را کوچک می‌کنند. یکی از دلایل خونریزی سنگین در پریود نامنظم فیبروم‌ها هستند و با کوچک شدنشان خونریزی شدید کنترل می‌شود.
 • داروهای کنترل‌کننده قند خون: این داروها می‌توانند با کنترل قند خون، احتمال چاقی و به هم خوردن تعادل هورمونی و در نتیجه ابتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک را کم کنند.
 • مصرف داروهای مربوط به تیروئید: داروهای تیروئید، کم‌کاری، پرکاری و سایر اختلالات مربوط به آن را تحت درمان قرار می‌دهند. این اختلالات هم یکی از دلایل پریود نامنظم هستند.
در چه مواقعی باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد؟

در چه مواقعی باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد؟

اگر پریود دردناک یا نامنظم باشد یا هر یک از علائم زیر را داشته باشیم، بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنیم:

 • درد شدید و گرفتگی در زمان پریود یا در طول چرخه قاعدگی
 • خونریزی شدید و متفاوت با زمان‌های دیگر و تعویض هر ساعتِ نوار بهداشتی
 • داشتن ترشحات بدبو از واژن
 • امتداد پریود بیش از ۷ روز
 • خونریزی واژینال یا لکه‌بینی در فاصله دو پریود یا بعد از یائسگی
 • پریودهای بسیار نامنظم بعد از داشتن چرخه قاعدگی منظم
 • حالت تهوع یا استفراغ در طول پریود
 • داشتن علائم عفونت‌های باکتریایی مثل تب، استفراغ، اسهال، غش یا سرگیجه
 • احتمال بارداری
درمان‌های خانگی بی‌نظمی پریود چیست؟

درمان‌های خانگی بی‌نظمی پریود چیست؟

علاوه بر درمان‌های دارویی و پزشکی، در خانه هم می‌توانیم کارهایی مثل یوگا، تمرینات ورزشی و تغییر در سبک زندگی و الگوهای روزمره انجام دهیم و به بهبود وضعیت پریود نامنظم کمک کنیم.

یوگا و تاثیر آن بر قاعدگی نامنظم

تحقیقی با عنوان تاثیر یوگا نیدرا بر ناهنجاری‌های قاعدگی زنان در سنین باروری که در سال ۲۰۱۳ در مجله طب جایگزین و مکمل (The Journal of Alternative and Complementary Medicine) منتشر شد، پس از بررسی ۱۲۶ شرکت‌کننده در تحقیق در نتایج پایانی نشان داد که ۳۵ تا ۴۰ دقیقه یوگا و ۵ روز در هفته به مدت ۶ ماه، سطح هورمون‌های مرتبط با قاعدگی نامنظم را کم می‌کند. همچنین یوگا درد پریود و علائم احساسی مرتبط مثل افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد و کیفیت زندگی را در زنان مبتلا به دیسمنوره بهتر می‌کند. در این مقاله اشاره کردیم که دیسمنوره وضعیتی است که باعث درد شدید قبل و در طول دوره پریود می‌شود.

کاهش یا افزایش وزن و حفظ وزن سالم

تغییر در وزن روی پریود تاثیر می‌گذارد. اگر اضافه وزن داریم کاهش وزن به تنظیم پریود کمک می‌کند. از طرف دیگر، کاهش شدید وزن یا کمبود وزن هم می‌تواند باعث پریود نامنظم شود. به همین دلیل حفظ وزن متوسط مهم است. اگر اضافه وزن داشته باشیم، هر چه اندازه این وزن بالاتر باشد احتمال تجربه قاعدگی نامنظم و خونریزی و درد شدید بیشتر است چون سلول‌های چربی روی هورمون‌ها و انسولین تاثیر می‌گذارند.

انجام تمرینات ورزشی برای تنظیم قاعدگی نامنظم

ورزش علاوه بر فایده‌های فراوان برای سلامتی می‌تواند به تنظیم پریود هم کمک کند. ورزش برای رسیدن به وزن متوسط بسیار مفید است و معمولا به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک توصیه می‌شود. یک کارآزمایی بالینی با عنوان «آیا ورزش درمان موثری برای دیسمنوره است» که در سال ۲۰۲۱ در گروه پزشکی خانواده و جامعه دانشگاه میسوری (University of Missouri) انجام شد نشان می‌دهد که ورزش در کاهش شدت و مدت درد مرتبط به دیسمنوره بسیار موثر است.

