هرلایف بلاگ چرخه قاعدگی پریود آیا پریود نامنظم احتمال بارداری را افزایش می‌دهد؟

آیا پریود نامنظم احتمال بارداری را افزایش می‌دهد؟


پریود نامنظم و احتمال بارداری

پریودهای منظم نشان‌ دهندۀ سلامت بدن زنان هستند. وقتی پریودها در زمان مقرر شروع نمی‌شوند و به‌ عبارتی نامنظم می‌شوند، نگرانی‌ها شروع می‌شود. این نامنظمی پریودها می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که باید به‌ درستی توسط پزشک متخصص زنان بررسی شوند چون رابطه‌ای مستقیم بین پریود نامنظم و احتمال بارداری وجود دارد. با‌ توجه‌ به اهمیت این موضوع و نگرانی بسیاری از خانم‌ها برای کاهش احتمال بارداری در شرایط پریودهای نامنظم، در این مقاله از وبلاگ هرلایف به بررسی پریودهای نامنظم و تأثیر آن در کاهش یا افزایش احتمال بارداری می‌پردازیم.

سیکل نامنظم قاعدگی چیست؟

پریود نامنظم برای بسیاری از زنان در دوره های مختلف قاعدگی رخ می‌دهد. یک چرخه قاعدگی در زنان می‌تواند بین ۲۸ روز تا ۳۵ روز باشد. دورۀ ۲۸ روزه یک چرخۀ طبیعی در نظر گرفته شده اما گاهی ممکن است پریود بعدی ۳۱ روز بعد یا حتی ۲۷ روز بعد شروع شود.

چرخه‌های قاعدگی زمانی که خارج از محدوده طبیعی قرار گیرند، نامنظم در نظر گرفته می‌شوند. مطالعات بسیاری نشان داده که دوره عادت ماهانه زنان به‌ صورت طبیعی دارای یک چرخۀ ۲۸ روزه تا ۳۵ روزه است. این سیکل از دوره‌ای به‌ دورۀ دیگر یا از خانمی به خانم دیگر متفاوت خواهد بود. بنابراین ممکن است در یک دوره ۲۸ روزه یا یک دوره ۳۳ روزه پریود شوید. این نشانی از نامنظم بودن پریودهای شما نیست.

اپلیکیشن جامع پیش‌بینی پریود و مدیریت سلامت زنان هرلایف

 • تقویم پیش‌بینی و محاسبه زمان پریود؛
 • گفتگوی ناشناس و رایگان با پزشک؛
 • محتواهای سفارشی روزانه براساس وضعیت جسمی و روحی شما؛
 • امکان اضافه کردن نزدیکان در بخش همراه برای اطلاع از وضعیت چرخه قاعدگی شما.

چطور سیکل نامنظم را تشخیص دهید؟

تشخیص پریود نامنظم

پریود نامنظم و احتمال بارداری مهم‌ترین سؤالاتی هستند که خانم‌ها در زمان تغییر نظم قاعدگی خود می‌پرسند. هنگام شمارش روزهای سیکل قاعدگی، اولین روز خونریزی، روز اول و آخرین روز سیکل، اولین روز خونریزی در سیکل بعدی در نظر گرفته می‌شود. زمانی‌که سیکل قاعدگی منظم ندارید، اولین احتمال، بارداری است. اما پریود نامنظم همیشه نشانۀ باردار شدن نخواهد بود.

اگر در مورد طول چرخۀ قاعدگی خود از ماهی به ماه دیگر مطمئن نیستید، تشخیص زمان دقیق تخمک‌ گذاری دشوار خواهد شد. در این شرایط پیشنهاد می‌شود اپلیکیشن ثبت‌ کننده پریود هرلایف را دانلود کنید.

 رابطه جنسی نزدیک به زمان تخمک گذاری می‌تواند شانس شما را برای بارداری افزایش دهد زیرا برای باردار شدن باید در طول دورۀ باروری خود رابطه جنسی داشته باشید. تشخیص زمان تخمک‌گذاری با وجود پریود نامنظم آسان نخواهد بود و باید بعد از مشورت با پزشک یک سری ارزیابی‌ها انجام دهید.

پریود نامنظم چطور تعریف شده و چه نشانه‌هایی دارد؟

بگذاربد با یک مثال توضیح دهیم که پریود نامنظم چه علائمی دارد. برای مثال ۲۴ روز در یک سیکل و ۴۲ روز در سیکل بعدی:

 • داشتن کمتر از ۹ دوره قاعدگی در سال که به‌ عنوان الیگومنوره یا نامنظمی پریود شناخته می‌شود.
 • گذراندن بیش از ۹۰ روز در یک سال بدون قاعدگی و بدون هیچ توضیح پزشکی مانند بارداری، پیشگیری از بارداری، مشکلات هورمونی یا یائسگی که‌ به‌ عنوان آمنوره شناخته می‌شود.

پریودهای نامنظم همچنین می‌توانند با خونریزی قاعدگی غیرطبیعی مشخص شوند که قبلاً به‌ عنوان منوراژی شناخته می‌شد. از جمله علائم منوراژی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خیس شدن یک یا چند پد بهداشتی و تامپون در هر ساعت برای چندین ساعت متوالی
 • پر شدن کاپ قاعدگی هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار
 • نیاز به تعویض پد بهداشتی یا تامپون در نیمه‌ شب
 • عبور لخته‌های خون بزرگ
 • دوره‌های قاعدگی طولانی‌تر از ۷ روز
 • جریان خونریزی شدید منجر به عدم توانایی برای انجام کارهای روزانه
 • علائم کم‌خونی مانند خستگی، سرگیجه و تنگی‌ نفس

پریود نامنظم و احتمال بارداری چه رابطه‌ای با هم دارند؟

سیکل قاعدگی نامنظم ممکن است نشانه‌ای از تخمک‌ گذاری نامنظم باشد. ممکن است هر ماه تخمک‌ گذاری نداشته باشید یا از ماهی به ماه دیگر در زمان‌های مختلف تخمک‌ گذاری کنید. امکان تخمک‌ گذاری بدون خونریزی بعدی مانند پریود وجود دارد. این اتفاق اغلب به‌ دلیل اسکار (زخم) قبلی رحم یا داروهای هورمونی خاص رخ می‌دهد. همچنین احتمال دارد خونریزی قاعدگی بدون تخمک‌ گذاری نیز داشته باشید. این شرایط معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که پوشش رحم به قدری ضخیم می‌شود که ناپایدار شده و به‌ طور طبیعی از بین می‌رود. اگر هورمون‌های استروژن که قبل از تخمک‌ گذاری تولید می‌شوند، بدون تداخل با هورمون‌های زنانۀ دیگر که پس از تخمک‌ گذاری تولید شده باشند، وجود داشته باشند، پوشش رحم می‌تواند بدون تخمک‌ گذاری نیز ضخیم شود.

دلایل زیادی برای نامنظم شدن قاعدگی وجود دارد و بسیاری از دلایل ممکن است بر تخمک‌ گذاری تأثیر بگذارند یا حتی باردار شدن را دشوارتر کنند که می‌تواند زمینه‌ای برای ناباروری باشد. در برخی موارد، علت قاعدگی نامنظم ممکن است ناشناخته بوده و حتی به‌ دلیل یک بیماری و مشکلات دستگاه باروری زنان نباشد. بنابراین لازم است با مراجعه به مرکز درمانی تخصصی، آزمایش‌های لازم را انجام دهید تا دلایل بررسی شده و برای درمان اقدام شود. درمان اصولی و به‌ موقع می‌تواند شانس منظم‌ شدن پریود و بارداری را افزایش دهد.

عوامل مؤثر در پریود نامنظم و احتمال بارداری

عوامل مؤثر در پریود نامنظم و احتمال بارداری

پریود نامنظم و احتمال بارداری رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. بنابراین در اولین اقدام باید دلایل پریودهای نامنظم بررسی شوند تا روش درمانی مناسب توسط پزشک متخصص زنان پیشنهاد شود. در طول دورۀ پریودی و فعال بودن زنان از نظر جنسی، ممکن است چندین تغییر در میزان خونریزی، زمان پریودی یا طول چرخه قاعدگی رخ دهد. از طرفی بدن هر زنی با زن دیگر متفاوت است، بنابراین قبل از نگرانی در مورد اینکه آیا مبتلا به یک بیماری هستید، با پزشک مشورت کنید.
برخی از دلایلی که ممکن است بر پریود نامنظم و احتمال بارداری تأثیر بگذارند به شرح زیر هستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) وضعیتی است که در آن بدن زن، آندروژن‌های زیادی را ترشح می‌کند. آندروژن‌ها گاهی اوقات به‌ عنوان هورمون‌های جنسی مردانه در نظر گرفته می‌شوند. بسیاری از آندروژن‌ها می‌توانند از رشد و رها شدن تخمک‌های بالغ توسط لوله‌های فالوپ جلوگیری کنند.

طبق آمار و مطالعات، ۲۱ درصد از زنان به سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک مبتلا می‌شوند (در ایران تخمین بین ۶ تا ۸ درصد است) که شایع‌ترین علت ناباروری ناشی از عدم تخمک‌ گذاری است. این سندرم روی پریود نامنظم و احتمال بارداری تأثیر می‌گذارد. (PCOS) می‌تواند یک اختلال ژنتیکی باشد، اما می‌تواند تحت تأثیر سبک زندگی و عواملی مانند اضافه وزن و کم‌ تحرکی نیز قرار گیرد.

قبل از یائسگی

قبل از یائسگی زمانی در دوران باروری زنان است که سطح استروژن و پروژسترون به‌ طور طبیعی کاهش می‌یابد. این امر باعث تخمک‌ گذاری نامنظم و پریودهای مکرر قبل از توقف کامل پریود خواهد شد که نشان‌ دهندۀ شروع یائسگی هستند. به‌ طور معمول، دورۀ قبل از یائسگی حدود ۴ سال به‌ طول می‌انجامد، اما برخی از زنان ممکن است مدت زمان بیشتری شرایط پیش از یائسگی را تجربه کنند.

میانگین سنی شروع دورۀ پیش از یائسگی ۴۷ سال است و ۵۱ سال نیز میانگین سن آخرین دورۀ قاعدگی است. دوره قبل از یائسگی زمانی به پایان می‌رسد که یائسگی شروع شده باشد و این درست زمانی است که شما ۱۲ ماه پریود نشده‌ باشید.

علائم پیش از یائسگی ممکن است شامل یکی از موارد زیر باشد.

 • گرگرفتگی
 • عرق شبانه
 • نوسانات خلقی
 • پریود نامنظم و احتمال بارداری

در حالی‌ که هنوز امکان باردار شدن در دوران پیش از یائسگی وجود دارد، ممکن است بارداری دشوارتر باشد زیرا تخمک‌های آزاد شده پیرتر و به‌ طور بالقوه عمر کوتاه‌تری دارند. از طرفی ممکن است در هر سیکل، تخمک رهاسازی نشود.

ابتلا به بیماری تیروئید

تیروئید یک اندام پروانه‌ای شکل کوچک در پایه گردن است که به تنظیم هورمون‌هایی کمک می‌کند که بر تخمک‌ گذاری و قاعدگی زنان تأثیر می‌گذارند. در یک مطالعه، نزدیک به ۱۴ درصد از دختران جوان مبتلا به اختلالات تیروئید، قاعدگی نامنظم داشتند. بنابراین افزایش احتمال پریود نامنظم و احتمال بارداری ناخواسته یکی از عوارض ابتلا به این بیماری خواهد بود. بیماری تیروئید با تغییر در سطح هورمون‌ها می‌تواند در چرخه پریودی تغییراتی ایجاد کند.

افزایش یا کاهش وزن

اضافه وزن یا کاهش شدید وزن می‌تواند یک واکنش زنجیره‌ای در بدن شما ایجاد کند که عملکرد هورمونی را مختل خواهد کرد. این اختلال در عملکرد هورمونی می‌تواند منجر به عدم تخمک‌ گذاری یا تخمک‌ گذاری نامنظم شده و همچنین باعث نامنظم شدن قاعدگی شود. بر اساس تحقیقات منتشر شده در (BMC Women’s Health Trusted Source)، زنانی که شاخص تودۀ بدنی آن‌ها کمتر از ۲۰ یا بیشتر از ۲۵ باشد، حداقل ۱.۱ برابر بیشتر از زنانی که (BMI) بین ۲۰ تا ۲۵ دارند، دچار بی‌نظمی‌های قاعدگی می‌شوند. بنابراین کاهش شدید وزن یا افزایش شدید وزن می‌تواند روی پریود نامنظم و احتمال بارداری تأثیر بگذارد.

استرس و اضطراب

استرس می‌تواند بر طیف گسترده‌ای از عملکردهای بدن از جمله تخمک‌ گذاری تأثیر بگذارد. کسانی که سطح بالاتری از استرس را تجربه می‌کنند، معمولاً در مقایسه با افراد دیگر بیشتر در معرض اختلالات قاعدگی و پریودهای نامنظم قرار دارند.

آیا با پریودهای نامنظم می‌توان باردار شد؟

بارداری با پریود نامنظم

در پاسخ می‌توان گفت بله، می‌توان با وجود پریودهای نامنظم باردار شد. باردار شدن با تخمک‌ گذاری رابطه مستقیم دارد. بنابراین تنها تا زمانی که تخمک‌ گذاری دارید، حتی نامنظم، می‌توانید باردار شوید. پریودهای نامنظم لزوماً به‌مفهوم عدم تخمک‌ گذاری نیست. بلکه فقط به‌ این معنی است که شما نمی‌توانید طبق یک برنامه منظم یا قابل‌ پیش‌ بینی تخمک‌ گذاری کنید.

پریودهای نامنظم می‌تواند تخمک‌ گذاری و بارداری را سخت‌تر کند، اما غیرممکن نیست. تنها در مقایسه با خانم‌هایی که پریودهای منظم دارند، ممکن است سخت‌تر باردار شوید.

آیا پریود نامنظم احتمال بارداری را افزایش می‌دهد؟

اگر در حال تخمک‌ گذاری هستید، پس توانایی باردار شدن را خواهید داشت. اما اگر پریود نامنظم دارید، احتمال بارداری شما ممکن است کمتر از خانم‌هایی باشد که دوره‌های منظم پریودی دارند. بنابراین در یک پاسخ صریح و ساده باید گفت که پریود نامنظم و احتمال بارداری رابطۀ عکس دارند. به‌ احتمال زیاد و در بسیاری از زنان، پریودهای نامنظم احتمال بارداری را کاهش می‌دهند.  

علائم تخمک‌ گذاری با وجود دوره‌های نامنظم پریود

همان‌ طور که اشاره شد، پریودهای نامنظم رابطه‌ای مستقیم با تخمک‌ گذاری و احتمال بارداری دارند. وقتی نتوانید زمان دقیق تخمک‌ گذاری را تخمین بزنید، احتمال بارداری نیز کاهش پیدا می‌کند. اما با وجود دوره‌های نامنظم پریود، تخمک‌ گذاری باز هم انجام خواهد شد. بدن هوشمند و منحصر به‌ فرد زنان با علائمی نشان می‌دهد که آماده تخمک‌ گذاری و باروری است. این علائم به شرح زیر هستند.

 • مخاط دهانۀ رحم شفاف و کشیده می‌شود و مانند سفید تخم‌ مرغ است.
 • دمای پایۀ بدن (BBT) نیز با شروع تخمک‌ گذاری در نوسان خواهد بود. ردیابی این افزایش دمای پایه بدن به شما کمک می‌کند زمان تخمک‌ گذاری را تعیین کنید.

چطور با پریود نامنظم احتمال بارداری را افزایش دهید؟

اگر پریودهای نامنظم دارید، پس احتمال باردار شدن شما کمتر از زنانی خواهد بود که دوره‌های منظم قاعدگی دارند. همان‌ طور که در بخش‌های قبلی بررسی شد دلایل عمدۀ پریودهای نامنظم عامل اصلی کاهش تخمک‌ گذاری است. با کاهش تخمک‌ گذاری احتمال بارداری زنان نیز کاهش پیدا می‌کند. اما می‌توانید با راهکارهایی احتمال بارداری خود را افزایش دهید

داشتن رابطه جنسی منظم

مهم‌ترین راهکار در شرایط پریود نامنظم و تمایل برای بارداری این است که به‌ طور منظم رابطه جنسی محافظت‌ نشده داشته باشید. سعی کنید حداقل ۲ تا ۳ روز یکبار رابطه جنسی محافظت‌ نشده داشته باشید.

دنبال کردن فرایند تخمک‌ گذاری

روش‌های متعددی برای تخمین زمان تخمک‌ گذاری وجود دارد که شامل اپلیکیشن‌های ثبت پریود هستند. اما پریودهای نامنظم، تخمین دقیق زمان تخمک‌ گذاری را دشوار خواهد کرد. چرخه‌های نامنظم اغلب با استفاده از روش‌های سنتی مانند روش ثبت دمای پایۀ بدن و بررسی مخاط دهانۀ رحم نیز قابل ارزیابی هستند. برای بررسی زمان تخمک‌ گذاری همچنین می‌توانید از کیت‌های پیش‌ بینی تخمک‌ گذاری نیز استفاده کنید.  

درمان بیماری زمینه‌ای

اگر به یک بیماری زمینه‌ای مبتلا هستید که روی باروری شما تأثیر می‌گذارد، حتماً باید برای درمان اقدام کنید. درمان این بیماری می‌تواند شانس بارداری شما را با وجود پریودهای نامنظم افزایش دهد. در شرایطی که پریودهای نامنظم منجر به کاهش احتمال بارداری می‌شود، پزشک متخصص زنان ممکن است دارویی را برای تحریک تخمک‌ گذاری بیشتر تجویز کند.

کاهش وزن و افزایش وزن

کاهش وزن و افزایش وزن نیز می‌توانند به تنظیم پریود و افزایش احتمال بارداری کمک کنند. طبق مطالعات انجمن آگاهی از (PCOS)، کاهش تنها ۵ تا ۱۵ درصد از وزن بدن می‌تواند به تنظیم تخمک‌ گذاری در زنان دارای اضافه‌ وزن کمک کند. البته لازم است توصیه‌های پزشک متخصص را برای کاهش یا افزایش وزن دریافت کرده و در کنار تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، ورزش منظم نیز داشته باشید.

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی

یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین راهکارها برای درمان پریود نامنظم و احتمال بارداری، تغییر در سبک زندگی است. بهبود سلامت کلی بدن زنان در گرو داشتن سبکی سالم از زندگی روزمره است. برای ایجاد تغییرات در سبک زندگی خود موارد زیر را دنبال کنید.

 • سیگار را ترک کنید.
 • مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 • رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
 • ورزش‌های سبک تا متوسط انجام دهید.
 • رژیم غذایی شدید و سخت نگیرید.
 • ورزش‌های شدید و سنگین انجام ندهید.
 • روزانه یک مولتی‌ ویتامین تجویز شده توسط پزشک متخصص مصرف کنید.

درمان تیروئید

اگر پریود‌های نامنظم شما به‌ دلیل کم‌ کاری یا پر کاری تیروئید است، پزشک داروهایی تجویز می‌کند که هورمون تیروئید را افزایش داده یا کاهش دهد. مطالعه‌ای منتشر شده که نشان می‌دهد ۳۵ درصد از زنان مبتلا به کم‌ کاری تیروئید و ناباروری که با داروهای مناسب تحت درمان قرار گرفته‌اند، باردار شده‌اند.

آیا پریودهای نامنظم بر سلامت بارداری تأثیر می‌گذارد؟

ممکن است بسته به اینکه چه چیزی باعث قاعدگی نامنظم شده، احتمال بارداری نیز کاهش پیدا کند. اگر علت ناشناخته باشد، ممکن است خطر ناباروری نیز افزایش پیدا کند. در هر صورت باید با پزشک متخصص مشورت کنید. زنان باردار مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک در معرض خطر بیشتری قرار دارند. این خطرات به شرح زیر هستند.

 • سقط جنین
 • ابتلا به دیابت بارداری
 • افزایش ناگهانی فشار خون پس از هفته بیستم بارداری
 • زایمان زودرس

توجه کنید که زنان باردار مبتلا به پر کاری تیروئید کنترل‌ نشده، با نرخ بالاتری در معرض زایمان نوزاد مرده، نوزاد نارس یا نوزادی با نقص مادرزادی هستند.

پریود نامنظم و احتمال بارداری در زنان بارور

پریودهای نامنظم می‌توانند دلایل زیادی مانند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشند. در چنین شرایطی اولین تأثیری که پریود نامنظم و احتمال بارداری دارد، عدم تعیین دقیق زمان تخمک‌ گذاری است. وقتی پریودها نامنظم باشند، تعیین زمان تخمک‌ گذاری سخت‌تر شده و نیاز به ارزیابی و بررسی دقیق‌تری دارد. 

اولین راهکار این است که برای درمان پریود نامنظم اقدام شود تا به واسطۀ آن فرآیند تخمک‌ گذاری مجدداً منظم شود. اگر مایل به بارداری هستید باید از زمان دقیق تخمک‌ گذاری اطلاع پیدا کنید تا رابطه جنسی در زمان مناسب برقرار شود. پس ارتباط میان پریودهای نامنظم و بارداری را نادیده نگیرید.

جمع بندی

 • اگر هورمون‌های استروژن که قبل از تخمک‌ گذاری تولید می‌شوند، بدون تداخل با هورمون‌های زنانۀ دیگر که پس از تخمک‌ گذاری تولید شده باشند، وجود داشته باشند، پوشش رحم می‌تواند بدون تخمک‌ گذاری نیز ضخیم شود.
 • سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک، علت ناباروری ناشی از عدم تخمک‌ گذاری است. این سندرم روی پریود نامنظم و احتمال بارداری تأثیر می‌گذارد.
 • استرس می‌تواند بر طیف گسترده‌ای از عملکردهای بدن از جمله تخمک‌ گذاری تأثیر بگذارد. کسانی که سطح بالاتری از استرس را تجربه می‌کنند، معمولاً در مقایسه با افراد دیگر بیشتر در معرض اختلالات قاعدگی و پریودهای نامنظم قرار دارند.
 • اولین تأثیری که پریود نامنظم و احتمال بارداری دارد، عدم تعیین دقیق زمان تخمک‌ گذاری است.
 • شما با نصب اپلیکیشن هرلایف می‌توانید تقویم مناسب پریود را در اختیار داشته باشید. مقالات مفیدی در وبلاگ هرلایف وجود دارند که به شما در بهبود سلامت دستگاه تناسلی و بارداری کمک می‌کنند.