هرلایف چرخه قاعدگی پریود پریود شدن دختران در چه سنی اتفاق می‌افتد؟

پریود شدن دختران در چه سنی اتفاق می‌افتد؟

اولین پریود دختران چه زمانی رخ می‌دهد؟ این یکی از سوالات رایجی است که اکثر دختران در دوره نوجوانی از مادران خود می‌پرسند. آگاهی از اینکه سن پریود شدن دختران از چه زمانی آغاز می‌شود، به آن‌ها این فرصت را خواهد داد تا برای مواجهه با آن آماده شوند. بنابراین زمانی‌که اولین خون قاعدگی را…


پریود شدن دختران

اولین پریود دختران چه زمانی رخ می‌دهد؟ این یکی از سوالات رایجی است که اکثر دختران در دوره نوجوانی از مادران خود می‌پرسند. آگاهی از اینکه سن پریود شدن دختران از چه زمانی آغاز می‌شود، به آن‌ها این فرصت را خواهد داد تا برای مواجهه با آن آماده شوند. بنابراین زمانی‌که اولین خون قاعدگی را مشاهده کنند، به‌جای ترس و اضطراب، خوشحال خواهند بود که بدن آن‌ها وارد مرحله‌ٔ دیگری از رشد شده است. لازم است بدانید که سن مشخصی برای شروع قاعدگی در دختران وجود ندارد و اولین قاعدگی در یک بازۀ سنی رخ می‌دهد. به‌همین دلیل در این مقاله از بلاگ هرلایف سن شروع اولین پریود در دختران را بیشتر بررسی کرده‌ایم.

بلوغ چیست؟

بلوغ زمانی است که بدن کودک شما با انتقال به بزرگسالی شروع به رشد و تغییر می‌کند. این درست زمانی است که دختران و پسران تغییرات فیزیکی را برای رسیدن به بلوغ جنسی و توانایی تولیدمثل تجربه می‌کنند. مراحل بلوغ، مسیر مشخصی را با پیشرفت تغییرات جسمی دنبال می‌کند. تغییرات عاطفی بلوغ ممکن است با سرعت تغییرات فیزیکی رشد نکنند. این تغییرات فیزیکی و عاطفی برای هر کودکی در سنین مختلف شروع شده و پایان می‌یابد.

بلوغ زمانی شروع می‌شود که بخشی از مغز فرزند شما به نام «هیپوتالاموس» شروع به تولید هورمونی به نام «هورمون آزادکننده گنادوتروپین یا «GNRH» می‌کند. این هورمون از طریق خون به هیپوفیز رفته و این غده را برای ترشح دو هورمون دیگر تحریک خواهد کرد. «هورمون لوتئینیزه‌کننده یا «LH» و «هورمون محرک فولیکول یا FSH» به اندام‌های جنسی دختر و پسر یعنی تخمدان‌ها و بیضه‌ها سفر کرده و آن‌ها را تحریک می‌کنند تا هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون را آزاد کنند. این هورمون‌های پیام‌رسان باعث می‌شوند که علائم بلوغ آشکار شود. وقتی علائم بلوغ ظاهر شوند، سن پریود شدن دختران نیز مشخص خواهد شد.

بلوغ دختران از چه زمانی شروع می‌شود؟

به‌طورکلی، بلوغ دختران حدود ۲ سال زودتر از پسران اتفاق می‌افتد. بلوغ برای دختران معمولا بین سن ۸ سالگی تا ۱۳ سالگی شروع می‌شود. اما لازم است بدانید که برخی از دختران ممکن است بلوغ زودرس را نیز تجربه کنند. بلوغ دختران ۵ مرحله دارد که به شرح زیر است.

 • مرحلۀ ۱ قبل از بلوغ است. در این مرحله دختران هیچ تغییر قابل مشاهده‌ای را تجربه نخواهند کرد.
 • مرحلۀ ۲، تغییرات فیزیکی شروع می‌شود. دختران معمولا بین سن ۸ تا ۱۳ سالگی این تغییرات فیزیکی را تجربه خواهند کرد.
 • مرحلۀ ۳، سینه‌ها شروع به جوانه‌زدن خواهند کرد و آرئول (ناحیه رنگدانه اطراف نوک پستان) بزرگ می‌شود. در این مرحله تغییرات فیزیکی سرعت بیشتری می‌گیرند که معمولا بین ۹ تا ۱۴ سالگی خواهد بود. یکی دیگر از نشانه‌های ورود به این مرحله، آکنه‌ها هستند.
 • مرحلۀ ۴، موهای نازک ناحیۀ تناسلی ظاهر می‌شوند و موهای زیربغل نیز شروع به رشد خواهند کرد.
 • مرحلۀ ۵، قد دختران حدود ۶ سانت در سال افزایش پیدا می‌کند و دختران در این مرحله به بلوغ جسمی می‌رسند. ممکن است موهای ناحیۀ تناسلی تا ران‌ها ادامه پیدا کنند و ضخیم‌تر شوند. بیشتر دختران در سن ۱۶ سالگی به اوج رشد قدی خود می‌رسند اما برخی دیگر ممکن است تا ۲۰ سالگی به رشد قدی ادامه دهند.

با آشکار شدن علائم بلوغ می‌توان انتظار داشت که در سال‌های بعد پریود دختران شروع شود.

چه زمانی رشد دخترها متوقف می‌شود؟

دختران نوزاد و کودک با سرعتی زیاد رشد می‌کنند. هنگامی که آن‌ها به دوران بلوغ خود می‌رسند، دوباره رشد چشمگیری خواهند داشت. رشد دختران معمولا در ۱۴ یا ۱۵ سالگی یا چند سال پس از اولین قاعدگی، متوقف می‌شود.

چه چیزی باعث پریودی می‌شود؟

پریود نتیجۀ بلوغ است و به دلیل تغییر در هورمون ها رخ می‌دهد. هورمون‌ها، پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند. این درست زمانی است که بدن دختران قادر به تولیدمثل و بارداری خواهد شد. هنگامی که چرخه پریود شروع می‌شود، سطح استروژن افزایش پیدا می‌کند که این موضوع باعث ضخیم‌شدن پوشش داخلی رحم خواهد شد.

وقتی پوشش رحم ضخیم شود می‌تواند از تخمک بارور شده حمایت کند و این موضوع به بارداری موفق منجر خواهد شد. اگر تخمک بارور شده وجود نداشته باشد، بدن زنان پوشش داخلی رحم را می‌شکند و آن را به بیرون از رحم هدایت خواهد کرد. شکستن پوشش داخلی رحم و هدایت آن به بیرون از رحم در واقع همان خونریزی پریودی یا شروع دوره قاعدگی است. 

این دوره در فواصل زمانی مشخص، تکرار می‌شود. معمولا حدود یک ماه (بین ۲۸ تا ۳۵ روز) طول می‌کشد تا آستر یا پوشش داخلی رحم دوباره ساخته شده و سپس مجدداً خراب شود. به‌همین دلیل است که اکثر زنان و دختران، تقریبا ۱ بار در ماه پریود می‌شوند.

اولین قاعدگی دختران چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

اولین قاعدگی دختران

اکثر دختران اولین عادت ماهانه خود را بین سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی تجربه می‌کنند که اولین پریود دختران خواهد بود. میانگین سنی شروع قاعدگی، ۱۲ سال است. البته لازم است بدانید که بدن هر دختری برنامۀ خاص خود را دارد، بنابراین ممکن است برخی از دختران پریودی خارج از این قاعدۀ زمانی داشته باشند. به همین دلیل قاعدگی ممکن است در برخی از دخترها کمی زودتر یا حتی کمی دیرتر شروع شود و نمی‌توان برای آن سن پریود شدن دختران را به صورت دقیق تعیین کرد.

نشانه‌های شروع سن پریود شدن دختران کدامند؟

به‌عنوان یک قانون کلی و علمی می‌توان گفت که قاعدگی حدود ۲ سال پس از رشد سینه‌ها شروع خواهد شد. نشانۀ دیگری از شروع قاعدگی می‌تواند ترشحات واژن (ترشحات مخاطی) باشد که هر دختری ممکن است آن را روی لباس زیر خود ببیند. ترشحات واژن معمولا حدود ۶ ماه تا یک سال قبل از اولین پریود شدن دختران شروع خواهند شد. یکی دیگر از نشانه‌ها برای شروع سن قاعدگی دختران، رشد موهای ناحیۀ تناسلی و موهای زیربغل است. ممکن است در ابتدا چند تار موی نازک را ببینید، اما آن‌ها به مرور بیشتر و ضخیم‌تر خواهند شد.

لازم است بدانید که شکل و اندازۀ بدن دختران قبل از شروع اولین قاعدگی به‌سرعت تغییر می‌کند. اولین قاعدگی معمولاً حدود ۶ ماه تا ۱ سال پس از سریع‌ترین جهش رشد دختران شروع می‌شود. البته در برخی از دختران ممکن است این بازۀ زمانی به ۲ سال نیز افزایش پیدا کند. اگر دختران رشد قدی خود را دنبال کنند و متوجه شوند که به سرعت تغییر کرده و سپس شروع به ‌کند شدن می‌کند، احتمالا اولین پریودی آن‌ها در راه است.

یکی دیگر از نشانه‌های نزدیک شدن به اولین قاعدگی این است که اندازهٔ واژن، رحم و تخمدان دختران نیز در این زمان بزرگ‌ می‌شود. تغییرات دیگری در وزن نیز رخ می‌دهد و برخی از قسمت‌های بدن آن‌ها چاق‌تر و گردتر خواهد شد و قسمت‌های دیگر ثابت باقی می‌مانند. البته با بزرگ‌تر شدن باسن، سایز شلوار نیز تغییر خواهد کرد.

نشانه‌های سندروم پیش از قاعدگی

پریود برخی از دختران بدون هیچ علائم هشدار دهنده‌ای شروع می‌شود؛ اما در مقابل ممکن است برخی دیگر از دختران سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را در روزهای منتهی به پریودی تجربه کنند. سندرم پیش از قاعدگی، علائم و نشانه‌هایی دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • آکنه
 • نفخ شکم
 • درد در سینه‌ها
 • کمر درد
 • یبوست
 • اسهال
 • احساس خستگی بیش از حد معمول
 • احساس هیجانی یا تحریک‌پذیری اضافی
 • هوس خوراکی‌های شیرین
 •  ترشحات شفاف و سفید واژن

با وجود علائم پیش از قاعدگی و فرا رسیدن سن پریود، توصیه می‌شود که دختران یک کیت پریود که می‌تواند شامل نوار بهداشتی یا تامپون، یک مسکن و لباس زیر تمیز باشد را در کیف خود داشته باشند تا به محض شروع پریودی و مشاهده خون از آن استفاده کنند.

اولین قاعدگی دختران چگونه شروع می‌شود؟

همان‌طور که اشاره شد، سن پریود شدن دختران بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی است. اما بیشتر دختران با میانگین سنی ۱۲ سال، اولین پریودی خود را تجربه می‌کنند. اولین قاعدگی معمولا پس از اولین تخمک‌گذاری یک دختر رخ می‌دهد. این درست زمانی است که تخمدان‌ها یک تخمک را در لولۀ فالوپ رها می‌کنند.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، پوشش رحم ضخیم می‌شود تا تخمک را برای باروری آماده کند. اگر لقاح اتفاق نیفتد، پوشش رحم می‌ریزد، زیرا بدن دیگر به آن نیازی ندارد. خون پریود دقیقا از همین جا آغاز می‌شود. در اکثر زنان، این چرخه به‌طور منظم از سن پریود شدن دختران برای اولین بار تا یائسگی، یعنی زمانی که دورۀ آن‌ها پایان یابد، ادامه پیدا می‌کند.

در چند سال اول پس از شروع سن پریود دختران و اولین قاعدگی، ممکن است دختران قاعدگی نامنظم را تجربه کنند که در فواصل زمانی غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهند. با این حال، با گذشت زمان قاعدگی آن‌ها منظم‌تر خواهد شد.

اکثر دختران و زنان هر بار که پریود می‌شوند، ۲۸ روز طول می‌کشد تا دورۀ بعدی آن‌ها شروع شود. البته بسیاری دیگر از زنان ممکن است زودتر یا دیرتر از این مدت شروع قاعدگی بعدی را داشته باشند. بنابراین در یک قاعدۀ کلی گفته می‌شود که یک دورۀ طبیعی قاعدگی معمولاً بین ۲۸ تا ۳۵ روز طول می‌کشد. لازم است بدانید که طول دوره از فردی به فرد دیگر و از دوره‌ای به دورۀ دیگر متفاوت خواهد بود.

اولین قاعدگی با شروع سن پریود شدن دختران چگونه خواهد بود؟

دورۀ قاعدگی هر دختری متفاوت با دیگری است بنابراین مقایسه بین دختران روشی صحیح برای تعیین سن پریود شدن دختران نخواهد بود. پریودها می‌توانند از نظر مدت، فرکانس و شدت با یکدیگر متفاوت باشند و این موضوع نه تنها از دختری به دختر دیگر که حتی از دوره‌ای به‌ دورۀ دیگر نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین ممکن است برخی از ماه‌ها، پریودهای سبک‌تر یا در برخی از ماه‌ها، پریودهای سنگین‌تر را تجربه کنید.

با شروع سن پریود شدن دختران، برخی از آن‌ها اولین پریود را سبک و با مقدار کمی خون تجربه خواهند کرد. حتی ممکن است پریود آن‌ها به تدریج شروع شود به این صورت که ابتدا مقداری لکه‌بینی یا ترشحات قهوه‌ای رنگ داشته باشند و پس از آن خونریزی بیشتر شده و رنگ آن به قرمز تغییر کند. برای برخی دیگر از دختران، پریود ممکن است به صورت ناگهانی شروع شود و خون قرمز بلافاصله مشاهده شود. در هر ۲ صورت، اولین قاعدگی با شروع سن پریود شدن دختران طبیعی خواهد بود.

اولین خون قاعدگی دختران چه رنگی خواهد بود؟

اولین خون قاعدگی دختران

توجه کنید که رنگ خون پریود می‌تواند از قهوه‌ای تا قرمز تیره متغیر باشد. برخی از دختران حتی ممکن است لخته‌های خونی کوچک را نیز مشاهده کنند. هیچ قاعدۀ کلی در مورد رنگ اولین پریود دختران وجود ندارد. بسیاری از دختران اولین بار خون پریود قهوه‌ای را تجربه می‌کنند، در حالی که ممکن است برخی دیگر از دختران خون قاعدگی قرمز، صورتی یا نارنجی رنگ را تجربه کنند. بنابراین اولین رنگ خون قاعدگی در دختران بسیار متفاوت خواهد بود چون هر کدام از آن‌ها بدنی منحصربه‌فرد دارند.

آیا با شروع قاعدگی، پریودها به طور منظم اتفاق می‌افتند؟

وقتی سن پریود شدن دختران فرا رسیده و آن‌ها اولین پریودی خود را تجربه می‌کنند، در چند سال اول پس از شروع قاعدگی، ممکن است پریود به‌صورت منظم رخ ندهد. این امر در ابتدا طبیعی است و نشانه‌ای از پریودهای نامنظم نخواهد بود. تقریبا ۲ تا ۳ سال پس از اولین قاعدگی، پریود دختران می‌تواند کمی نامنظم باشد.

چطور برای سن پریود شدن دختران را آماده کنید؟

اکنون که می‌دانید اکثر دختران بین سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی اولین پریود خود را تجربه می‌کنند و اولین قاعدگی چگونه است، باید قبل از شروع این سن با دختران خود صحبت کنید. ذهن آن‌ها باید برای مواجهه با اولین قاعدگی آماده شود. آن‌ها باید بدانند که این بخشی طبیعی و عادی از فرایندهای بدن هوشمند آن‌هاست که بدن‌شان را برای بارداری و شیردهی در آینده آماده می‌کند. 

یکی از مهم‌ترین فواید صحبت کردن در مورد پریودی در سن بلوغ دختران، آشنایی آن‌ها با موارد بهداشتی است. این موضوع نه تنها باعث کاهش اضطراب آن‌ها در مورد تغییرات جسمی و روحی شده، بلکه ذهن آن‌ها را برای داشتن یک زندگی در سلامت جسمی کامل نیز آماده خواهد کرد.

دختران باید بدانند که چرا هر ماه قاعدگی اتفاق می‌افتد. آن‌ها باید بدانند که هر ماه، با شروع اولین قاعدگی، هورمون‌های استروژن و پروژسترون، بدن‌شان را برای بارداری احتمالی آماده می‌کنند. اما همواره پیش‌بینی اولین قاعدگی دشوار است. بنابراین بهترین ایده یا راهکار این است که برای آن آماده باشند. اکنون می‌توانید اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید دختر شما برای اولین دورۀ قاعدگی خود آماده است.

اقدامات لازم برای اولین دوره قاعدگی در دختران

اقدامات لازم در اولین قاعدگی دختران جهت ایجاد آرامش در آنها به شرح زیر است.

 • با او صحبت کنید و به هر سؤالی که دارد با حوصله پاسخ دهید. اجازه ندهید برای این فرایند طبیعی و خارق‌العادۀ بدنش، احساس شرم و خجالت داشته باشد.
 • با شروع سن پریود شدن دختران، بهتر است به آ‌ن‌ها یک کیت پریود هدیه دهید. این کیت می‌تواند شامل نوار بهداشتی، یک قرص مسکن پیشنهاد شده توسط پزشک متخصص زنان و پدهای کاهش درد قاعدگی باشد.
 • به آن‌ها آموزش دهید که باید هر چند ساعت یک بار، پد بهداشتی خود را تعویض کنند و به شدت روی بهداشت زنان در این دوره تأکید کنید.
 • در مورد برخی از مزایا و معایب محصولات قاعدگی با آن‌ها صحبت کنید. لازم است توضیح دهید که چه زمانی باید از پد و چه زمانی از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنند.
 • از کلمات واضح و مشخص برای اعضای بدن و عملکردهای بدن آن‌ها استفاده کنید. توضیح دهید که چرا قاعدگی رخ می‌دهد و تا چه سنی ادامه دارد.

چه زمانی باید با پزشک صحبت کنید؟

بیشتر دختران در سنینی بین ۱۲ سالگی و ۱۳ سالگی یا حتی تا ۱۵ سالگی پریود خواهند شد. اما ممکن است برخی از آن‌ها زودتر یا حتی دیرتر پریود شوند. اگر دختران یکی از علائم زیر را داشته باشند، لازم است با یک پزشک متخصص زنان مشورت کنند تا دلایل پریود زودتر از موعد یا عقب‌افتادن اولین پریود یا تاخیر در پریود در دوران سن پریود شدن دختران، بررسی شود.

 • دختر شما ۱۵ سال دارد اما هنوز اولین پریود خود را تجربه نکرده است.
 • بیش از ۳ سال از شروع رشد سینه‌ها گذشته اما هنوز اولین پریود خود را تجربه نکرده است.
 • بیش از ۲ سال از اولین قاعدگی گذشته اما هنوز قاعدگی‌ها هر ۳ تا ۶ هفته رخ نمی‌دهند یا به عبارتی قاعدگی هنوز منظم نشده است. این نگرانی در شرایطی که ۳ بار یا تعداد بیشتری از دوره‌های متوالی از دست بروند، بیشتر خواهد شد.
 • دختر شما دارای اسپاسم‌های شدید شکمی (گرفتگی‌های دردناک شکمی) است که با داروهای مسکن، تسکین پیدا نمی‌کنند.
 • خونریزی‌ها بسیار شدید هستند، به طوری که باید هر ۲ ساعت یک بار، یک نوار بهداشتی یا تامپون تعویض یا هم‌زمان از ۲ یا تعداد بیشتری نوار بهداشتی استفاده شود. 
 • سندرم پیش از قاعدگی شدیدی را تجربه می‌کنند که مانع از فعالیت‌های روزانه آن‌ها می‌شود.

سن پریود شدن دختران و آغاز دوره‌ای درخشان

بلوغ دختران اغلب در سن ۱۱ سالگی شروع می‌شود، اگرچه برخی از آن‌ها ممکن است بلوغ در سن ۸ تا ۱۴ سالگی را تجربه کنند که یک محدودۀ کاملاً طبیعی است. یکی از مشخصه‌های بلوغ دختران، اولین قاعدگی است که در سن پریود شدن دختران رخ می‌دهد. اگرچه قاعدگی اولین چیزی نیست که در دوران بلوغ دخترها اتفاق می‌افتد، اما به طور کلی، پریود شدن یکی از به یاد ماندنی‌ترین رویدادها در دوران بلوغ آن‌ها خواهد بود. به طور متوسط، اولین قاعدگی در اکثر دختران حدود ۱۲ سالگی رخ می‌دهد، اما عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند شروع سن پریود شدن دختران را در بازۀ ۱۲ سالگی تا ۱۵ سالگی قرار دهند.

نکات مهم درباره زمان اولین پریود دختران

 • شروع اولین دوره پریود را می‌توان یکی از مهم‌ترین اتفاقات در زندگی هر دختر به شمار آورد. چرا که این دوره با تغییرات روحی و جسمی متمایزی همراه خواهد بود.
 • این اتفاق که انتقال دهنده بدن دختر از کودکی به بزرگسالی است، از نظر احساسی و عاطفی یکی از حساس‌ترین دوره‌هاست که لازم است توسط بزرگ‌ترها و والدین آموزش داده شود.
 • در رابطه با زمان اولین قاعدگی، بدن دخترها با یکدیگر متفاوت است، با این حال عموماً در سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی اولین قاعدگی را تجربه می‌کنند.


دیدگاهتان را بنویسید