ایجاد تغییر در سبک زندگی

داشتن روال منظم در زندگی بسیار در تنظیم چرخه پریود موثر است. روال منظم زندگی به این معناست که سعی کنیم یک رژیم غذایی متعادل داشته باشیم. برای حفظ وزن سالم به طور منظم ورزش کنیم، با تمرین‌های تنفسی و مدیتیشن استرس خود را مدیریت کنیم و کاهش دهیم، کافی و به‌موقع بخوابیم و حتما سیگار را ترک کنیم.

درمان گیاهی قاعدگی نامنظم

درمان گیاهی قاعدگی نامنظم

استفاده از درمان‌های گیاهی را هم می‌توان به عنوان بخشی از مسیر درمان پریود نامنظم در نظر گرفت. یادمان باشد حتی استفاده از درمان‌های گیاهی هم باید به اندازه باشد.

 • زنجبیل بیشتری مصرف کنیم

زنجبیل به عنوان یک درمان خانگی برای درمان پریودهای نامنظم استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که این گیاه فایده‌های دیگری هم در رابطه با پریود دارد که مهم‌ترین آن تسکین درد است. طبق گزارشی پژوهشی که در مجله تحقیقات گیاه‌درمانی (Phytotherapy Research) در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، مصرف زنجبیل به مدت ۷ روز قبل از پریود علائم خلقی، فیزیکی و رفتاری سندرم پیش از قاعدگی (Premenstrual syndrome) یا PMS را کم می‌کند. در سال ۲۰۱۸ یک کارآزمایی بالینی در دانشگاه علوم پزشکی بابل انجام شد، نشان داد که مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم زنجبیل در هر شش ساعت برای تسکین درد مبتلایان به دیسمنوره موثر است.

 • دارچین را فراموش نکنیم

طبق شواهد اولیه در گزارش تحقیق کوچکی که در سال ۲۰۱۴ در مجله زنان و زایمان آمریکا (American Journal of Obstetrics & Gynecolog) منتشر شد، دارچین به تنظیم چرخه‌های قاعدگی کمک می‌کند و حتی می‌تواند یک گزینه درمانی موثر برای زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک باشد. این گیاه خوش‌عطر که به عنوان ادویه در خانه بیشتر ما ایرانی‌ها پیدا می‌شود، درد و خونریزی پریود را کاهش و حالت تهوع و استفراغ مرتبط با دیسمنوره را هم تسکین می‌دهد. بنابراین دارچین را به طور کلی می‌توان به عنوان یک کمک کننده به درمان طبیعی ایمن و موثر برای زنان جوان مبتلا به دیسمنوره در نظر گرفت.

آیا پریود نامنظم باعث نازایی می‌شود؟

آیا پریود نامنظم باعث نازایی می‌شود؟

داشتن چرخه قاعدگی نامنظم لزوما به این معنی نیست که نمی‌توانیم باردار شویم. مهم علت اصلی این بی‌نظمی که باید پزشک آن را بررسی کند. پزشکان می‌توانند دلیل اصلی را مشخص و گام‌های بعدی را توصیه کنند.

کلام آخر: پریود نامنظم بر کیفیت زندگی موثر است

داشتن یک پریود نامنظم بر کیفیت زندگی‌مان تاثیر می‌گذارد. یادمان باشد هر زمان که تغییر قابل توجهی در چرخه قاعدگی مشاهده کردیم، باید با پزشک صحبت کنیم. بسیاری از علل پریودهای نامنظم قابل درمان یا حتی پیشگیری هستند. علاوه بر صحبت با پزشک، تغییرات مورد نیاز در سبک زندگی مثل ترک سیگار یا شروع یک برنامه ورزشی ملایم را نباید فراموش کنیم. این تغییرات و بعضی از و درمان‌های خانگی به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می‌کنند. یادمان باشد که حتما خونسردی خود را حفظ کنیم و برای مشکلی که داریم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنیم.